Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, xorotaktis είπε

Εγώ δεν γίνεται να φανώ καθώς είναι τα χωράφια στο όνομα του πατέρα μου. Όταν πάρω την άδεια τι χαρτί θέλει να επιστρέψω; Πχ αν πάρεις φοιτητική άδεια φέρνεις πίσω χαρτί από την σχολή

Αυτο που σου ειπα, οτι εχεις χωραφια στο ονομα σου. Αν δεν φαινεται μπορει να μπλεχτεις και να σου φανε αδειες κανονικες. Η διαδικασια παει ως εξης, σου εγκρινουν ας πουμε την αδεια, στις κρατανε απο τις κανονικες σου , ειτε ειναι αγροτικη ειτε αναρωτικη ειτε φοιτητικη και μετα με το αναλογο χαρτι τις δικαιολογεις και περνανε εκει που πρεπει και αποδεσμευονται οι κανονικες σου. Για να ειναι και αυτοι καλλυμενοι και μην βγεις τελικα να χρωστας αδεια και υπηρετησεις παραπανω.

Ωστοσο επειδη δεν εχω παρει ποτε τετοιου ειδους αδεια και μπορει να εγραψα κατι λαθος, ρωτα στο πρωτο γραφειο η τον επιλοχα σου. Θα σου πει τι ισχυει σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά έχω δυο απορίες:

1) Τη πρώτη μέρα παίρνουμε μαζί μας ενα backpack και μια μεγάλη βαλίτσα;Το σακίδιο το βάζουμε στο φοριαμο; 

2)Έχω διαβάσει ότι παίζει το σενάριο να αγοράσουμε εμείς τις αρβύλες. Πρέπει να μοιάζουν κάπως συγκεκριμένα; Έχει κανείς καμία πρόταση; Γιατί θέλω να αερίζονται και να ειναι άνετα.

 

Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Στεφανος123 είπε

Καλησπέρα παιδιά έχω δυο απορίες:

1) Τη πρώτη μέρα παίρνουμε μαζί μας ενα backpack και μια μεγάλη βαλίτσα;Το σακίδιο το βάζουμε στο φοριαμο; 

2)Έχω διαβάσει ότι παίζει το σενάριο να αγοράσουμε εμείς τις αρβύλες. Πρέπει να μοιάζουν κάπως συγκεκριμένα; Έχει κανείς καμία πρόταση; Γιατί θέλω να αερίζονται και να ειναι άνετα.

 

Ευχαριστω 

Καλησπέρα φίλε μου και καλή θητεία να έχεις,

1) Όταν παρουσιάστηκα το 2016 είχα μια βαλίτσα μεγάλη και μια τσάντα πλάτης μαζί μου.
Λόγω του ότι στο κέντρο που παρουσιάστηκα (124 ΠΒΕ Τρίπολη) δεν υπήρχαν φοριαμοί, μας ενημέρωσαν
να τοποθετήσουμε τα πράγματα πίσω και κάτω από το κρεβάτι αντίστοιχα όσο το δυνατόν πιο διακριτικά και
τακτοποιημένα.

2) Σχετικά με τις αρβύλες δεν τις αγοράζεις εσύ, αλλά στις παρέχει το κέντρο μαζί με τα υπόλοιπα πράγματα
την ημέρα της παρουσίασης. Σχετικά με την άνεση μπορείς να αγοράσεις αντίστοιχα ανατομικούς πάτους με Gel.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Για τις αρβύλες το ξέρω ότι τις δίνουν απλά σκεφτόμουν μήπως τις αγόραζα εγώ για να έβρισκα κάποιο πιο άνετο που να αερίζονται κιόλας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Στεφανος123 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Για τις αρβύλες το ξέρω ότι τις δίνουν απλά σκεφτόμουν μήπως τις αγόραζα εγώ για να έβρισκα κάποιο πιο άνετο που να αερίζονται κιόλας.

Μπορείς να αγοράσεις κι εσύ, αλλά θα πρέπει να είναι παρόμοιες αν όχι ίδιες ακριβώς με αυτές που δίνει ο στρατός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Στεφανος123 είπε

)Έχω διαβάσει ότι παίζει το σενάριο να αγοράσουμε εμείς τις αρβύλες

Πρωτη φορα το ακουω αυτο δεν νμζ να ισχυει, αν θες να παρεις ανατομικες μπορεις αλλα υποχρεουνται να σου δωσουν

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Πρωτη φορα το ακουω αυτο δεν νμζ να ισχυει, αν θες να παρεις ανατομικες μπορεις αλλα υποχρεουνται να σου δωσουν

Η υπηρεσία είναι υποχρεωμένη να χορηγήσει άρβυλα 100%.

Ισχύει η δυνατότητα αγοράς αρβυλων, το θέμα είναι του δκτη λόχου και δκτη τάγματος κτλ. εάν εγκρίνει και φυσικά εάν συντρέχει λόγος υγείας κτλ. 

Σειρά σου, νομίζω, στο τυπ, φορούσε under Armour αγορασμένες απο το ΣΠΑ λόγω πλατυποδιας όμως. 

2 ώρες πριν, Στεφανος123 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Για τις αρβύλες το ξέρω ότι τις δίνουν απλά σκεφτόμουν μήπως τις αγόραζα εγώ για να έβρισκα κάποιο πιο άνετο που να αερίζονται κιόλας.

Το αερίζονται πως το εννοείς; δες τι έγραψα προηγουμένως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, terry308 είπε

Η υπηρεσία είναι υποχρεωμένη να χορηγήσει άρβυλα 100%.

Ισχύει η δυνατότητα αγοράς αρβυλων, το θέμα είναι του δκτη λόχου και δκτη τάγματος κτλ. εάν εγκρίνει και φυσικά εάν συντρέχει λόγος υγείας κτλ. 

Σειρά σου, νομίζω, στο τυπ, φορούσε under Armour αγορασμένες απο το ΣΠΑ λόγω πλατυποδιας όμως. 

Το αερίζονται πως το εννοείς; δες τι έγραψα προηγουμένως 

Άρα πρέπει να συντρέχει μόνο λόγος υγείας για αγορά; Επίσης πρέπει να έχουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά για να είναι πρόβλεπε η όχι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Στεφανος123 είπε

Άρα πρέπει να συντρέχει μόνο λόγος υγείας για αγορά; Επίσης πρέπει να έχουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά για να είναι πρόβλεπε η όχι ;

Κυρίως ναι, δε νοείται στρ με μη υπηρεσιακα άρβυλα. Αν πάρεις δε θ πάρεις ότι γουστάρεις, δεν θα είναι αθλητικά, τα under armor που έγραψα πριν είναι αυτά, είναι βέβαια πιο κοντά από τα υπηρεσιακα, θα τα δεις όλα εδώ https://www.skroutz.gr/c/3118/stratiotika_arvyla.html

όμως φαινόταν η διαφορά , τα φορούσε λόγω πλατυποδιας, τα aeropelma είναι πιο κοντά στα υπηρεσιακα, αλλά δεν ξέρουν αν έχουν διαφορά στον αερισμό που λες, κυρίως δε καταλαβαίνω τι εννοείς με το να αερίζονται 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, terry308 είπε

αλλά δεν ξέρουν αν έχουν διαφορά στον αερισμό που λες, κυρίως δε καταλαβαίνω τι εννοείς με το να αερίζονται 

Εννοώ στην περίπτωση που έβρισκα άρβυλα με τρυπούλες για να αερίζεται το εσωτερικό με σκοπό να ιδρώνει λιγότερο το πόδι κτλ.

θενξ για όλο το ινφο θα τσεκάρω μάλλον τα αεροπελμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Στεφανος123 είπε

Εννοώ στην περίπτωση που έβρισκα άρβυλα με τρυπούλες για να αερίζεται το εσωτερικό με σκοπό να ιδρώνει λιγότερο το πόδι κτλ.

θενξ για όλο το ινφο θα τσεκάρω μάλλον τα αεροπελμα!

Κάτσε να δεις πως θα σου κάτσει και μετά κάνε αγορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, terry308 είπε

Κάτσε να δεις πως θα σου κάτσει και μετά κάνε αγορά 

οκ θενξ! 

Επεξ/σία από Στεφανος123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε πάρει το μάτι μου κάπου ότι οι έφεδροι αξιωματικοί έχουν επαγγελματικό δικαίωμα την φύλαξη χώρου κ αλλά, ισχύει? 

Δεν βρίσκω το σάιτ που είχα διαβάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TasosPap2002 είπε

Είχε πάρει το μάτι μου κάπου ότι οι έφεδροι αξιωματικοί έχουν επαγγελματικό δικαίωμα την φύλαξη χώρου κ αλλά, ισχύει? 

Δεν βρίσκω το σάιτ που είχα διαβάσει

κα-μι-α σχ-ε-ση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Στεφανος123 είπε

Πρέπει να μοιάζουν κάπως συγκεκριμένα;

Φρόντισε το σχέδιο να είναι ακριβώς ίδιο με τις αρβύλες που χορηγεί ο Ε.Σ

Δηλαδή όχι κανένα περίεργο χρώμα όπως καφέ, όχι φερμουάρ κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...