Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα φορέσεις το αδιάβροχο ΕΣ, που αν είσαι τυχερός μονο θα μυρίζει το πλαστικό, αν είσαι άτυχος θα έχει και κομμάτια μούχλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, angelo1789 είπε

guys καλησπέρα! μπαίνω με ΣΤ εσσο αεροπορία τριπολη. Εχει κανείς ιδέα αν μπορούμε να περάσουμε smarthphone. γιατι εχω ακουσει οτι στην τριπολη στο παίρνουν, ή και ακόμη αν το περάσεις, δυσκολα να το βγάζεις μετά. Επίσης καμία ιδέα για ημερομήνια κατάξης? 

Οταν ημουν εγω Τριπολη (πεζικο) οι ελεγχοι για τα Smartphone  ηταν πολυ αυστηροι. Εννοειται  οτι καποιοι καταφεραν να τα περασουν  ή τους τα εφεραν οι γονεις στο 1ο επισκεπτηριο αλλα οποιον επιασαν στην συνεχεια βγηκε στην αναφορα..

Θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι εγιναν συστασεις ωστε να το παραδωσουν οσοι εχουν μαζι τους και δεν θα υπαρξουν κυρωσεις. 

Για μενα δεν αξιζει το ρισκο. Δεν μου ελειψε καθολου οσο ημουν Τριπολη. Το προγραμμα στο κεντρο ηταν σχετικα πιεσμενο χωρις να εχεις πολυ ελευθερο χρονο.

Επεξ/σία από Shyn
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καταταγεί στην αεροπορία αλλά θέλω να πάω αμφίβιους για προσωπικούς λόγους. Ποιά θεωρείται η καλύτερη μετάθεση για όσους θέλουν 9μηνο; Προσωπικές εμπειρίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, gba είπε

Παιδιά , αν βρέχει πολύ υπηρεσία περίπολο κάνεις και πως γίνεται;

Αν δεν κάνεις περίπολο χειμώνα με βροχή αέρα και κρύο δεν καταλαβαίνεις στρατό. Αξέχαστη εμπειρία που σε κάνει να αναλογίζεται το νόημα της ζωής αλλά και διάφορους τρόπους δ@λοφονιας.

5 ώρες πριν, gba είπε

 

5 ώρες πριν, gba είπε

 

Επεξ/σία από Tsapinho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, GeoM11 είπε

Έχω καταταγεί στην αεροπορία αλλά θέλω να πάω αμφίβιους για προσωπικούς λόγους. Ποιά θεωρείται η καλύτερη μετάθεση για όσους θέλουν 9μηνο; Προσωπικές εμπειρίες;

Κάνε πρώτα αίτηση μετάταξης από πολεμική αεροπορία σε στρατό ξηράς και αν γίνει δεκτή τα σκέφτεσαι τα υπόλοιπα , ειδικές δυνάμεις σε νησί και καλύτερη μετάθεση το ξεχνάς να ξέρεις , εκτός και αν έχεις βύσμα και σε χώσει σε καμία λέσχη αξιωματικών ή πρατηρίου στρατού 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στρατός ξηράς και Ναυτικό επιτρέπουν κανονικά smartphones στην εκπαίδευση. Η Αεροπορία είναι η μοναδική που αντιστέκεται ακόμα. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,
Μπήκα με την Ε ΕΣΣΟ στις 22/9 και ουσιαστικά είμουν μέσα 2 εβδομάδες και 2 μέρες. Τώρα σειρά έχουν τα ΣΠΕΝ. Την Δευτέρα γυρνάμε πίσω. Θα είναι 3 εβδομάδες ολόκληρες ή θα είναι σε φάση  κανα διβδόμαδο (18 με 29 οκτ) ή 3 εβδομάδες (18οκτ με 5νοε); Άδεια μετά τα ΣΠΕΝ υπάρχει; Επίσης, έχω δηλώσει για Έρευνας Πληροφορικής. Σε περίπτωση που με πάρουν, θα πάω εκεί ακριβώς μετά τα ΣΠΕΝ ή θα πρέπει να κάνω ΕΚΕ στο πυροβολικό που είμαι τώρα και μετά θα με στείλουν στο Έρευνας Πληροφορικής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ρε μάγκες που με πήρανε ΕΛΔΥΚ και θα πάω αρχικά στο ΚΕΠΒ στη Θήβα πόσο καιρό θα είμαι εκεί; Κάποιοι μου λένε θα κάνεις εκει τα ΣΠΕΝ άλλοι μου λένε θα φύγεις σε 10 μέρες το πολύ για Κύπρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πω να σταματήσεις να αγχώνεσαι , στην αρχή ρωτούσες συνεχώς για το αν σε πάρουν στην ΕΛΔΥΚ τώρα που σε πήραν ξεκινάς άλλο τροπάριο , αν δεν χαλαρώσεις δεν σε βλέπω να κάνεις νορμάλ θητεία.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω υπηρετήσει ακόμα λόγο σπουδών αλλά από τον Νίκο βλέπω πως είναι αρκετό τρέξιμο και άγχος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Nikos3233 είπε

Εγώ ρε μάγκες που με πήρανε ΕΛΔΥΚ και θα πάω αρχικά στο ΚΕΠΒ στη Θήβα πόσο καιρό θα είμαι εκεί; Κάποιοι μου λένε θα κάνεις εκει τα ΣΠΕΝ άλλοι μου λένε θα φύγεις σε 10 μέρες το πολύ για Κύπρο.

Επειδή ο στρατός δν ειναι και ποου οργανωμένος και όλα αλλάζουν απλά μη σε απασχολουν τέτοια πράγματα... Ότι είναι να γίνει θα γίνει.. Εσένα απλά θα σε ενημερώνουν οι ανωτεροι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, JohnyV είπε

Δεν έχω υπηρετήσει ακόμα λόγο σπουδών αλλά από τον Νίκο βλέπω πως είναι αρκετό τρέξιμο και άγχος..

Καθολου ομως.

Ο φιλος δε ξερω γιατι εχει φρικαρει ετσι

22 ώρες πριν, angelo1789 είπε

guys καλησπέρα! μπαίνω με ΣΤ εσσο αεροπορία τριπολη. Εχει κανείς ιδέα αν μπορούμε να περάσουμε smarthphone. γιατι εχω ακουσει οτι στην τριπολη στο παίρνουν, ή και ακόμη αν το περάσεις, δυσκολα να το βγάζεις μετά. Επίσης καμία ιδέα για ημερομήνια κατάξης? 

Προσφατα ειχα φιλαρακι μου εκει, ουτε κατα διανοια smartphone για 20 μερες. Οπως λεει και ο προπονητης του καναπε, η αεροπορια αντιστεκεται σθεναρα ακομα σε αυτο το θεμα

 

Επεξ/σία από yanis13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, έχω μια ερώτηση. Έκανα διακοπή της αναβολής μου (λόγω σπουδών) στις 09/10/2021 και βάση του ότι είχα ενημερωθεί είναι να καταταγώ στην Εσσο του Φεβρουαρίου. Η διακοπή έπρεπε να γίνει απο (1η Αυγούστου- 31 Οκτωβρίου). Σήμερα που μπήκα στην stratologia αυτό δεν ίσχυέ και γράφει οτι πρέπει να καταταγώ στην ΕΣΣΟ του Νοεμβρίου, λόγω της δουλειάς μου κάτι τέτοιο είναι αδύνατο υπάρχει κανένας τρόπος να πάρω εκ νέου αναβολή μέχρι τον Φεβρουάριο που και είχα ενημερωθεί και αντίστοιχα ενημερώσει την εργασία μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, katsakiorman είπε

Καλησπέρα σας, έχω μια ερώτηση. Έκανα διακοπή της αναβολής μου (λόγω σπουδών) στις 09/10/2021 και βάση του ότι είχα ενημερωθεί είναι να καταταγώ στην Εσσο του Φεβρουαρίου. Η διακοπή έπρεπε να γίνει απο (1η Αυγούστου- 31 Οκτωβρίου). Σήμερα που μπήκα στην stratologia αυτό δεν ίσχυέ και γράφει οτι πρέπει να καταταγώ στην ΕΣΣΟ του Νοεμβρίου, λόγω της δουλειάς μου κάτι τέτοιο είναι αδύνατο υπάρχει κανένας τρόπος να πάρω εκ νέου αναβολή μέχρι τον Φεβρουάριο που και είχα ενημερωθεί και αντίστοιχα ενημερώσει την εργασία μου;

Πήγαινε ζήτα αναβολή για την αμέσως επόμενη ΕΣΣΟ.

Το πιο πιθανό είναι να σου την δώσουν εύκολα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...