Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Renosgard είπε

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Αν πάρω αναβολή ι5 είτε για λόγους ψυχολογικούς είτε παθολογικούς θα υπάρχει κάποια επίπτωση στην μετέπειτα ζωή μου πέρα από τα σώματα ασφαλείας και τους εποχικούς; Υπάρχει κάποια πηγή που να αναφέρει ξεκάθαρα τις επιπτώσεις;

Με Ι5 δεν μπορείς να μπεις σε Σώματα Ασφαλείας ,ούτε εποχικός στην Πυροσβεστική.

Όσο για πηγές αυτά αναφέρονται στις προκηρύξεις αρχηγέ, στα πρόχειρα στην προκήρυξη των ειδικών φρουρών που βγήκε το 2019 αναφέρει το εξής.

 

Οι άνδρες να έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις κατά το χρόνο υποβολής της αίτησης πρόσληψης. Δεν γίνονται δεκτοί υποψήφιοι, οι οποίοι έχουν απαλλαγεί νόμιμα από αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μαγκες εμας του μαρτιου β εσσο τα χαρτια ποτε θα μας ερθουν? γνωριζω πλεον οτι μεσω taxis net μπαινεις και το εκτυπωνεις γιατι δεν στο φερνει η αστυνομια αλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Theofilos paok είπε

Μαγκες εμας του μαρτιου β εσσο τα χαρτια ποτε θα μας ερθουν? γνωριζω πλεον οτι μεσω taxis net μπαινεις και το εκτυπωνεις γιατι δεν στο φερνει η αστυνομια αλλο..

Προς το τελος Φεβρουαριου ειχαν πει οταν ειχα ρωτησει εχε το νου σου μια δυο βδομαδες πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Σε συμβουλευει ετσι γιατι οι παλιοι εχουν μεινει στο παρελθον δυστυχως. Ειναι στην κριση σου το τι Ι θα βγεις

Αν ειμαι αοπλος τι αρνητικα θα εχω μολιε φυυγω απο το στατο στην επαγγελματικη μου ζωη; δλδ τι μειονεκτηματα θα εχχω σε συγκριση με οτ αν θα ειχα βγει ενοπλος

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, -Dimitris- είπε

Ουσιαστικά ζητάς συμβουλή για το αν πρέπει να αναφέρεις ένα υπαρκτό πρόβλημα υγείας;

Συνέλθετε.

 

3 ώρες πριν, pngts1996 είπε

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις, ολους σας! Αυτο που ψαχνω προφανως ειναι οι σωστες επιλογες για μενα και το μελλον ωστε να μην εχω επιπλοκες μετα στην ζωη μου.  Εαν μπορω δλδ εσυ προτεινεις να μην αναφερω το θεμα με την μεση μου να με βγαλουν ι1;

 

55 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Σε συμβουλευει ετσι γιατι οι παλιοι εχουν μεινει στο παρελθον δυστυχως. Ειναι στην κριση σου το τι Ι θα βγεις

Απαντάω μαζικά γιατί δεν έχω χρόνο μια μια τις απαντήσεις.

  1. ΠΟΤΕ δεν προέτρεψα κάποιον να πει ψέματα για την υγεία του, ενδεχομένως βλάπτοντας την υγεία του κατά την διάρκεια του στρατού. Η απάντηση μου πηγαίνει σε αυτούς που κυρίως για ιδεολογικούς λόγους (βλ. τρώω από το κουτάλι της μάνας μου μέχρι τα 32 μου και δεν έχω δουλέψει ποτέ) λένε ψέματα και βγαίνουν Ι4-Ι5 και μετά παίρνουν κόσμο στον λαιμό τους λέγοντας ότι δεν σε επηρεάζει το Ι επαγγελματικά. ΝΑΙ, σε επηρεάζει σε πολλά κρατικά επαγγέλματα που ενδεχομένως θα μπορούν σε καιρούς που χρειάζεσαι δουλειά να σου χρησιμεύσουν.
  2. Εννοείται ο καθένας αποφασίζει σύμφωνα με την κρίση του τι Ι θα βγεί. Απλά δεν ισχύει κατηγορηματικά ότι "το Ι δεν παίζει ρόλο στην μετέπειτα ζωή σου". Αυτό είναι μια ξεκάθαρα λάθος απάντηση, και προσπαθώ να την διορθώσω. Το σωστό είναι "το Ι δεν παίζει ρόλο στην μετέπειτα ζωή σου αν μπορείς να εγγυηθείς στον εαυτό σου ότι δεν θα χρειαστεί ποτέ να κάνεις τα χαρτιά για το 99% των σωμάτων στην Ελλάδα".
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, pngts1996 είπε

Αν ειμαι αοπλος τι αρνητικα θα εχω μολιε φυυγω απο το στατο στην επαγγελματικη μου ζωη; δλδ τι μειονεκτηματα θα εχχω σε συγκριση με οτ αν θα ειχα βγει ενοπλος

Υπαρχει πιθανότητα καποια προκήρυξη για σώματα ασφαλείας να ζητάει ιατρική κλάση 1 ή 2. Σαν άοπλος την καλύτερη θα είσαι Ι3. 
Δεν θα έχεις κανένα άλλο πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Υπαρχει πιθανότητα καποια προκήρυξη για σώματα ασφαλείας να ζητάει ιατρική κλάση 1 ή 2. Σαν άοπλος την καλύτερη θα είσαι Ι3. 
Δεν θα έχεις κανένα άλλο πρόβλημα. 

Οποτε αν βγω αοπλος το μονο θεμα που εχω ειναι σε σωματα ασφαλειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, pngts1996 είπε

Οποτε αν βγω αοπλος το μονο θεμα που εχω ειναι σε σωματα ασφαλειας

Δες παραπάνω αυτά που έγραψα δεν είναι μόνο σώματα ασφαλείας. Οποιαδήποτε δουλειά σε σώμα της Ελλάδας απαιτεί Ι1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Δες παραπάνω αυτά που έγραψα δεν είναι μόνο σώματα ασφαλείας. Οποιαδήποτε δουλειά σε σώμα της Ελλάδας απαιτεί Ι1.

Περιμένω 2 προκηρύξεις απο "σωματα" που να σου ζητάνε να έχεις ιατρική κλάση Σωματική ικανότητα. Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Skrobo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Περιμένω 2 προκηρύξεις απο "σωματα" που να σου ζητάνε να έχεις ιατρική κλάση. Ευχαριστώ.

Τι ιατρικη κλαση εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Περιμένω 2 προκηρύξεις απο "σωματα" που να σου ζητάνε να έχεις ιατρική κλάση. Ευχαριστώ.

  • Προκήρυξη εποχικών πυροσβεστών 2020 Κεφάλαιο Β Παράγραφος δ': "Να έχουν εκπληρώσει οι άνδρες τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις και να είναι ικανοί Κατηγορίας Ι1".
  • Προκήρυξη ειδικών φρουρών 2019: "Οι άνδρες να έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις κατά το χρόνο υποβολής της αίτησης πρόσληψης. Δενγίνονται δεκτοί υποψήφιοι, οι οποίοι έχουν απαλλαγεί νόμιμα από αυτές."

Εντάξει τώρα; Θα στο πάω και ένα βήμα  πιο πάνω.

Αν δεις τα αποτελέσματα αυτών των προκηρύξεων (στο λέω γιατί έχω πάει 3 7μηνα εποχικός στον ΕΚΑΒ) περνάνε σχεδόν κατ' αποκλειστικότητα όσοι έχουν πάει Ειδικές Δυνάμεις ή Έφεδροι που απαιτούν εκ των πραγμάτων να είσαι Ι1 για να πας, καθώς το να είσαι αλεξιπτωτιστής ή έφεδρος σου δίνει το μεγαλύτερο αβαντάρισμα στους πίνακες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pngts1996 είπε

Τι ιατρικη κλαση εχεις;

Technically επρεπε να γράψω "Σωματική Ικανότητα", αυτος ειναι ο όρος που χρησιμοποιεί επίσημα ο στρατός. Θα το αλλάξω. Για να απαντήσω στην ερώτηση Ι5 εχω βγει. 

1 λεπτό πριν, JohnGTA είπε
  • Προκήρυξη εποχικών πυροσβεστών 2020 Κεφάλαιο Β Παράγραφος δ': "Να έχουν εκπληρώσει οι άνδρες τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις και να είναι ικανοί Κατηγορίας Ι1".
  • Προκήρυξη ειδικών φρουρών 2019: "Οι άνδρες να έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις κατά το χρόνο υποβολής της αίτησης πρόσληψης. Δενγίνονται δεκτοί υποψήφιοι, οι οποίοι έχουν απαλλαγεί νόμιμα από αυτές."

Εντάξει τώρα; Θα στο πάω και ένα βήμα  πιο πάνω.

Αν δεις τα αποτελέσματα αυτών των προκηρύξεων (στο λέω γιατί έχω πάει 3 7μηνα εποχικός στον ΕΚΑΒ) περνάνε σχεδόν κατ' αποκλειστικότητα όσοι έχουν πάει Ειδικές Δυνάμεις ή Έφεδροι που απαιτούν εκ των πραγμάτων να είσαι Ι1 για να πας, καθώς το να είσαι αλεξιπτωτιστής ή έφεδρος σου δίνει το μεγαλύτερο αβαντάρισμα στους πίνακες.

Μα αυτα είναι σώματα ασφαλείας. 
Αυτο λέμε, οτι εκτος απο σώματα ασφαλείας, ΔΕΝ χρειαζεται η στρατιωτική σου ικανότητα κάπου. Για αυτό λέγεται και "στρατιωτική".

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Technically επρεπε να γράψω "Σωματική Ικανότητα", αυτος ειναι ο όρος που χρησιμοποιεί επίσημα ο στρατός. Θα το αλλάξω. Για να απαντήσω στην ερώτηση Ι5 εχω βγει. 

Μα αυτα είναι σώματα ασφαλείας. 
Αυτο λέμε, οτι εκτος απο σώματα ασφαλείας, ΔΕΝ χρειαζεται η στρατιωτική σου ικανότητα κάπου. Για αυτό λέγεται και "στρατιωτική".

Αυτό ακριβώς είπα επάνω. Δεν καταλαβαίνω που κόλλησες. Έγραψα ότι αν δεν νοιάζει κάποιον να μπει σε σώματα ασφαλείας ας μην τον νοιάζει και το Ι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Αυτό ακριβώς είπα επάνω. Δεν καταλαβαίνω που κόλλησες. Έγραψα ότι αν δεν νοιάζει κάποιον να μπει σε σώματα ασφαλείας ας μην τον νοιάζει και το Ι.

5 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Μην παραπληροφορείτε κόσμο. Το Ι4 δεν σε αποτρέπει ΜΟΝΟ από προκηρύξεις για σώματα ασφαλείας. Σε αποτρέπει να συμμετέχεις επίσης

Βασικα αυτο ειπες στην προηγουμενη σελιδα 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Βασικα αυτο ειπες στην προηγουμενη σελιδα 😛 

Έκανα στο μυαλό μου τον διαχωρισμό "Σώματα Ασφαλείας" = Αστυνομίες, "Σώματα" = Όλα τα άλλα (Πυροσβεστική, Πολιτική Προστασία, ΕΚΑΒ κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...