Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά!

Ήθελα να ρωτήσω υπάρχει κάποιο μειονέκτημα στην επαγελματική και γενικά στη ζωή μου εάν βγώ άοπλος! Έχω θέμα με την μέση μου και μου λένε να μην πω κουβέντα ώστε να βγω ένοπλος!

Επεξ/σία από pngts1996
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, pngts1996 είπε

Καλησπέρα παιδιά!

Ήθελα να ρωτήσω υπάρχει κάποιο μειονέκτημα στην επαγελματική και γενικά στη ζωή μου εάν βγώ άοπλος! Έχω θέμα με την μέση μου και μου λένε να μην πω κουβέντα ώστε να βγω ένοπλος!

Κανένα απολύτως! Το πολύ πολύ να μην μπορείς να μπεις σε σώματα ασφαλείας αργότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, giorgos4ever είπε

Κανένα απολύτως! Το πολύ πολύ να μην μπορείς να μπεις σε σώματα ασφαλείας αργότερα.

Επειδη σε οποιον το λεω τους ακουγεται παραλογο! Επισης η μητερα μου εχει κινητικη αναπηρια 67 τις εκατο. Υπαρχει κάτι θετικο σε αυτό που θα με βοηθησει στο στρατο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pngts1996 είπε

Υπαρχει κάτι θετικο σε αυτό που θα με βοηθησει στο στρατο;

Κατ εξαιρεση μεταθεση δικαιουσαι. Δηλαδη στους 2-2μιση μηνες πας στην πολη που μενεις με την μητερα σου. (αν μενεις με την μητερα σου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, giorgos4ever είπε

Κανένα απολύτως! Το πολύ πολύ να μην μπορείς να μπεις σε σώματα ασφαλείας αργότερα.

 

23 λεπτά πριν, pngts1996 είπε

Επειδη σε οποιον το λεω τους ακουγεται παραλογο! Επισης η μητερα μου εχει κινητικη αναπηρια 67 τις εκατο. Υπαρχει κάτι θετικο σε αυτό που θα με βοηθησει στο στρατο;

 

Μην παραπληροφορείτε κόσμο. Το Ι4 δεν σε αποτρέπει ΜΟΝΟ από προκηρύξεις για σώματα ασφαλείας. Σε αποτρέπει να συμμετέχεις επίσης

  • Εποχικούς πυροσβέστες
  • Εποχικό προσωπικό ΕΚΑΒ
  • (πρώην) Λιμενικό
  • Πολιτική προστασία

Μπορεί να χρειαστείς κάποτε στην ζωή σου (δεν στο εύχομαι με τίποτα) λεφτά και να μπεις 7μηνες στο κράτος με εποχικό πρόγραμμα (που μετά γίνεσαι και μόνιμος με λίγη κωλοφαρδία) που χωρίς Ι1 ούτε κατά διάνοια το κάνεις.

Μην κλείνετε πόρτες χωρίς να ξέρετε τι θα γίνει με την ζωή σας. 22 χρονών σκατό αποκλείεται να είσαι σίγουρος για το μέλλον σου ώστε τόσο εύκολα να στιγματίζεις το παρελθόν σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Αν πάρω αναβολή ι5 είτε για λόγους ψυχολογικούς είτε παθολογικούς θα υπάρχει κάποια επίπτωση στην μετέπειτα ζωή μου πέρα από τα σώματα ασφαλείας και τους εποχικούς; Υπάρχει κάποια πηγή που να αναφέρει ξεκάθαρα τις επιπτώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

 

Μην παραπληροφορείτε κόσμο. Το Ι4 δεν σε αποτρέπει ΜΟΝΟ από προκηρύξεις για σώματα ασφαλείας. Σε αποτρέπει να συμμετέχεις επίσης

  • Εποχικούς πυροσβέστες
  • Εποχικό προσωπικό ΕΚΑΒ
  • (πρώην) Λιμενικό
  • Πολιτική προστασία

Μπορεί να χρειαστείς κάποτε στην ζωή σου (δεν στο εύχομαι με τίποτα) λεφτά και να μπεις 7μηνες στο κράτος με εποχικό πρόγραμμα (που μετά γίνεσαι και μόνιμος με λίγη κωλοφαρδία) που χωρίς Ι1 ούτε κατά διάνοια το κάνεις.

Μην κλείνετε πόρτες χωρίς να ξέρετε τι θα γίνει με την ζωή σας. 22 χρονών σκατό αποκλείεται να είσαι σίγουρος για το μέλλον σου ώστε τόσο εύκολα να στιγματίζεις το παρελθόν σου.

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις, ολους σας! Αυτο που ψαχνω προφανως ειναι οι σωστες επιλογες για μενα και το μελλον ωστε να μην εχω επιπλοκες μετα στην ζωη μου.  Εαν μπορω δλδ εσυ προτεινεις να μην αναφερω το θεμα με την μεση μου να με βγαλουν ι1;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pngts1996 είπε

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις, ολους σας! Αυτο που ψαχνω προφανως ειναι οι σωστες επιλογες για μενα και το μελλον ωστε να μην εχω επιπλοκες μετα στην ζωη μου.  Εαν μπορω δλδ εσυ προτεινεις να μην αναφερω το θεμα με την μεση μου να με βγαλουν ι1;

Ουσιαστικά ζητάς συμβουλή για το αν πρέπει να αναφέρεις ένα υπαρκτό πρόβλημα υγείας;

Συνέλθετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, -Dimitris- είπε

Ουσιαστικά ζητάς συμβουλή για το αν πρέπει να αναφέρεις ένα υπαρκτό πρόβλημα υγείας;

Συνέλθετε.

Και εγω μαζι σου, αλλα ακομα και ο πατερας μου με συμβουλευει να μην πω κουβεντα για να βγω i1 και ψαχνω τους λογους γιατι να το κανω! Και γενικα τι θεματα θα εχω στη ζωη μου αν βγω αοπλος

Επεξ/σία από pngts1996
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pngts1996 είπε

Και εγω μαζι σου, αλλα ακομα και ο πατερας μου με συμβουλευει να μην πω κουβεντα για να βγω i1 και ψαχνω τους λογους γιατι να το κανω!

Η εξάρτηση που θα φορέσεις, το αλεξίσφαιρο και το κράνος, ειναι επιπλέον βάρος.

Αν εσύ και ο πατέρας σου, κρίνετε ότι πρέπει να στήνεσαι 6 ώρες την ημέρα όρθιος υπο αυτές τις συνθήκες, be my guest. 

Ποτέ δε θα συμβούλευα κάποιον να μην πει την αλήθεια όταν έχει πρόβλημα υγείας. Να προσέχετε τι γραφετε.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Renosgard είπε

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Αν πάρω αναβολή ι5 είτε για λόγους ψυχολογικούς είτε παθολογικούς θα υπάρχει κάποια επίπτωση στην μετέπειτα ζωή μου πέρα από τα σώματα ασφαλείας και τους εποχικούς; Υπάρχει κάποια πηγή που να αναφέρει ξεκάθαρα τις επιπτώσεις;

Εγώ 99% βγαίνω απευθείας Ι5 λόγο υγέιας (κληρονομικο νευρολικό νόσημα) τώρα τι μου απαγορεύει και τι οχι δεν το ξέρω και δεν με αφορά η υγεία πάνω από όλα δνε θέλω κανα κουσούρι στα 28 που θα το κουβαλάω μια ζωή αν και νμζ όλα αυτά που λένε τι έχεις δικαίωμα να κανεις και τι όχι είναι ΦΕΚ τα οποία μπορούν να αλλάξουν για ειδικές περιπτώσεις ανα πάσα στιγμή.

1 ώρα πριν, pngts1996 είπε

Καλησπέρα παιδιά!

Ήθελα να ρωτήσω υπάρχει κάποιο μειονέκτημα στην επαγελματική και γενικά στη ζωή μου εάν βγώ άοπλος! Έχω θέμα με την μέση μου και μου λένε να μην πω κουβέντα ώστε να βγω ένοπλος!

Εγώ θα σου πω το εξής άμα έχεις θέμα υγείας (όπως εγώ) καλό είναι να το αναφέρεις δεν θες φαντάζομαι να αποκτήσεις κανα κουσούρι και να λες μέτα το απέκτησα γιατί τότε ήμουν @@@ και δεν ανέφερα τίποτα. Άσε που άμα έχεις θέμα σοβαρό και δεν το έχεις αναφέρει δεν φέρουν ευθύνη. (πχ εγω δεν κάνει να σηκώνω βάρη ούτε για πλάκα,δεν μπόρω να φοράω κράνος λόγο όγκου στο κεφάλι και άλλα χίλια φαντάσου να πάω και να κάνω όλα αυτά μετά δεν νμζ ότι θα έχω νορμαλ ζωή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pngts1996 είπε

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις, ολους σας! Αυτο που ψαχνω προφανως ειναι οι σωστες επιλογες για μενα και το μελλον ωστε να μην εχω επιπλοκες μετα στην ζωη μου.  Εαν μπορω δλδ εσυ προτεινεις να μην αναφερω το θεμα με την μεση μου να με βγαλουν ι1;

Αν έχεις πρόβλημα υγείας προφανώς το αναφέρεις και αν κρίνουν ότι βγαίνεις άοπλος τέλος η συζήτηση. Αν ο πατέρας σου ή ο γείτονας ή εμείς οι άγνωστοι στο φόρουμ θέλουμε να το παίζουμε κομάντο να το κάνουμε με τη δική μας μέση και να ρισκάρουμε τη υγεία μας και όχι τη δικιά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2021 στις 6:49 ΜΜ, Panagiotis_kafantaris είπε

Ξέρεις μήπως άμα απαλλάσσονται τα αοπλα Γιώτα από την εκπαίδευση στο κέντρο; Ασκήσεις;

Οι άοπλοι απαλλάσσονται από την εκπαίδευση που χρειάζονται όπλα...δεν θα πάρεις όπλο οπότε με όπλα εκπαίδευση σπεν κτλ δεν κάνεις...στην βασική όμως θα πάρεις μέρος κανονικά εκτός και αν έχεις θέμα υγείας όπου εκεί ο γιατρός θα σε βγάλει ελεύθερο

Στις 23/1/2021 στις 10:35 ΜΜ, Panagiotis_kafantaris είπε

Καλησπέρα.

Πάσχω από αλλεργική ρινίτιδα και αλλεργικό άσθμα με δύσπνοια συριγμό και βάρος στο στήθος.

Με πιάνει όταν ασκούνται, όταν έχει υγρασία κυρίως.

Γνωρίζετε αν μπορώ να έχω μια ανάλαφρη θητεία στη βασική εκπαίδευση τουλάχιστον κσι αν χρειάζεται χαρτί για τα φαρμακα μου ;

Ότι προβλήμα έχεις να προσκομίσεις χαρτιά που να το πιστοποιούν γιατί θα σε τρέχουν στα νοσοκομεία...εφόσον πιστοποιηθεί το τι έχεις ειδικά αυτήν την εποχή του κορωνοιου ναι θα χεις ανάλαφρη θητεία λογικά σε κάποιο γραφείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pngts1996 είπε

αλλα ακομα και ο πατερας μου με συμβουλευει να μην πω κουβεντα για να βγω i1

Σε συμβουλευει ετσι γιατι οι παλιοι εχουν μεινει στο παρελθον δυστυχως. Ειναι στην κριση σου το τι Ι θα βγεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...