Προς το περιεχόμενο

Θεωρία φωτογραφίας και θέματα αυτής προς συζήτηση και κατανόηση τους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Έχεις πουθενά τους χρόνους έκθεσης μήπως στο περίπου πρόχειρους; Γιατί στο ρημάδι το YouTube στα βίντεο για την αστροφωτογραφία μιλάνε για entry level dslr apsc με τον κιτ φακό μάλιστα...🤔

Την ροζ απόχρωση την επιβεβαιώνω και εγώ ακόμη και στο κινητό. Αυτό φυσικά χωρίς να κάνω download κάποια φωτογραφία ε, μην παρεξηγηθώ.

Πάντως πάνω σε αυτό κάτι ήθελα να πω. Θεωρώ υπερβολικό κάτι που ειπώθηκε πριν από τον @babisskg ότι χρειάζεται να ζητήσει κάποιος άδεια από κάποιον άλλο εδώ μέσα για να κάνει download μια φωτογραφία που σηκώθηκε εδώ. Έλα παιδιά έλεος, υποτίθεται ότι όσοι συμμετέχουν εδώ μέσα έχουν καλή πρόθεση για ανταλλαγή απόψεων, να δούμε φωτογραφίες να μάθουμε οι πιο άσχετοι από εμάς από τους γνωρίζοντες κλπ. Αν είναι να αρχίσουμε τα πήρες δεν πήρες άδεια να κατεβάσεις μια φωτογραφία που ανέβασα εδώ μέσα, το χάσαμε εντελώς. Στο τέλος τέλος οποίος φοβάται μην του κλέψουν φωτογραφίες (!!!!!!!!) ας μην ανεβάζει εδώ. Μην φτάνουμε στα άκρα δεν βοηθάει πουθενά.

    Δεν θα διαφωνήσω . Ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας !

Επεξ/σία από babisskg
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 414
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Δεν θα διαφωνήσω . Ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας !

Δεν κατανοώ την απάντηση ειλικρινά. Νομίζω ότι ήσουν από τους πρώτους που ανέβασε φωτογραφίες εδώ μέσα, εγώ μάλιστα απολαμβάνω να τις χαζεύω. Τώρα το να μπεις σε διαδικασία πάρτε άδεια αν θέλετε να κατεβάσετε φωτογραφία μου τι νόημα έχει δεν καταλαβαίνω. Καχυποψία δημιουργεί μόνο θεωρώ. Εγώ προσωπικά μαθαίνω αρκετά και από αυτά που λες και από τις φωτογραφίες που ποστάρεις και θα ήθελα να συνεχίσεις να ανεβάζεις. Νομίζω δίνει ικανοποίηση να μεταδίδουμε την γνώση μας, τις ιδέες μας κλπ κλπ.

Να το πω με ένα παράδειγμα από τη δουλειά μου. Είμαι εκπαιδευτικός και τώρα με τον κορονοιό χρησιμοποιούσα την πλατφόρμα της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης του υπουργείου. Συνέχεια ανέβαζα φυλλάδια μου με ασκήσεις, λύσεις τους κλπ κλπ. Ε δεν με ενοχλεί να τα πάρει κάποιος τα αρχεία, να τα κατεβάσει, να τα χρησιμοποιήσει. Θα χαρώ ίσα ίσα αν βοηθήσουν κάποιον ακόμη και συνάδελφο. Ούτε θα ήθελα να μου ζητήσει άδεια για να τα κατεβάσει. Μπορεί να κάνω λάθος εγώ, τι να πω. Όπως και να έχει εγώ ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο που μας έδωσες και για τις φωτογραφίες που ανέβασες μπας και οι πιο άσχετοι από εμάς βοηθηθούμε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Δεν κατανοώ την απάντηση ειλικρινά. Νομίζω ότι ήσουν από τους πρώτους που ανέβασε φωτογραφίες εδώ μέσα, εγώ μάλιστα απολαμβάνω να τις χαζεύω. Τώρα το να μπεις σε διαδικασία πάρτε άδεια αν θέλετε να κατεβάσετε φωτογραφία μου τι νόημα έχει δεν καταλαβαίνω. Καχυποψία δημιουργεί μόνο θεωρώ. Εγώ προσωπικά μαθαίνω αρκετά και από αυτά που λες και από τις φωτογραφίες που ποστάρεις και θα ήθελα να συνεχίσεις να ανεβάζεις. Νομίζω δίνει ικανοποίηση να μεταδίδουμε την γνώση μας, τις ιδέες μας κλπ κλπ.

Να το πω με ένα παράδειγμα από τη δουλειά μου. Είμαι εκπαιδευτικός και τώρα με τον κορονοιό χρησιμοποιούσα την πλατφόρμα της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης του υπουργείου. Συνέχεια ανέβαζα φυλλάδια μου με ασκήσεις, λύσεις τους κλπ κλπ. Ε δεν με ενοχλεί να τα πάρει κάποιος τα αρχεία, να τα κατεβάσει, να τα χρησιμοποιήσει. Θα χαρώ ίσα ίσα αν βοηθήσουν κάποιον ακόμη και συνάδελφο. Ούτε θα ήθελα να μου ζητήσει άδεια για να τα κατεβάσει. Μπορεί να κάνω λάθος εγώ, τι να πω. Όπως και να έχει εγώ ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο που μας έδωσες και για τις φωτογραφίες που ανέβασες μπας και οι πιο άσχετοι από εμάς βοηθηθούμε.

     Ειλικρινά κι' εγώ ευχαριστώ , χάρηκα που τα είπαμε , εύχομαι ότι καλύτερο σε προσωπικό και επαγγελματικό επίπεδο .

     Οι φωτογραφίες μου βρίσκονται στο 500px με το λογότυπο babisskg , στο Flickr με το λογότυπο nosig46 . Στο 500px ίσως χρειαστεί να κάνετε λογαριασμό για να τις δείτε , φυσικά αν σας ενδιαφέρει κάτι τέτοιο . 

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, babisskg είπε

     Ειλικρινά κι' εγώ ευχαριστώ , χάρηκα που τα είπαμε , εύχομαι ότι καλύτερο σε προσωπικό και επαγγελματικό επίπεδο .

Θα ήθελα όμως την άποψη σου στο θέμα, εκτιμώ την προσφορά σου στο τοπικ ως τώρα και θα με ενδιέφερε μια απάντηση σε όσα είπα. Να δω και την άλλη άποψη βρε αδερφέ που λέει ο λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Θα ήθελα όμως την άποψη σου στο θέμα, εκτιμώ την προσφορά σου στο τοπικ ως τώρα και θα με ενδιέφερε μια απάντηση σε όσα είπα. Να δω και την άλλη άποψη βρε αδερφέ που λέει ο λόγος.

 

8 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Να το πω με ένα παράδειγμα από τη δουλειά μου. Είμαι εκπαιδευτικός

 Εφόσον έχεις τριβή με παιδιά, νομίζω είναι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να μας συμμαζέψεις κι εμάς λιγάκι εδώ 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Θα ήθελα όμως την άποψη σου στο θέμα, εκτιμώ την προσφορά σου στο τοπικ ως τώρα και θα με ενδιέφερε μια απάντηση σε όσα είπα. Να δω και την άλλη άποψη βρε αδερφέ που λέει ο λόγος.

   Κι' εγώ εκτιμώ την διάθεση σας , είμαι βέβαιος πως όλοι οι υπόλοιποι που συμμετέχουν είναι απόλυτα ικανοί να σας βοηθήσουν σε ότι απορίες έχετε . Σας ευχαριστώ και πάλι .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Cntrl+X είπε

 Εφόσον έχεις τριβή με παιδιά, νομίζω είναι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να μας συμμαζέψεις κι εμάς λιγάκι εδώ 🙂

Μπα μην νομίζεις πολλές φορές δυστυχώς ούτε τον εαυτό μου δεν μπορώ να συμμαζέψω ακόμη και εδώ μέσα... Μάλιστα κάποιος από εσάς εδώ έχει ιδία πείρα σχετικά με αυτό και εμένα. 😛 Όλοι μας μπορούμε να κάνουμε λάθη και να ξεφύγουμε σχετικά. Ανθρώπινο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...πάρτε και λίγη σύνθεση τώρα (μαζί με μπόλικο Instagram look 😄😄😄) για να επιστρέψουμε στο θέμα μας. 

Καλή η αίσθηση του μέτρου, αλλά καμιά φορά και η υπερβολή έχει τη χάρη της...

 

 

27528743015_55c178e7fa_k.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, babisskg είπε

    Δεν θυμάμαι να κάναμε κάποια συμφωνία γύρω από κάποιο θέμα , ούτε να υπογράψαμε τίποτε συμβόλαια . Με ποιον τρόπο αναφέρεσαι χρησιμοποιώντας την λέξη " μας " είναι δική σου ερμηνεία . Ξαναπροσπάθησε !

   Επίσης κάτι που ήθελα να μάθω είναι με ποιον τρόπο έκανες την ανάλυση που ανέφερες στις εικόνες μου , αφού απ' όσο θυμάμαι δεν μου ζήτησες ποτέ την άδεια για κάτι τέτοιο !

  Και φυσικά εννοώ να τις κάνεις download .

Μετά από αυτή την αγενέστατη και για γέλια απάντηση, η οποία μάλιστα επιβεβαιώνει κάποιες υποψίες μου, σταματώ κάθε είδους διάλογο σε οποιοδήποτε θέμα μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Μετά από αυτή την αγενέστατη και για γέλια απάντηση, η οποία μάλιστα επιβεβαιώνει κάποιες υποψίες μου, σταματώ κάθε είδους διάλογο σε οποιοδήποτε θέμα μαζί σου.

Ψυχραιμία παίδες.... Μην κάνουμε texas και αυτό το νήμα.... 

======

Για να τιμήσω τα κινητά και το φίλο @Nicolas

IMG_20200804_195110.jpg

Black and White 

IMG_20200804_201658.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριολεκτικά black and white η δεύτερη. Από τις πολλές φορές που οι τετράποδοι φίλοι, μας προσφέρουν απλόχερα όμορφες στιγμές και πόζες. Με κινητό για την τιμή των όπλων και του @Nicolas να φανταστώ ε; 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί Μπάμπη, RTW4ever και γενικότερα συμφορουμίτες. Επειδή η επικοινωνία μας κάνει μερικά παράσιτα καθώς φαίνεται, όλων μας, θέλω να πω το εξής. Γράφουμε σε νήμα για φωτογραφία. Θα πρέπει να νοιώθουμε ευγνώμωνες που η ζωή μας δίνει ακόμα αυτή την πολυτέλεια γιατί εκεί έξω, στην ταλαίπωρη πατρίδα μας και όχι μόνο, τα διακυβεύματα είναι τέτοια που θα ζήσουμε περίεργες καταστάσεις. Το δικαίωμα στην ελεύθερη έκφραση γνώμης ή το δικαίωμά μας να αυτοδιατιθέμεθα δε θα είναι πλέον τόσο αυτονόητο όπως ήταν τόσα χρόνια. Θα καταλάβουμε σύντομα πως δικαιώματα έχεις μόνο στο βαθμό που τα διεκδικείς. Και για να τα διεκδικήσεις χρειάζεται ενότητα. Και για να έχεις ενότητα χρειάζεσαι αίσθημα κοινής μοίρας. Και για να έχεις αίσθημα κοινής μοίρας χρειάζεσαι κοινή μνήμη και πολιτιστική κληρονομιά.
Πείτε με υπερβολικό, αλλά νομίζω σε αυτή την ενότητα, έχω ένα προαίσθημα ότι θα πρέπει να εξασκηθούμε από τώρα ήδη στις μικρές μας αρένες όπως αυτή εδώ, γιατί πολύ φοβάμαι ότι μας περιμένουν πολύ μεγαλύτερες.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν να μην χρειάζεται να μαζέψω εγώ που ασχολούμαι με παιδιά, τελικά καταστάσεις :-) ... Θα έκανες και για καθηγητής φιλτατε @Cntrl+X ... Γενικά ο γραπτός - απρόσωπος διάλογος σε ένα φόρουμ τα έχει αυτά δυστυχώς. Πολλές φορές γράφονται πράγματα χωρίς κακή πρόθεση, αλλά με "κακό" τρόπο και παρεξηγούνται... Χρειάζεται όντως περισσότερη προσπάθεια από όλους μας. Και καλοπροαίρετη διάθεση για συζήτηση και διαφωνίες/συμφωνίες...

Στο κάτω κάτω οι γόνιμες διαφωνίες προάγουν την κρίση, την σκέψη, την ανταλλαγή απόψεων.

Σκεφτείτενα συμφωνούμε σε όλα. Τι πρόοδο θα κάνει ο καθένας μας στην σκέψη του; Γιατί να σκεφτεί έξω από το κουτάκι του; Γιατί να δημιουργήσει στο μυαλό του κάτι διαφορετικό; Και προεκτείνεται και στο γιατί να δημιουργήσει μια διαφορετική φωτογραφία;;; Μια χαρά λοιπόν είναι το να διαφωνούμε, με σεβασμό για το σύνολο και τον καθένα ξεχωριστά.

Άντε βάλτε καμιά φωτογραφία να δούμε και να σχολιάσουμε, το βαρύναμε.

Και να θέσω και ένα ερώτημα. Γίνεστε αδιάκριτοι όταν φωτογραφίζετε; Εγώ ντρέπομαι αρκετά και για αυτό δυσκολεύομαι όταν βγαίνω στο δρόμο να φωτογραφίσω. Μάλλον θέλω telephoto φακό! 😂😛

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...