Προς το περιεχόμενο

Και η Cosmote στο χορό των απεριόριστων δεδομένων με τα πακέτα Gigamax Unlimited


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, Apocalypse2020 said:

Δεν  χρειάζεται Γιατί από εκεί ήρθα 😉 τι θες να συζητήσουμε?

Καλά ρε παιδιά ανάλογα την εταιρία και το δίκτυο που έχει διαθέσιμο. Γιατί η three είναι επιεικώς απαράδεκτη. Και η Vodafone πολύ μέτρια. Η cosmote στην Ελλάδα είναι πολύ καλύτερη. Αντίστοιχα uk είναι μάλλον η EE. Τώρα με 5g δεν ξέρω, αυτά για 4g. Πάντως είναι καλό που άρχισαν τα unlimited στην Ελλάδα. Καιρός ήταν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 260
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, να πάτε να δείτε τα σχόλια στο fb,  με τι απαξιωτικό τροπο σχολιάζουν άνθρωποι που δουλεύουν στην cosmote! 🤣

Επεξ/σία από init0101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, JimGer είπε

Καλά ρε παιδιά ανάλογα την εταιρία και το δίκτυο που έχει διαθέσιμο. Γιατί η three είναι επιεικώς απαράδεκτη. Και η Vodafone πολύ μέτρια. Η cosmote στην Ελλάδα είναι πολύ καλύτερη. Αντίστοιχα uk είναι μάλλον η EE. Τώρα με 5g δεν ξέρω, αυτά για 4g. Πάντως είναι καλό που άρχισαν τα unlimited στην Ελλάδα. Καιρός ήταν 

 Η o2 είναι απαράδεκτη για εμένα η Vodafone είναι κάπως καλύτερη οκ η three Ναι συμφωνώ,  αλλά η my EE είναι η ταχύτερη όλων 

Κατεβάζω αρχεία 130 GB σε πολύ γρήγορο ρυθμό περίπου 5 ώρες Ελλάδα δεν γνωρίζω τι παίζει,  αλλά δεν νομίζω να είναι τόσο γρήγορο 

Το καλό είναι ότι με 25 pounds 30 ευρώ έχεις unlimited internet και κλήσεις και μηνύματα φυσικά 

Ελλάδα δεν παίζει αυτό 

6 λεπτά πριν, JimGer είπε

Καλά ρε παιδιά ανάλογα την εταιρία και το δίκτυο που έχει διαθέσιμο. Γιατί η three είναι επιεικώς απαράδεκτη. Και η Vodafone πολύ μέτρια. Η cosmote στην Ελλάδα είναι πολύ καλύτερη. Αντίστοιχα uk είναι μάλλον η EE. Τώρα με 5g δεν ξέρω, αυτά για 4g. Πάντως είναι καλό που άρχισαν τα unlimited στην Ελλάδα. Καιρός ήταν 

Με τέτοιες τιμές μόνο unlimited δεν τα λες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αγοράστε το πακέτο άμεσα, χωρίς πολλά λόγια και γκρίνιες.  Γιατί αλλιώς θα μας το φορέσουν με το ζόρι όταν ανεβάσουν προσεχώς την ελάχιστη ανανέωση καρτοκινητού στα 70 ευρώ (αλλά και με 250 λεπτά ομιλιας + 50SMS προς όλους, για να 'μαστε δίκαιοι).

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δύσκολο να καταλάβω ακόμη τι αισχροκέρδεια πέφτει με τα κινητά...αν είναι δυνατόν να κοστίζει ένα τέτοιο πρόγραμμα, περισσότερο απο το ρεύμα που πληρώνουμε τον μήνα ! Για τα πανυγήρια καταστάσεις .....

spacer.png

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jackess είπε

Σεπόλια δεν υπάρχει άλλος; Δε νομίζω.

Καλλιθέα πάντως πάνω από 40 δεν έχω χτυπήσει (ούτε φίλοι με άλλες εταιρίες βέβαια.)

Προφανώς και δεν εννοώ ότι είσαι ο μόνος που έχει wind αλλά ότι όλοι οι υπόλοιποι δεν κάνουν βαριά χρήση του Ίντερνετ. 
Από την στιγμή που η ίδια η wind αναφέρει ότι κόβει την ταχύτητα σημαίνει ότι με την πρώτη δυσκολία θα το κάνει. 
Όταν δηλαδή στην εκάστοτε περιοχή υπάρχει μεγάλη κίνηση δεδομένων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, garfield39gr είπε

Πάντως για 10€ τα 40GB με αυτήν την ταχύτητα καλά είναι για Ελλάδα 

34887F50-A804-4CA6-9840-84BCE880B940.png

Δεν είναι 10 ευρώ είναι 10 ευρώ + το πάγιο σου.... εκτός αν η vodafone προσφέρει 40GB με 10 ευρώ σε καρτοκινητό.  (επίσης είναι + το πάγιο που πληρώνεις στο σπίτι γιατί πόσο καλύτερη τιμή σου κάνουν αν έχεις vodafone/hol doubpleplay στο όνομα σου) η πρόσβαση στο interent είναι ένα πράγμα δεν είναι "άλλη" η πρόσβαση μέσω κινητού πάντα σαν δεοντολογικός καταναλωτής πρέπει να εξετάζεις πόσα λεφτά δίνεις συνολικά σε έναν πάροχο και τι συνολικές παροχές σου δίνει αυτός. 

 

Τέλος έστω έτσι μεμονωμένα να το εξετάσουμε (και να αγνοήσουμε το κόστος του παγίου έστω μόνο για το κινητό) 40GB σε τέτοιες ταχύτητες εφόσον τις έχεις σε όλα τα σημεία που δραστηριοποιείσαι είναι σχετικά "επικίνδυνες" γιατί πχ σημαίνει ότι το κινητό σου πχ θα παίξει netflix σε HD αντί σε standart definition που σημαίνει ότι συνολικά μπορείς να δεις περίπου 10 με 15 επεισόδια μιας και ειναι περίπου 3GB σε μέγεθος στην HD ανάλυση (που μπαίνει αυτόματα εφόσον το app καταλαβαίνει πως υπάρχει η ταχύτητα για HD) 

 

ή με άλλα λόγια περίπου 1 επεισόδιο κάθε δύο μέρες για έναν μήνα πάλι με την μεζούρα θα είσαι και αν τα ξεπεράσεις αυτά θα πρέπει να βάλεις άλλα 10 ευρώ (εφόσον δεν έβαλες κόφτη γιατί αν δεν έβελες τότε θα χρεωθείς ανα ΜΒ και τότε άντε γειά) . 

11 ώρες πριν, glenngould είπε

exactly το ίδιο σκέφτομαι κι εγώ γι' αυτό έκανα την ερώτηση

Ναι θα πρέπει να είστε κολλητοί και πολύ καλοί κολλητοί μάλιστα αν δεν θα μπορούσες να συγκατοικήσεις  μαζί τους άνετα τότε μην το κάνεις γιατί θα παρουσιαστούν πολλά προβλήματα γιατί μιλάμε για 24 μήνες συμβόλαιο που θα το επιβαρυνθεί ενας απο εσάς... 

 

οπότε προκύπτει το ζήτημα 1) θα πληρώνουν όλοι το μερίδιο τους κάθε μήνα χωρίς θέμα ή θα τους κυνηγάει αυτός που έχει το συμβόλαιο στο όνομα του και θα μπαίνει απο μέσα με φέσια κτλ;

 

2) θα θέλουν όντως να συμμετέχουν 24 μήνες ή θα πουν σε κάποια φάση πχ μετά απο ένα χρόνο "παίδες δεν θέλω/δεν μπορώ άλλο να πληρώνω γιατί πάω αγγλία/πήρα κουταβάκι και είναι πολλά τα έξοδα/ βρήκα καλύτερη σύνδεση κτλ κτλ κτλ  που θα έχει σαν αποτέλεσμα αυτός που στο όνομα του είναι το συμβόλαιο να πληρώσει τις καραμπινιές του άλλου για +1 χρόνο 

 

3) Να χρεώσουν στην κάρτα extra roaming τότε που πήγαν στην Αγγλία να δουν την γκόμενα που σπουδάζει ή να στείλετε συνολικά πάνω απο 300 sms (ή τα Χ sms που ειναι δωρεάν για τον λογαριασμό ) ή να ξεπεράσετε τα λιγοστά λεπτά κλίσης που δίνουν προς όλους.... 

 

4) δεν ξέρω ακριβώς αν γίνεται (αν και δεν διάβασα ολόκληρο το link ) πάντως μερικά χρόνια πριν που είχα 2 sim δεν μπορούσες να καλέσεις παράλληλα και απο τις δύο ή να κατεβάζεις και απο τις δύο ταυτόχρονα. 

 

 

-------------------

 

Και γενικά που κατάντησε το χάλι με τα καρτέλ ISP να ψάχνει ο κόσμος να κάνει ρεφενέ συμβόλαιο με 5άλλα άτομα  για να έχει internet....

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζάμπα πράμα, μια 4μελη οικογένεια με 220Ε είναι φουλ, τίποτα ξεφτίλα τιμή.... ρε για πόσο μλκες μας έχουν ακόμη ΜΑ για ΠΟΣΟ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lost2 είπε

Τζάμπα πράμα, μια 4μελη οικογένεια με 220Ε είναι φουλ, τίποτα ξεφτίλα τιμή.... ρε για πόσο μλκες μας έχουν ακόμη ΜΑ για ΠΟΣΟ.

Αφου βρισκουν και τα κανουν. Καλα κανουν. 20 Ιουλιου παει το ελαχιστο πακετο κινητης 10 ευρω στην Cosmote. Του χρονου θα ειναι 15. Για μενα μονο voip κοιταξτε αυτοι νομιζουν οτι θα μας κλεβουν με το ετσι θελω. Και δεν ειναι να πεις οτι ειναι κατι που μπορεις να μην το παρεις. Ξερουν οτι το κινητο ειναι απαραιτητο σημερα και βαρανε αλυπητα. Η ΕΕΤΤ και η κυβερνηση δινουν τις ευλογιες τους οπως παντα σε τετοια καρτελ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Δεν είναι 10 ευρώ είναι 10 ευρώ + το πάγιο σου..

Αναφορά σε κείμενο

Με το Giga WiFi on the spot έχεις τον απόλυτο έλεγχο του τι πληρώνεις, χωρίς δέσμευση σε μηνιαίο πάγιο. Κάθε μήνα θα εκδίδεται ηλεκτρονικός λογαριασμός με βάση τα πακέτα Giga Boost που έχεις ενεργοποιήσει. Σε περίπτωση που κάποιον μήνα δεν έχεις ενεργοποιήσει κανένα Giga Boost πακέτο, ο ηλεκτρονικός λογαριασμός που θα εκδοθεί θα είναι μηδενικός. Θα λαμβάνεις κάθε μήνα τον λογαριασμό σου με sms στο κινητό σου τηλέφωνο ή στο email που θα δηλώσεις κατά την ενεργοποίηση της υπηρεσίας.

https://www.vodafone.gr/eshop/mobile-internet/c-100123/

Τέρμα κάτω στο "τι θα μου κοστίσει"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Doubt είπε

https://www.vodafone.gr/eshop/mobile-internet/c-100123/

Τέρμα κάτω στο "τι θα μου κοστίσει"

καλή μαγκιά το 18 που χρειάστηκα κάτι αντίστοιχο δεν υπήρχε σίγουρα πάντως βέβαια απο την άλλη εκει που ήμουν εγώ η CU που είχα στο κινητό σερνόταν απο θέμα ταχύτητας αλλά άλλο αυτό. 

 

Απότι βλέπω όμως πρόκειται για προσφορά με κανονική τιμή να είναι στα 20 ευρώ στο "αναλυτική τιμολόγηση" ακόμη έτσι το κοστολογεί οπότε δεν ξέρουμε πόσο θα κρατήσει και επίσης ειναι μόνο Internet όχι τηλεφωνία και sms έστω με χρέωση.

 

Αλλά για να πούμε του στραβού το δίκαιο εφόσον κρατήσει έτσι και δεν αλλάξουν οι τιμές για το Ελλαδιστάν για ναυτικούς,σερβιτόρους,φαντάρους,φοιτητές κτλ είναι μια καλή λύση (με την έννοια στους τυφλούς ηγείται ο μονόφθαλμος) για internet σε σημεία που δεν μένουν μόνιμα και δεν θα κάτσουν πάνω απο 12 με 22 μήνες... εφόσον έχει σήμα της προκοπής η vodafone στο μέρος που είναι. 

 

Edit βασικά άκυρο μετάνιωσα αυτό που είπα... είναι απλά φθηνότερο απο άλλα γιατί δεν μπορεί να ειναι λύση αυτό το πράμα για βασική πρόσβαση στο internet για τις κατηγορίες ανθρώπων που ανέφερα... ένα παιχνίδι στο steam  είναι απο μόνο του 10-50 GΒ και φτάνει άνετα τα 100+ βίντεο σε 1080p/1440p (καλά 4κ δεν το συζητάμε καν) είναι αρκετά παραπάνω απο 3GB ανα 40λεπτο και τα windows αν κάνουν κανα update θα πάρει 1-10 GB ανάλογα τις αναβαθμίσεις...

 

Απλά -για όσο κρατήσει η προσφορά που δεν υπάρχει καμία ένδειξη πως θα είναι μόνιμη- είναι αρκετά φθηνότερο απο τα άλλα mifi (με τις τιμές που θυμάμαι εγώ το 18 δεν ξέρω αν άλλαξαν) και αυτό ειναι καλό αλλά πάλι περιορισμένης κλίμακας. 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε Doubt παίζει να είσαι ο μόνος που διάβασε και κατάλαβε πως δουλεύει το Vodafone Giga Boost.

Εγώ το έχω σχεδόν από τότε που βγήκε και θεωρώ οτι για οποιον καλύπτεται με 100Gb το μήνα ειναι αυτή τη στιγμή το πλέον συμφέρον πρόγραμμα της Ελληνικής αγοράς. To πρόγραμμα δεν εχει παγιο, και δεν έχει χρονική δέσμευση. Αν και συμβόλαιο το σταματάς οποτε θέλεις χωρίς καμμία ποινή αποχώρησης..

Οσο για τα απεριόριστα της Cosmote & της VF ειναι ακόμα αρκετά ακριβά αλλά είναι σημαντικό οτι έγινε η αρχή.. 

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, lost2 είπε

Τζάμπα πράμα, μια 4μελη οικογένεια με 220Ε είναι φουλ, τίποτα ξεφτίλα τιμή.... ρε για πόσο μλκες μας έχουν ακόμη ΜΑ για ΠΟΣΟ.

Αν είσαι 4μελη οικογένεια κάνεις κανονική σύνδεση στο σπίτι σου vdsl. Το να έχει πχ το παιδί που πηγαίνει σχολείο και θα πρέπει να έχει άλλες προτεραιότητες απεριόριστο ιντερνετ 24/7 έξω στο δρόμο, στο σχολείο, gym κτλ τι νόημα έχει?

24 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αφου βρισκουν και τα κανουν. Καλα κανουν. 20 Ιουλιου παει το ελαχιστο πακετο κινητης 10 ευρω στην Cosmote. Του χρονου θα ειναι 15. Για μενα μονο voip κοιταξτε αυτοι νομιζουν οτι θα μας κλεβουν με το ετσι θελω. Και δεν ειναι να πεις οτι ειναι κατι που μπορεις να μην το παρεις. Ξερουν οτι το κινητο ειναι απαραιτητο σημερα και βαρανε αλυπητα. Η ΕΕΤΤ και η κυβερνηση δινουν τις ευλογιες τους οπως παντα σε τετοια καρτελ.

Ναι απο την μια έχεις δίκιο που αναφέρεις για τα καρτοκινητά ότι τα ακριβαίνουν κάθε χρόνο με ελάχιστα καλύτερες παροχές που σε πολλούς βόλευαν και οι προηγούμενες. Σε ότι αφορά όμως τα συμβόλαια, προσωπικά βλέπω ότι συνεχώς φθηναίνουν. Πέρισυ στην cosmote ήθελες 150€ για το platinum για να έχεις απεριόριστο ιντερνετ με κόφτη στα 1,7mbps και απεριόριστη ομιλία, ο οποίος στη συνέχεια αφαιρέθηκε. Τώρα ξεκινάς με 55€ και φθηνότερα σύμφωνα με αυτά που διαβάζω  για παζάρια που έκαναν σε μερικούς χρήστες

Σίγουρα έχουμε δρόμο ακόμη και σίγουρα την νύφη των αυξήσεων θα την πληρώσουν όσοι επιμένουμε σε καρτοκινητά.

 

Επεξ/σία από bbbb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...