Προς το περιεχόμενο

Και η Cosmote στο χορό των απεριόριστων δεδομένων με τα πακέτα Gigamax Unlimited


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά βρήκαν από που θα αρμέξουν υλικό και κυρίως με χρεώσεις μόνο για εντός Ελλάδας συμφέρει κυρίως περισσότερο εταιρίες ή πωλητές κλπ. συμβόλαιο 2 ετών παρακαλώ όταν σε ένα χρόνο θα έχουν αλλάξει πολλά και σε δεσμεύει με πέναλντι..αυτά τα ολίγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 260
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

H τιμη ειναι πολυ καλη για τα απεριοριστα data. Το θεμα ειναι το δικτυο θα αντεξει; Εγω σκεφτομαι να καταργησω τις adsl

άδικα σκάβανε τόσα χρόνια τους δρόμους απ ότι φαίνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, guzel είπε

Το θεμα ειναι το δικτυο θα αντεξει;

Αυτό είναι και το μεγάλο θέμα. Αν είσαι σε περιοχή με υπερφορτωμένο δίκτυο, η adsl θα είναι όαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2020 στις 7:09 ΜΜ, Hacker?pcs είπε

Εάν μιλάμε για πραγματικό unlimited, δηλαδή και 200-400GB το μήνα να μην βαράει κόφτης τότε ίσως. Βέβαια αν έχουμε και τίποτα online gaming με το ping, αποκλείεται

Δυστυχώς το έχω δοκιμάσει 

Δεν μπορείς να παίξεις 

Βέβαια εξαρτάται από το σήμα που πιάνεις αλλά πάλι παιζει τo ping

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλές τιμές, μπράβο στον ΟΤΕ αλλά και στη Vodafone ! 

Για σύγκριση παραθέτω τα εδώ ξεφτιλίκια των φτωχό Ολλανδών που έχουν βασικό ψωρομισθό τα 1200€.

Clipboard01.jpg.b756b991245913452dc89053df9490ae.jpg

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leros2004 είπε

Πολύ καλές τιμές, μπράβο στον ΟΤΕ αλλά και στη Vodafone ! 

Για σύγκριση παραθέτω τα εδώ ξεφτιλίκια των φτωχό Ολλανδών που έχουν βασικό ψωρομισθό τα 1200€.

Clipboard01.jpg.b756b991245913452dc89053df9490ae.jpg

Με ημερήσιο όριο 5+1 GB δεν το λες απεριόριστο. 
Όπως γράφουν όλα αυτά έχουν πολιτική ορθής χρήσης γι’ αυτό είναι φθηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Kostasallinone είπε

Με ημερήσιο όριο 5+1 GB δεν το λες απεριόριστο. 
Όπως γράφουν όλα αυτά έχουν πολιτική ορθής χρήσης γι’ αυτό είναι φθηνά.

Επειδή είχα tele2 , δεν υπήρχε κανένα όριο... Στα 5gb έμπαινες στην εφαρμογή της tele2 και πάταγες ενα κουμπάκι για να απελευθερώσεις τα gb...

Ένα καλοκαίρι σε Ολλανδικό camping  έτσι την έβγαλα.... Είχε άθλιο wifi το σημείο του σπιτιού .... και αναγκαστικά έπεφτε data sharing ..

Μην αναφερθώ και στο Ping του mobile internet, έπαιζα Pubg με data και 15 ping...  

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Επειδή είχα tele2 , δεν υπήρχε κανένα όριο... Στα 5gb έμπαινες στην εφαρμογή της tele2 και πάταγες ενα κουμπάκι για να απελευθερώσεις τα gb...

Ένα καλοκαίρι σε Ολλανδικό camping  έτσι την έβγαλα.... Είχε άθλιο wifi το σημείο του σπιτιού .... και αναγκαστικά έπεφτε data sharing ..

Μην αναφερθώ και στο Ping του mobile internet, έπαιζα Pubg με data και 15 ping...  

Δίνουν τα gb ανα 5. Δηλαδή θα αποσυνδέεσαι θα στέλνεις sms και θα σου ξανά δίνουν 5 gb. Άλλες πονηριές και αυτές.

Επεξ/σία από Kostasallinone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Kostasallinone είπε

Στο site τους πάντως αυτό γράφει ότι σου δίνουν 5+1 gb για να αποτρέψουν την κατάχρηση.

Έτσι ήταν και τότε (2 χρόνια πριν), έστελνες sms ή μέσω της εφαρμογής τους και είχες πάλι 5gb, δλδ ανα 5gb έκανες την ίδια διαδικασία... 

Απλά στο sms γράφεις: STILL 1GB και το στέλνεις στo 1280. 5gb έχεις πάλι άσχετα τι γράφεις στο sms. 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, glenngould είπε

Ερώτηση:

Με την έκδοση EXTRA-sim στο gigamax unlimited της cosmote, μπορούν και οι δύο sim να λειτουργούν 100% ταυτόχρονα ή όχι;

Η extrasim αφορά αυστηρά 2-3 συγκεκριμένα προγράμματα και τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με τα απεριόριστα. 

Η multisim είναι που μας ενδιαφέρει, αλλά δυστυχώς το πρόβλεψαν και ανέβασαν την τιμή όταν συνδυάζεται με τα unlimited.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/7/2020 στις 7:54 ΜΜ, TopicStrarter είπε

Καταρχήν προτού πάμε στις γελοίες κοστολογήσεις και τους περιορισμούς, είμαστε σε χώρα που ακόμα έχουμε τον ΟΤΕ ή την κάθε άλλη εταιρία να μας μετράει τα SMS!!!!!

Τα SMS δεν είναι τίποτα άλλο απο μια απλή συναλλαγή δεδομένων ένα SMS  έχει όγκο 140 bytes(όχι kilobytes όχι Megabytes σκετο bytes) 

Αυτό σημαίνει ότι για να στείλεις πχ 20.000 SMS (είκοσι χιλιάδες έσέμές ) χρειάζεσαι περίπου 2,7 MB (MegaBytes) 

με άλλα λόγια πρακτικά και θεωρητικά όσοι έχουν έστω 3 MB στην κάρτα τους θα μπορούσαν να στείλουν σχεδόν άπειρα SMS ...

Αλλά επιλέγουμε ακόμη να τα χρεώνουμε και να τα μετράμε με την μεζούρα και μάλιστα με γελοία πακέτα που ξεκινάνε απο τα 20-50 SMS και μας κάνουν προσφορά εδώ σε συνδρομή 55ευρώ για 24 μηνη δέσμευση να μας δώσουν 300 SMS προς όλους....  τραγικό. 

Απο εκεί και μόνο (αν και υπάρχει πληθώρα άλλων παραδειγμάτων απλά εννοώ πως αυτό και μόνο είναι αρκετά ενδεικτικό)  φαίνεται πως η ομάδα που είναι υπεύθυνη για την δημιουργία προγραμμάτων στον ΟΤΕ και στα υπόλοιπα μέλη του καρτέλ έχουν εντολές για την δημιουργία "τυριού" που θα σε ρίξει στην φάκα να χρεωθείς παραπάνω.

Πάμε τώρα στα πακέτα αυτά καθ'αυτά.

Στην ελλάδα όπου το  πάνω απο το 50% του πληθυσμού έχει εισόδημα κάτω απο 700 ευρώ 

Distribution_Of_Income_In_Greece.png

Ζητάνε 55 ευρώ για 24 μήνες (είναι σοβαρό αυτό και φταίμε και εμεις σαν καταναλωτές που δεν κινηθήκαμε συστημικά να το πολεμήσουμε μπήκε κυριολεκτικά απο την πίσω πόρτα πριν μερικά χρόνια και έγινε κανόνας... όχι το ότι το παλιό "12μηνο" ήταν εντάξει μιας και δεν υπήρχε άλλος τρόπος πχ "pay as you go" ή 3μηνο/6μηνο κτλ αλλά τσούπ μας τσαμπουνήσανε τα καρτέλ ομόφωνα και στο ξαφνικό παντού 24 μήνες συμβόλαιο! ) 

ή με άλλα λόγια κάτι λιγότερο απο το 10% του μισθού των περισσοτέρων Ελλήνων για να δώσουν τι;;;

300 SMS μέτρια κάλυψη ειδικά εκτός αστικών κέντρων 200 λεπτά και "απεριόριστο" internet 4g που αν δεν είσαι πάλι σε κεντρικές περιοχές έχει 4g εικονίδιο αλλά οι ταχύτητες είναι αισθητά κάτω του 1MB/s ;;;; 

και φυσικά ενώ μας ζητάνε τέτοιο ποσό για 24 μήνες καμιά σοβαρή έκπτωση στην συσκευή που την αγοράζουν 300 απο τον προμηθευτή και την πουλάνε 550 "προσφορά" σε τιμή λιανικής δεν μας κάνουν..... 

Και επίσης και πάλι φυσικά όσοι δεν πέσουν στην φάκα του να πάρουν δάνειο απο τον ΟΤΕ εχμ.. να κάνουν συμβόλαιο εννοώ (αρχίζει να μοιάζει με τοκογλυφικό δάνειο κάθε του χρόνου και χειρότερα που λέμε) 

τρώνε the 3rd the longest με τις κάρτες και τα καρτοσυμβόλαια που είναι ακόμη πιο υπερκοστολογημένα και ακόμη πιο γελοία απλά σου κάνουν την χάρη να σου δίνουν πρόσβαση σε μικρότερες χρεώσεις (για πολύ πιο μικρότερες υπηρεσίες φυσικά ) πχ πάρε 1GB με αν δεν θες άπειρα (και δεν θες άπειρα γιατί είτε δεν τα προσφέρουμε είτε θα πρέπει να τα σκάσεις πολύ χοντρά) αλλά 8 ευρώ φυσικά κόστος!!!

πάρε 50 sms αλλά 1 ευρώ κόστος!! (μιλάμε για μερικά bytes επαναλαμβάνω) κτλ κτλ ειναι απλά για γέλια και για κλάματα η φάση με τα καρτέλ μας. 

Επίσης να θίξω μιας και μιλάω για καρτέλ ότι καμιά ΕΕΤΤ δεν βάζει χέρι πχ στον OTE που δεν προσφέρει σκέτο internet και μικρότερα συμβόλαια (που δεν το κάνει φυσικά γιατί αν προσφέρει σκέτο υπάρχουν ανταγωνιστικές εταιρίες που μπορείς να προωθήσεις την τηλεφωνική σου γραμμή σε αυτές μέσω VoIP και να πληρώνεις πχ 5 ευρώ το 6μηνο για τηλέφωνο!!! αυτό δεν είναι μονοπωλιακή τακτική;;;; οεο;;) 

Οι φοιτητές/φαντάροι/ναυτικοί/υπάλληλοι σεζόν σε εστιατόρια κτλ.. που δεν γίνεται να δεσμευτούν 24 μήνες μιας και θα φύγουν απο εκει που είναι σε λιγότερους δεν μας νοιάζει ας καταπιεστούν ή ας μας τα σκάσουν χοντρά στις κάρτες αν θέλουν internet ... 

Καλά τα έλεγε ο πανούσης αλλά κανένας δεν το έπαιρνε στα σοβαρά xD 

 

Με το συμπάθειο κιόλας, αλλά παίζει να είναι από τα πιο λανθασμένα wall of text που έχω διαβάσει στη ζωή μου... κρίμα το effort από μέρους σου και κρίμα τα likes.

1) SMS = συναλλαγή(!?) δεδομένων: 

ΛΑΘΟΣ, τα sms χρησιμοποιούν το δίκτυο φωνής και όχι data, εκτός από όταν περάσουν το όριο χαρακτήρων και μετατραπούν σε mms. Τα sms εν έτει 2020 έχουν συγκεκριμένο λόγο ύπαρξης και αυτός είναι ακριβώς η δυνατότητα ανταλλαγής μηνυμάτων χωρίς data. Για ανταλλαγή μηνυμάτων μέσω data υπάρχουν εδώ και χρόνια εναλλακτικές όπως το viber, το messenger κτλ...

2) H τιμή ενός προϊόντος εξαρτάται από τον κατώτατο ή μέσο μισθό μιας χώρας:

Δεν νομίζω ότι θα χάλαγε κανέναν μια τέτοια ουτοπία, αλλά μιας και έκανες την αρχή επέκτεινε τη θεωρία για όλα τα προϊόντα πχ βενζίνη, τρόφιμα, κτλ... εκτός αν συμφωνείς με άλλο χρήστη πιο πίσω που έγραψε ότι για τις τηλεπικοινωνίες πληρώνεις απλά "αέρα", αγνοώντας τόσο την τεχνολογική υποδομή που απαιτείται όσο και την περιορισμένη χωρητικότητα (ειδικά για κινητές τηλεπικοινωνίες, καθώς κάποιοι περίεργοι επιμένουν να μη θέλουν να εγκατασταθεί "αέρας" στην απέναντι ταράτσα...)

3) Καρτέλ, ΕΕΤΤ, κτλ:

Αν έχεις παρατηρήσει διάφορες κατά καιρούς ανακοινώσεις του ΟΤΕ κατά τις ΕΕΤΤ, έχει αναφερθεί ότι ενώ ο ΟΤΕ είναι αυτός που ζητούσε σε αρκετές περιπτώσεις να διαθέσει μεγαλύτερη/φθηνότερη γκάμα προγραμμάτων, δεν του επιτρεπόταν λόγω φόβου ότι θα εξαλείψει τον ανταγωνισμό.

Επεξ/σία από kostool13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα/Καλησπέρα

Είμαι χρήστης Comsote Gigamax mobile internet 40 giga (20+20) και καταχάρηκα όταν είδα το unlimited γιατί ήδη καταναλώνω και τα 40. Το επόμενο πακέτο είναι τα 80 αλλά επειδή κάνω tether το laptop και 80 να έχω πάλι θα τα καταναλώσω μεταξύ λαπτοπ κ 4 extra sim που έχω. 

Πήρα σήμερα στην εξυπηρέτηση πελατών να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω αναβάθμιση στο gigamax unlimited στα 55ε (απο 23 που δίνω τωρα) και μου είπαν δεν υπάρχει αυτή η επιλογή για συμβόλαιο gigamax mobile internet. Επειδή έχει κ φωνή το πακέτο αναβάθμιση γίνεται μόνο απο άλλο πακέκτο gigamax φωνής. 

Επίσης ένα άλλο πρόβλημα είναι οτι τώρα έχω 4 sim που τις έχω μοιράσει σε μάνα, πατέρα κ θεία σαν 2η sim στα κινητά τους και έτσι τους δίνω ίντερνετ χωρίς να καταναλώνουν τα ελάχιστα δεδομένα που έχουν. Μου είπαν ότι ναι μεν μπορώ να έχω πάλι μεχρι 4 extra sim αλλά πλέον θα χτυπάει τηλέφωνο σε όλες τις συσκευές που έχουν την extra sim.

Μαλακία δλδ... 

Θα δοκιμάσω να ξαναπάρω το απόγευμα γιατί αυτός που μίλησα στο τηλ δεν ήταν κ ιδιαίτερα ευγενικός ούτε είχε και πολύ όρεξη να απαντήσει στις ερωτήσεις μου.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...