Προς το περιεχόμενο

Φρέσκο γάλα. Ποιο είναι το ποιοτικότερο;


Yperaspisths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ποιος σου είπε ότι είναι καλύτερα τα κατσικίσια ή πρόβεια προϊόντα;Ποιος σου είπε ότι δεν τρώνε ορμόνες και μεταλλαγμένο σογιάλευρο με τις τροφές;Γιατί νομίζεις το μιγμα που τα ταΐζουν το λένε γαλακτοπαραγωγής; 

Λογικά επειδή είναι πολύ μικρότερης παραγωγής σε σχέση με το αγελαδινό δεν υπάρχει λόγος να τα ταΐσουν με ορμόνες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, parlapipas25 είπε

Λογικά επειδή είναι πολύ μικρότερης παραγωγής σε σχέση με το αγελαδινό δεν υπάρχει λόγος να τα ταΐσουν με ορμόνες κλπ.

Το κατσικίσιο δεν πίνεται μόνο,γίνεται και τυρί.Και οι τσοπάνηδες απο το γάλα που πουλάνε έχουν τα πολλά έσοδα.Οσο πιο πολύ παράξουν οι κατσίκες και οι προβατίνες τόσο πιο πολλά θα εισπράξουν οπότε τις ζόρίζουν με τροφές και ισορροπιστές για να παράγουν συνέχεια.

Τα έχω δει εκ των έσσω ,δούλευα σε εργοστάσιο ζωοτροφών  και έχω επισκεφτεί αμέτρητα μαντριά.Εχω δει πως αρμέγουν και πως διαβιούν τα ζωα.Εχω δει πως μαζευουν το γάλα και πόσο καλά πλένουν τις παγολεκάνες. 

 

Και έχω δει ποια ζώα πάνε στο σφαγείο.

Επεξ/σία από Ukforthemoment
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Yperaspisths είπε

Υψηλή παστερίωση είναι οτι χειρότερο ,γιατι καταστρέφει βιταμίνες. Της Αμερικανικής γεωργικης σχολής εχει ήπια παστερίωση ,αλλα δεν μπορω να το βρω πουθενά. Σταματήστε να τα αγοράζετε ρε σεις μπας και παρω και εγω κανένα

Μύθος πλέον, μια σύγχρονη υψηλή παστερίωση είναι καλύτερη στη διατήρηση των συστατικών από μια παραδοσιακή ήπια παστερίωση, λόγω χρόνου και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Μύθος πλέον, μια σύγχρονη υψηλή παστερίωση είναι καλύτερη στη διατήρηση των συστατικών από μια παραδοσιακή ήπια παστερίωση, λόγω χρόνου και μόνο.

βασικά ισως εννοείς την HTST παστερίωση η οποία πραγματοποιείται σε υψηλότερη θερμοκρασία αλλα για λιγότερο χρόνο απο την παστερίωση. Οπου η επίδραση στα συστατικά αλλα και τα οργανοληπτικά συστατικά του γάλακτος ειναι αμελητέα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, margaritagr είπε

βασικά ισως εννοείς την HTST παστερίωση η οποία πραγματοποιείται σε υψηλότερη θερμοκρασία αλλα για λιγότερο χρόνο απο την παστερίωση. Οπου η επίδραση στα συστατικά αλλα και τα οργανοληπτικά συστατικά του γάλακτος ειναι αμελητέα 

Στην Ελλάδα εδώ και 20χρόνια η HTST είναι η κανονική παστερίωση για το γάλα λίγων ημερών. Αλλά όταν κάποιοι λεν "ήπια παστερίωση", θεωρώ ότι εννοούν την παραδοσιακή παστερίωση (LTST) που εφαρμόζεται πλέον μόνο στην τυροκόμηση. Προσωπικά για μένα ακόμα και η UHT που διαρκεί 2s είναι πάλι μια ήπια θερμική επεξεργασία που με σύγχρονο εξοπλισμό (ESL) ξεπερνάει σε ποιότητα την κλασική HTST.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Από ποιο Σ/Μ; 

Τοπικά εννοούσα, κατευθείαν από τον παραγωγό. Νομίζω βέβαια ότι έχει ο Σκλαβενίτης, κάποια βιολογική version.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω κάτι πράγματα και γελάω για αντιβίωση και ορμόνες. Μερικοί μπερδεύεστε με έννοιες όπως βιολογικό ,οικολογικό,  οικογενειακή επιχείρηση και αλλά.  Όσο πιο μικρό είναι το μαγαζί δεν είναι αναγκαίο να έχει καλύτερης ποιότητας προϊόντα. Επίσης διαβάζω κάτι τεχνολογους Τροφίμων που πέρασαν για πρακτική και έβγαζαν μόνο φωτοτυπίες. Το μόνο σίγουρο είναι ότι έχουμε καλύτερης ποιότητας γάλα από χώρες τύπου Γερμανίας,Ολλανδίας και Βελγίου. Ο άλλος λέει τα ξέρει από μέσα έχοντας δει να αρμέγουν τους μαστούς του ζώου. Ανάθεμα την ώρα αν ξέρει τι είναι το μικροβιακο φορτίο και τι όρια υπάρχουν σε αυτό ανά γραμμάριο. Απλά βλέπει με το μάτι. Είμαστε όλοι επιστήμονες για τα πάντα τελικά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, nikolees είπε

Διαβάζω κάτι πράγματα και γελάω για αντιβίωση και ορμόνες. Μερικοί μπερδεύεστε με έννοιες όπως βιολογικό ,οικολογικό,  οικογενειακή επιχείρηση και αλλά.  Όσο πιο μικρό είναι το μαγαζί δεν είναι αναγκαίο να έχει καλύτερης ποιότητας προϊόντα. Επίσης διαβάζω κάτι τεχνολογους Τροφίμων που πέρασαν για πρακτική και έβγαζαν μόνο φωτοτυπίες. Το μόνο σίγουρο είναι ότι έχουμε καλύτερης ποιότητας γάλα από χώρες τύπου Γερμανίας,Ολλανδίας και Βελγίου. Ο άλλος λέει τα ξέρει από μέσα έχοντας δει να αρμέγουν τους μαστούς του ζώου. Ανάθεμα την ώρα αν ξέρει τι είναι το μικροβιακο φορτίο και τι όρια υπάρχουν σε αυτό ανά γραμμάριο. Απλά βλέπει με το μάτι. Είμαστε όλοι επιστήμονες για τα πάντα τελικά. 

Για πες μας κι εσύ τι ξέρεις λοιπόν! Γιατί από εδώ που κάθομαι εγώ με αυτό το σχόλιο δεν απέχεις από αυτούς που κράζεις.

Στις 11/9/2019 στις 1:07 ΜΜ, Ison_ είπε

Η φύση ξέρει. Σου έδωσε πριν 10.000 χρόνια μια μετάλλαξη ώστε να χωνεύεις το γάλα σαν ενήλικας.

Μεγάλα μέρη του πληθυσμού έχουν δυσανεξία στη λακτόζη και απλά εκδηλώνεται με ήπιες μορφές κι έτσι πολλοί δεν το αντιλαμβάνονται. Σε κάποιους ταιριάζει λοιπόν, και σε κάποιους όχι.

Αφήνω κι αυτό εδώ:

Και προτείνω και αυτό το βιβλίο για άλλες διατροφικές συμβουλές και πράγματα που δεν ξέρατε για το πεπτικό σας σύστημα, την Κρυφή Γοητεία του Εντέρου.

Επεξ/σία από cubilone
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/9/2019 στις 10:21 ΜΜ, skar1983 είπε

Όλα τα συσκευασμένα αγελαδινα γάλατα από σούπερ μάρκετ  είναι νεροζουμια και δεν έχουν γεύση .

Του χωριού θυμάμαι τον γάλατα και όταν το εβραζες το γάλαέβγαζε πέτσα πάντα , την πετούσα και μετά το γάλα είχε γεύση.

Πλέον δεν πίνω γάλα και είμαι τυχερός γιατί τα νεροζουμια δεν... 

Όσοι είμασταν τυχεροί και δοκιμάσαμε γάλα που είχαν αρμέξει από αγελάδα, γνωρίζουν την μυρωδιά του αγελαδινού γάλακτος. ΟΛΑ  τα γάλατα της αγοράς ακόμα και τοπικά γάλατα που έχω δοκιμάσει δεν έχουν καμμία σχέση με την γεύση και οσμή του πραγματικού γάλακτος...για τον παραπάνω λόγο και εγώ δεν πίνω αυτό το «γάλα» που πουλάνε...για τα παιδιά αγοράζω ιεράς μονής μακαριωτίσσης, Κουκάκη.

Υ.γ Επειδή λόγο εργασίας έχω την δυνατότητα να βλέπω τα γάλατα μετά την λήξη τους, σχεδόν όλα τα γάλατα αφήνουν κάτω την σκόνη και πάνω νερό.

Το πραγματικό γάλα κόβει...

Επεξ/σία από livaspy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/9/2019 στις 8:29 ΜΜ, NT1G είπε

Και κανένα άλλο θηλαστικό δεν κάνει βραστά τα φασολάκια, άρα κακά τα βραστά φασολάκια.

Κανένα άλλο θηλαστικό δεν ψήνει το κρέας, οπότε από αύριο μόνο ωμά κρέατα,

κανένα άλλο θηλαστικό δεν χρησιμοποιεί ηλεκτρικό ρεύμα οπότε και πίσω στις σπηλιές, κ.τ.λ. κ.τ.λ. κ.τ.λ. ...

🤷‍♂️

α) Το μπουζούκι είναι όργανο

β) Ο αστυνομικός είναι όργανο

Άρα ο αστυνομικός είναι μπουζούκι.
Έκθεση 2ας λυκείου (η 3ης δεν θυμάμαι καλά).

Επεξ/σία από mirrage
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mirrage είπε

α) Το μπουζούκι είναι όργανο

β) Ο αστυνομικόπς είναι όργανο

Άρα ο αστυνομικός είναι μπουζούκι.
Έκθεση 2ας λυκείου (η 3ης δεν θυμάμαι καλά).

👌

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cubilone είπε

Για πες μας κι εσύ τι ξέρεις λοιπόν! Γιατί από εδώ που κάθομαι εγώ με αυτό το σχόλιο δεν απέχεις από αυτούς που κράζεις.

Μεγάλα μέρη του πληθυσμού έχουν δυσανεξία στη λακτόζη και απλά εκδηλώνεται με ήπιες μορφές κι έτσι πολλοί δεν το αντιλαμβάνονται. Σε κάποιους ταιριάζει λοιπόν, και σε κάποιους όχι.

Αφήνω κι αυτό εδώ:

Και προτείνω και αυτό το βιβλίο για άλλες διατροφικές συμβουλές και πράγματα που δεν ξέρατε για το πεπτικό σας σύστημα, την Κρυφή Γοητεία του Εντέρου.

Έλεος με τους flat earthers attention whores κάθε θέματος.

  • Like 3
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...