Προς το περιεχόμενο

Θεωρία φωτογραφίας και θέματα αυτής προς συζήτηση και κατανόηση τους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, stratigos24 είπε

Σε όποιο mode θες. Απλά στο manual γίνεσαι πιο συγκεκριμμένος στο τί θες και δεν αφήνεις τη μηχανή να υπολογίσει τις τιμές για σένα..

Τώρα, αν τράβαγες με κινήτό, όλα θα ήταν καλά, θα τα έκανε όλα μόνο του και οι τιμές που θα επέλεγε θα ήταν οι σωστότερες και θα είχες πάει ήδη για ύπνο χωρίς να σκάς και να κουράζεσαι.. 😛

Υποτίθεται ότι αγόρασα την μηχανή για να φύγω από τον κόσμο του κινητού :).

Οπότε θα δοκιμάσω αύριο και ελπίζω να τα καταφέρω.

Σε ευχαριστώ πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 414
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως το spot metering εμπεριέχει το ρίσκο η μηχανή να είναι πολύ ευαίσθητη και πιάνοντας ένα σκοτεινότερο σημείο της Σελήνης να την βγάλει υπερφωτισμένη ή αν πιάσει φωτεινότερο σημείο να την βγάλει υποφωτισμένη. Εγώ για αυτό είπα να δοκιμάσει μόνος του στο M χωρίς να ενδιαφέρεται να πάει η ένδειξη του exposure στο 0. Όλα μπορούν να δουλέψουν πάντως. Για τα δύο θέματα που είπες έχεις δίκιο πάντως. Όντως μιλάμε και για τεχνικά εδώ μέσα και κακώς και όντως σκέτη η Σελήνη δεν είναι και τίποτα φοβερό. Για τον γαλαξία θα διαφωνήσω. Εγώ δεν έχω καν καταφέρει να βρω προς τα πού είναι, δεν έχω δοκιμάσει να τον φωτογραφίσω και όταν το καταφέρω θα είναι Φ Ο Β Ε Ρ Ο Σ!!! τέλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Πάντως το spot metering εμπεριέχει το ρίσκο η μηχανή να είναι πολύ ευαίσθητη και πιάνοντας ένα σκοτεινότερο σημείο της Σελήνης να την βγάλει υπερφωτισμένη ή αν πιάσει φωτεινότερο σημείο να την βγάλει υποφωτισμένη. Εγώ για αυτό είπα να δοκιμάσει μόνος του στο M χωρίς να ενδιαφέρεται να πάει η ένδειξη του exposure στο 0. Όλα μπορούν να δουλέψουν πάντως. Για τα δύο θέματα που είπες έχεις δίκιο πάντως. Όντως μιλάμε και για τεχνικά εδώ μέσα και κακώς και όντως σκέτη η Σελήνη δεν είναι και τίποτα φοβερό. Για τον γαλαξία θα διαφωνήσω. Εγώ δεν έχω καν καταφέρει να βρω προς τα πού είναι, δεν έχω δοκιμάσει να τον φωτογραφίσω και όταν το καταφέρω θα είναι Φ Ο Β Ε Ρ Ο Σ!!! τέλος...

Κατεβάζεις κάποια εφαρμογή στο κινητό (νομίζω υπάρχουν διάφορες.. δε θυμάμαι πως την έλεγαν αυτή που είχα βάλει εγώ όταν είχα πάει διακοπές σε ένα μέρος με πολύ χαμηλή φωτορύπανση) που σου λέει κάθε στιγμή που είναι ο γαλαξίας και πας σε ένα μέρος, κοιτάς προς τα πού είναι και τον φωτογραφίζεις με ένα θέμα μαζί και είσαι οκ, δεν είναι τίποτα ιδιαίτερα δύσκολο, αν και όλα τα πράγματα αν θες να τα κάνεις σωστά έχουν τη δυσκολία τους.

 

24 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Πάντως το spot metering εμπεριέχει το ρίσκο η μηχανή να είναι πολύ ευαίσθητη και πιάνοντας ένα σκοτεινότερο σημείο της Σελήνης να την βγάλει υπερφωτισμένη ή αν πιάσει φωτεινότερο σημείο να την βγάλει υποφωτισμένη

Σωστός, τώρα που το λες παλιά που είχα κάνει μια προσπαθεια να τη βγάλω το είχα πάθει (έβγαινε υπερφωτισμένη ενώ το φωτόμετρο έλεγε 0) και έτσι απλά την έβγαζα στο -1 ή στο -2 να λέει το φωτόμετρο για να είναι οκ.

 

 

Edit: Ας επιστρέψουμε στο θέμα μας. :)

https://www.nexusmedia.gr/interview-constantine-manos/

https://www.nexusmedia.gr/artikos-in-aigina/

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Σε όποιο mode θες. Απλά στο manual γίνεσαι πιο συγκεκριμμένος στο τί θες και δεν αφήνεις τη μηχανή να υπολογίσει τις τιμές για σένα..

Τώρα, αν τράβαγες με κινήτό, όλα θα ήταν καλά, θα τα έκανε όλα μόνο του και οι τιμές που θα επέλεγε θα ήταν οι σωστότερες και θα είχες πάει ήδη για ύπνο χωρίς να σκάς και να κουράζεσαι.. 😛 (... Δεν...)

    Δεν ......... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο με το νημα ,  αλλα κάπου διάβασα για καποιον κατοχο κινητού ο οποίος εβαλε mode αστροφωτογραφια , έκλεισε τα φώτα στο δωμάτιο ,το εβαλε να τραβήξει προς κρεβάτι μερια και του εβγαλε κάπου κοντά στο μαξιλάρι τον αστερισμό του σκορπιού οπως ειπε κατα λέξη.

Οποτε λιγα τα λόγια για τα κινητά .

Όταν ζητάει ο πελάτης να βγαζει τα άστρα του λεει " γιατι οχι ; ΠΑΡΤΑ" !!!!!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Άσχετο με το νημα ,  αλλα κάπου διάβασα για καποιον κατοχο κινητού ο οποίος εβαλε mode αστροφωτογραφια , έκλεισε τα φώτα στο δωμάτιο ,το εβαλε να τραβήξει προς κρεβάτι μερια και του εβγαλε κάπου κοντά στο μαξιλάρι τον αστερισμό του σκορπιού οπως ειπε κατα λέξη.

Οποτε λιγα τα λόγια για τα κινητά .

Όταν ζητάει ο πελάτης να βγαζει τα άστρα του λεει " γιατι οχι ; ΠΑΡΤΑ" !!!!!

Φυσικα και γίνεται.... Ασχετοι όλοι σας ομως....

c8e8183e3fa1d12eb573bebc06c10475.jpg

73a223bd4e21205908b5815c0a93a0d3-Copy-Co

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Πάντως το spot metering εμπεριέχει το ρίσκο η μηχανή να είναι πολύ ευαίσθητη και πιάνοντας ένα σκοτεινότερο σημείο της Σελήνης να την βγάλει υπερφωτισμένη ή αν πιάσει φωτεινότερο σημείο να την βγάλει υποφωτισμένη. Εγώ για αυτό είπα να δοκιμάσει μόνος του στο M χωρίς να ενδιαφέρεται να πάει η ένδειξη του exposure στο 0. Όλα μπορούν να δουλέψουν πάντως. Για τα δύο θέματα που είπες έχεις δίκιο πάντως. Όντως μιλάμε και για τεχνικά εδώ μέσα και κακώς και όντως σκέτη η Σελήνη δεν είναι και τίποτα φοβερό. Για τον γαλαξία θα διαφωνήσω. Εγώ δεν έχω καν καταφέρει να βρω προς τα πού είναι, δεν έχω δοκιμάσει να τον φωτογραφίσω και όταν το καταφέρω θα είναι Φ Ο Β Ε Ρ Ο Σ!!! τέλος...

 

10 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Πάντως το spot metering εμπεριέχει το ρίσκο η μηχανή να είναι πολύ ευαίσθητη και πιάνοντας ένα σκοτεινότερο σημείο της Σελήνης να την βγάλει υπερφωτισμένη ή αν πιάσει φωτεινότερο σημείο να την βγάλει υποφωτισμένη. Εγώ για αυτό είπα να δοκιμάσει μόνος του στο M χωρίς να ενδιαφέρεται να πάει η ένδειξη του exposure στο 0. Όλα μπορούν να δουλέψουν πάντως. Για τα δύο θέματα που είπες έχεις δίκιο πάντως. Όντως μιλάμε και για τεχνικά εδώ μέσα και κακώς και όντως σκέτη η Σελήνη δεν είναι και τίποτα φοβερό. Για τον γαλαξία θα διαφωνήσω. Εγώ δεν έχω καν καταφέρει να βρω προς τα πού είναι, δεν έχω δοκιμάσει να τον φωτογραφίσω και όταν το καταφέρω θα είναι Φ Ο Β Ε Ρ Ο Σ!!! τέλος...

     Τρώγοντας έρχεται η όρεξη ........ όταν μιλάμε για όρεξη οπότε πάμε να καθήσουμε για φαγητό , ακόμη και εκεί υπάρχει μια σειρά . Δεν τρώμε το πιάτο με την μπριζόλα και ζητάμε μετά να μας φέρουν την σαλάτα . Όπως επίσης παραγγέλνουμε ορεκτικά πρώτα με σχετικό απεριτιφ και στην συνέχεια ζητάμε το κυρίως μενού . 

     Εδώ πρέπει να συμφωνήσω με τον νηματοθετη , αφού προτίμησε να παρουσιάσει με σωστή σειρά τα θέματα . Ξεκινάμε από την φωτογραφία και τους κανόνες της και για μένα είναι χρήσιμο να μείνουμε εκεί για την ώρα . Εννοείται πως δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να ασπαστεί αυτή την σειρά παρά μόνον οικειοθελώς . Είναι μεθοδολογία , όχι καταναγκασμός .

   Για παράδειγμα το spot metering απαιτεί πριν από όλα να γνωρίζει κάποιος τις ακριβείς διαστάσεις που έχει το σημείο spot μέσα  σε εικονοσκόπιο είτε σε οθόνη πλάτης . Ο λόγος είναι πως η spot φωτομέτρηση πρέπει να εφαρμοστεί σε πολύ μικρή επιφάνεια κι' όχι όπου ναναι . Αν πάτε λίγο πιο εδώ η πιο εκεί το φωτόμετρο θα δείξει άλλα πράγματα . Γι' αυτό λέγεται και φωτομέτρηση σημείου η σημειακή η spot κλπ . Επιπλέον πρέπει να παρθεί απόφαση γύρω από το ποιο ακριβώς είναι εκείνο το σημείο που θέλουμε να φωτομετρήσουμε στο κάδρο ............ 

   Δεν θα το πάω πιο πέρα , διότι εμπλέκονται κι' άλλα αρκετά . Όταν φτάσει εκείνη η ώρα θα χρειαστεί αρκετή γνώση γύρω από το σύστημα εστίασης και φωτομέτρησης . 

    Και ανεβάστε και καμιά εικόνα .....

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/7/2020 στις 1:21 ΠΜ, stratigos24 είπε

Βαρύς τίτλος θέματος και προσπαθώ να σκεφτώ, πως να διατυπώσω τις σκέψεις μου επ'αυτού για να γίνει κάποια εποικοδομητική συζήτηση για όλους μας... ελπίζω να βρούμε τον δρόμο... 👍

Ανοίγω το παρόν θέμα, για να συζητήσουμε θέματα που αφορούν τη φωτογραφία σαν τέχνη, να δούμε τους γενικούς κανόνες σύνθεσης κάδρου που υπάρχουν σε αυτήν καθώς και τί τεχνάσματα μπορούμε να συμπεριλάβουμε στις φωτογραφίες μας για να γίνουν πιο ενδιαφέρουσες και να αποδίδουν καλύτερα το νόημα αυτών που θέλουμε να πούμε μέσα από τη φωτογραφία.

Όταν λέω κανόνες σύνθεσης εννοώ: 


20 Composition Techniques That Will Improve Your Photos

Σύνθεση στις φωτογραφίες : συμβουλές για αρχάριους

COMPOSITION - Most Important thing in PHOTOGRAPHY!

6 Tips For Landscape Photography Composition
 

Διάφοροι από αυτούς τους κανόνες υπάρχουν σε κάποιες μηχανές (νομίζω σε mirrorless... πρώτη φορά το είδα σε μια em10 mark 3) και τους βλέπεις την ώρα που τραβάς και υπάρχουν και στο lightroom όταν κάνεις επεξεργασία, πατώντας το κουμπί 'o' (όμικρον στα αγγκλικά) όταν είσαι μέσα στο crop tool.
Σε dslr, ίσως βρεις να έχει κάποιο grid κανόνα των τρίτωνν ή κάποιο ακόμα (που τα βλπεπεις μόνο στο liveview/οθόνη και όχι και μέσα στο ματάκι όπως σε κάποιες mirrorless που μπορούν επειδή το οφθαλμοσκόπιο είναι ηλεκτρονικό).


Όταν λέω τεχνάσματα εννοώ (κάποια τα είδατε σε κάποια από τα παραπάνω link και βίντεο να τα κατατάσσουν στη σύνθεση κάδρου, αλλά εγώ θα ήθελα να τα διαχωρίσω)

-Γραμμές και φόρμες
-Σημείο φυγής
-Ύψος τοποθέτησης ορίζοντα
-Μοτίβα και υφες
-Aπό ποιό ύψος να τραβήξουμε τη φωτό (να σκύψουμε, να ανεβούμε ψηλότερα, να τραβήξουμε από το ύψος των ματιών, να τραβήξουμε ξαπλωμένοι στο έδαφος;;;... (ανάλογα το συγκεκριμένο θέμα που θέλουμε να βγάλουμε εκείνη τη στιγμή εννοείται)
-Με τί φακό να τραβήξω;;; Τί προοπτική θέλω να δώσω;; 
-Κατευθυντικες γραμμές 

ΥΓ: Από λάθος, ανοίχτηκε το θέμα, χωρίς να το έχω κάπως ολοκληρώσει, θα το κάνω με edit στην πορεία.. (μόλις πιστεύω ότι έχει ολοκληρώσει το αρχικό ποστ, θα αφαιρέσω αυτό το υστερόγραφο) 

ΥΓ2: Δύσκολα τα πράγματα... 😁😛
 

με DX θες αλλο φακο για wide lens

18-55 οριακα ειναι ΟΚ.

 

παρε μια FX να μπορεις να παρεις 14.24 νικον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρησιμοποιείτε 16:9 crop στις φωτογραφίες σας;

 

IMG_0227-test-2.jpg

Με αρχική την παρακάτω δοκίμαζα μπας και μπορούσα να κρατήσω κάτι...τελικά πέρα από το ότι η αρχική φωτογραφία είναι χάλια μιας και δοκίμαζα απλά το ζουμ του κιτ στην m100, αν δεν σας βγαίνει να κρατήσετε την αρχική αναλογία ή την πολύ όμορφη για μένα 1:1 δοκιμάζετε την τελείως αντισυμβατική 16:9;;;;

 

IMG_0227 (Custom).JPG

Φίλε το ότι η πρώτη ever φωτογραφία που ανέβασα είναι αυτο το αίσχος...ήθελα απλά να δώσω παράδειγμα της ερώτησής μου παίδες sorry για την οπτική μόλυνση.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Χρησιμοποιείτε 16:9 crop στις φωτογραφίες σας;

IMG_0227-test-2.jpg

Με αρχική την παρακάτω δοκίμαζα μπας και μπορούσα να κρατήσω κάτι...τελικά πέρα από το ότι η αρχική φωτογραφία είναι χάλια μιας και δοκίμαζα απλά το ζουμ του κιτ στην m100, αν δεν σας βγαίνει να κρατήσετε την αρχική αναλογία ή την πολύ όμορφη για μένα 1:1 δοκιμάζετε την τελείως αντισυμβατική 16:9;;;;

IMG_0227 (Custom).JPG

Φίλε το ότι η πρώτη ever φωτογραφία που ανέβασα είναι αυτο το αίσχος...ήθελα απλά να δώσω παράδειγμα της ερώτησής μου παίδες sorry για την οπτική μόλυνση.

Για εμενα ολα εχουν να κανουν με την αισθηση που θελεις να δωσεις και εννοειται και το θεμα σου. Εαν θα την τυπωσεις και σε τι, που θα την χρησιμοποιησεις κλπ. Γιατι να βαζεις καλουπια οπου δεν χρειαζονται?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Χρησιμοποιείτε 16:9 crop στις φωτογραφίες σας;

IMG_0227-test-2.jpg

Με αρχική την παρακάτω δοκίμαζα μπας και μπορούσα να κρατήσω κάτι...τελικά πέρα από το ότι η αρχική φωτογραφία είναι χάλια μιας και δοκίμαζα απλά το ζουμ του κιτ στην m100, αν δεν σας βγαίνει να κρατήσετε την αρχική αναλογία ή την πολύ όμορφη για μένα 1:1 δοκιμάζετε την τελείως αντισυμβατική 16:9;;;;

IMG_0227 (Custom).JPG

Φίλε το ότι η πρώτη ever φωτογραφία που ανέβασα είναι αυτο το αίσχος...ήθελα απλά να δώσω παράδειγμα της ερώτησής μου παίδες sorry για την οπτική μόλυνση.

   Μια χαρά τα βλέπω τα πράγματα , αφού δηλώθηκε κιόλας πως πρόκειται για δοκιμαστική λήψη . Σωστά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Μια χαρά τα βλέπω τα πράγματα , αφού δηλώθηκε κιόλας πως πρόκειται για δοκιμαστική λήψη . Σωστά .

Να σου προτείνω οφθαλμίατρο; 😁 Πες άποψη για το 16:9 σαν crop γενικά όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimoskoutr είπε

Να σου προτείνω οφθαλμίατρο; 😁 Πες άποψη για το 16:9 σαν crop γενικά όμως.

    Έχω έναν καλό ......... βρες τρόπο να το δέσεις με κάποιο θέμα που σε ενδιαφέρει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...