Προς το περιεχόμενο

Θεωρία φωτογραφίας και θέματα αυτής προς συζήτηση και κατανόηση τους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

EDIT: αυτούς τους μπλε ουρανούς στις φωτογραφίες σας, που τους πετυχαίνετε ήθελα να ήξερα...

1) Ο ήλιος να είναι πίσω από τον φωτογράφο.

2) Στο βόρειο ημισφαίριο της γης, ο ήλιος το χειμώνα ανατέλλει νοτιοανατολικά και ακολουθεί μια τροχιά νότια αλλά το καλοκαίρι παρόλο που ανατέλλει βορειοανατολικά, η τροχιά που ακολουθεί δεν είναι τόσο βόρεια όσο νότια είναι το χειμώνα. Μάλιστα, ακόμα και το καλοκαίρι, στο ζενίθ της τροχιάς του φαίνεται πως περνά ελαφρώς νότια. Αυτό έχει συνέπειες για όσους φωτογραφίζουν παραλίες όπου η θάλασσα κοιτά προς το νότο: το μπλέ δεν είναι τόσο βαθύ όσο όταν κοιτάς το βορρά. Έτσι, ειδικά το χειμώνα,  όποιος φωτογραφίζει με κατεύθυνση βόρεια, έχει πλεονέκτημα. Αν είσαι στη Θράκη επομένως, μάλλον δε βλέπεις τον ουρανό πάνω από τη θάλασσα τόσο μπλέ όσο σε άλλα μέρη.

3) Για παραθερισμό προτιμώ τις δυτικές παραλίες. Το πρωί έχω βαθύ μπλέ και βγάζω από νωρίς τις φωτογραφίες που θέλω, ενώ το απόγευμα έχω το ηλιοβασίλεμα. Δεν είναι ότι δε με συγκινεί και η αυγή, αλλά ο πρωϊνός ύπνος με συγκινεί περισσότερο.

4) Πριν τη φωτογραφία: α) πολωτικό φίλτρο β) φίλτρο Gradient ND μπλε.

5) Μετά τη φωτογραφία: με κάποιο καλό RAW editing software, επιλέγεις το μπλε, αυξάνεις τον κορεσμό του και μειώνεις τη φωτεινότητά του.

 

Εδώ μια φωτογραφία από το Γαλαξείδι (σα τη Φωκίδα δεν έχει, να με συγχωρούν οι Χαλκιδικιώτες), όπου συνδυάζονται αρκετοί παράγοντες τονισμού του μπλε ουρανού: ήλιος κάπως πίσω από το φωτογράφο (νοτιοανατολικά για την ακρίβεια), θέα προς το βορρά / βορειοανατολικά, χρήση κυκλικού πολωτικού φίλτρου.

 

Galaxeidi.png

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 414
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Κυριολεκτικά black and white η δεύτερη. Από τις πολλές φορές που οι τετράποδοι φίλοι, μας προσφέρουν απλόχερα όμορφες στιγμές και πόζες. Με κινητό για την τιμή των όπλων και του @Nicolas να φανταστώ ε; 🙂

👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να βάλω και εγώ μία. Εμένα μου αρέσουν τα πουλιά, αλλά δυστυχώς εδώ που ζω δεν έχει κάτι ιδιαίτερο, εκτός από αυτό:

IMG-5567-web1400.jpg

Canon 80D, Canon 55-250 IS STM. Το παγώνι το "κυνηγούσα" ένα μισάωρο περίπου, μέχρι να καταφέρω να πάρω το κάδρο που ήθελα.

EDIT: Στο λίγο crop που ακολούθησε, φρόντισα να υπάρχει ισορροπία αριστερά - δεξιά, το ράμφος με το λοφίο.

Επεξ/σία από RTW4ever
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Να βάλω και εγώ μία. Εμένα μου αρέσουν τα πουλιά, αλλά δυστυχώς εδώ που ζω δεν έχει κάτι ιδιαίτερο, εκτός από αυτό:

IMG-5567-web1400.jpg

Canon 80D, Canon 55-250 IS STM. Το παγώνι το "κυνηγούσα" ένα μισάωρο περίπου, μέχρι να καταφέρω να πάρω το κάδρο που ήθελα.

EDIT: Στο λίγο crop που ακολούθησε, φρόντισα να υπάρχει ισορροπία αριστερά - δεξιά, το ράμφος με το λοφίο.

Φαίνεται ενέπνευσες τον Chris Niccolls γιατί σήμερα κι όλας ανάρτησε μια πολύ παρόμοια με το νέο φακό της Olympus 😀 :

https://www.dpreview.com/sample-galleries/0439697115/olympus-100-400mm-f5-0-6-3-is-sample-gallery-dpreview-tv/1034001174

 

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς ταλέντο οι περισσότεροι εδω αλλα με μεράκι και αγαπάνε αυτο που κάνουν.

 

Επεξ/σία από APPLEGEEK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

ατάλαντη περισσότεροι εδω αλλα με μεράκι και αγαπάνε αυτο που κάνουν.

Δεν ξέρω οι περισσότεροι, εγώ βασικά από Αθήνα είμαι. Αλλά έχουμε και Αταλάντη στο αρχείο 😀:

 

Skala Atalantis.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Το παγώνι το "κυνηγούσα" ένα μισάωρο περίπου, μέχρι να καταφέρω να πάρω το κάδρο που ήθελα.

Εισαι σοβαρος φωτογραφος τωρα εσυ που καθεσαι να κυνηγας ενα πουλι να σου κατσει μιση ωρα?

Ενα κλίκ στα πεταχτά στο αυτοματο και πολύ του ήταν. Οτι βγηκε, βγήκε και μετα θα φταίει η μηχανή σου που δεν εχει σουπερ εξελιγμενο αισθητηρα και επεξεργαστή για να βγάλει το πουλι πιλότο των F16.

Κοιτα να δεις ρε συ κατι τυποι που παλευουν να βγαλουν μια απλη φωτογραφία! Ασε που κανεις και crop. Σε τι ισοδυναμο φακο το υπολογισες το crop. Γιατι δεν ειχες F11 που ειναι το ισοδυναμο ενος κινητου? Εεεεεεε? Τι εχεις να μας πεις???? Αντε ετσι ολα στην τυχη?

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

1) Ο ήλιος να είναι πίσω από τον φωτογράφο.

2) Στο βόρειο ημισφαίριο της γης, ο ήλιος το χειμώνα ανατέλλει νοτιοανατολικά και ακολουθεί μια τροχιά νότια αλλά το καλοκαίρι παρόλο που ανατέλλει βορειοανατολικά, η τροχιά που ακολουθεί δεν είναι τόσο βόρεια όσο νότια είναι το χειμώνα. Μάλιστα, ακόμα και το καλοκαίρι, στο ζενίθ της τροχιάς του φαίνεται πως περνά ελαφρώς νότια. Αυτό έχει συνέπειες για όσους φωτογραφίζουν παραλίες όπου η θάλασσα κοιτά προς το νότο: το μπλέ δεν είναι τόσο βαθύ όσο όταν κοιτάς το βορρά. Έτσι, ειδικά το χειμώνα,  όποιος φωτογραφίζει με κατεύθυνση βόρεια, έχει πλεονέκτημα. Αν είσαι στη Θράκη επομένως, μάλλον δε βλέπεις τον ουρανό πάνω από τη θάλασσα τόσο μπλέ όσο σε άλλα μέρη.

3) Για παραθερισμό προτιμώ τις δυτικές παραλίες. Το πρωί έχω βαθύ μπλέ και βγάζω από νωρίς τις φωτογραφίες που θέλω, ενώ το απόγευμα έχω το ηλιοβασίλεμα. Δεν είναι ότι δε με συγκινεί και η αυγή, αλλά ο πρωϊνός ύπνος με συγκινεί περισσότερο.

4) Πριν τη φωτογραφία: α) πολωτικό φίλτρο β) φίλτρο Gradient ND μπλε.

5) Μετά τη φωτογραφία: με κάποιο καλό RAW editing software, επιλέγεις το μπλε, αυξάνεις τον κορεσμό του και μειώνεις τη φωτεινότητά του.

Εδώ μια φωτογραφία από το Γαλαξείδι (σα τη Φωκίδα δεν έχει, να με συγχωρούν οι Χαλκιδικιώτες), όπου συνδυάζονται αρκετοί παράγοντες τονισμού του μπλε ουρανού: ήλιος κάπως πίσω από το φωτογράφο (νοτιοανατολικά για την ακρίβεια), θέα προς το βορρά / βορειοανατολικά, χρήση κυκλικού πολωτικού φίλτρου.

Galaxeidi.png

     Επίσης μπορείτε να προσθέσετε μπλε . Αν η μηχανή έχει WB σε αποτίμηση Kelvin , επιλέξτε να πάτε στους 4.000 βαθμούς . Σε περίπτωση που η μηχανή δεν έχει κάτι τέτοιο , δείτε ποιο από τα WB presets βρίσκεται κοντά στους 4.000 βαθμούς , όχι όμως περισσότερο . Επιλέξτε εκείνο και τραβήξτε .

    Εννοείται πως θα φύγετε από το αυτόματο WB .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Φαίνεται ενέπνευσες τον Chris Niccolls γιατί σήμερα κι όλας ανάρτησε μια πολύ παρόμοια με το νέο φακό της Olympus 😀 :

https://www.dpreview.com/sample-galleries/0439697115/olympus-100-400mm-f5-0-6-3-is-sample-gallery-dpreview-tv/1034001174

Ουάου! Εγώ πάντως έχω πολύ καιρό που την τράβηξα! 😁

Ποια σου αρέσει περισσότερο; Εγώ πιστεύω ότι η δική μου έχει περισσότερη αρμονία...

Επεξ/σία από RTW4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Μιας και η ερώτηση που είχα κάνει χάθηκε μέσα στα μηνύματα όλων να την ξανακάνω και να προσθέσω άλλη μία.

Είστε "αδιάκριτοι" όταν φωτογραφίζετε; Εγώ ας πούμε δεν αισθάνομαι χαλαρός όταν φωτογραφίσω σχετικά κοντά ξένους ανθρώπους για αυτό και δυσκολεύομαι όταν βγαίνω βόλτα στην πόλη μου να φωτογραφίσω προσπαθώντας να βγάλω φωτογραφία δρόμου.

Δεύτερη ερώτηση. Εγώ ως νέος στο χώρο δυσκολεύομαι να δείξω σε άλλους φωτογραφίες μου, εδώ μέσα ας πούμε δεν έχω ανεβάσει καμία. Βλέποντας και τις δικές σας θεωρώ αστείες τις δικές μου.

Γνωρίζω ότι και τα δύο ερωτήματα έχουν να κάνουν με την φωτογραφική νοοτροπία μάλλον αλλά νομίζω αξίζει και αυτά να συζητηθούν.

EDIT: αυτούς τους μπλε ουρανούς στις φωτογραφίες σας, που τους πετυχαίνετε ήθελα να ήξερα...

    Θα βρω χρόνο αργά το βράδυ .......

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Ουάου! Εγώ πάντως έχω πολύ καιρό που την τράβηξα! 😁

Ποια σου αρέσει περισσότερο; Εγώ πιστεύω ότι η δική μου έχει περισσότερη αρμονία...

Μου αρεσει περισσοτερο το δικο σου καδρο διοτι ο λαιμος διαγραφει μια εξαιρετικη καμπυλη με το ραμφος και δημιουργει μια αρμονια οπως λες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη δίκη σου δεν έχει πράσινο στο παρασκήνιο και επικεντρώνομαι περισσότερο στο θέμα χωρίς να αποσπάται η προσοχή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

1) Ο ήλιος να είναι πίσω από τον φωτογράφο.

2) Στο βόρειο ημισφαίριο της γης, ο ήλιος το χειμώνα ανατέλλει νοτιοανατολικά και ακολουθεί μια τροχιά νότια αλλά το καλοκαίρι παρόλο που ανατέλλει βορειοανατολικά, η τροχιά που ακολουθεί δεν είναι τόσο βόρεια όσο νότια είναι το χειμώνα. Μάλιστα, ακόμα και το καλοκαίρι, στο ζενίθ της τροχιάς του φαίνεται πως περνά ελαφρώς νότια. Αυτό έχει συνέπειες για όσους φωτογραφίζουν παραλίες όπου η θάλασσα κοιτά προς το νότο: το μπλέ δεν είναι τόσο βαθύ όσο όταν κοιτάς το βορρά. Έτσι, ειδικά το χειμώνα,  όποιος φωτογραφίζει με κατεύθυνση βόρεια, έχει πλεονέκτημα. Αν είσαι στη Θράκη επομένως, μάλλον δε βλέπεις τον ουρανό πάνω από τη θάλασσα τόσο μπλέ όσο σε άλλα μέρη.

3) Για παραθερισμό προτιμώ τις δυτικές παραλίες. Το πρωί έχω βαθύ μπλέ και βγάζω από νωρίς τις φωτογραφίες που θέλω, ενώ το απόγευμα έχω το ηλιοβασίλεμα. Δεν είναι ότι δε με συγκινεί και η αυγή, αλλά ο πρωϊνός ύπνος με συγκινεί περισσότερο.

4) Πριν τη φωτογραφία: α) πολωτικό φίλτρο β) φίλτρο Gradient ND μπλε.

5) Μετά τη φωτογραφία: με κάποιο καλό RAW editing software, επιλέγεις το μπλε, αυξάνεις τον κορεσμό του και μειώνεις τη φωτεινότητά του.

Εδώ μια φωτογραφία από το Γαλαξείδι (σα τη Φωκίδα δεν έχει, να με συγχωρούν οι Χαλκιδικιώτες), όπου συνδυάζονται αρκετοί παράγοντες τονισμού του μπλε ουρανού: ήλιος κάπως πίσω από το φωτογράφο (νοτιοανατολικά για την ακρίβεια), θέα προς το βορρά / βορειοανατολικά, χρήση κυκλικού πολωτικού φίλτρου.

Galaxeidi.png

Και μετά μου λέτε να βάλω εδώ μέσα και εγώ φωτογραφία. Ρε εγώ δεν ξέρω που πάνε τα 4. Δεν είχα ιδέα για όλα αυτά. Πάντως είσαι ωραίος φιλτατε και ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!!

8 ώρες πριν, babisskg είπε

     Επίσης μπορείτε να προσθέσετε μπλε . Αν η μηχανή έχει WB σε αποτίμηση Kelvin , επιλέξτε να πάτε στους 4.000 βαθμούς . Σε περίπτωση που η μηχανή δεν έχει κάτι τέτοιο , δείτε ποιο από τα WB presets βρίσκεται κοντά στους 4.000 βαθμούς , όχι όμως περισσότερο . Επιλέξτε εκείνο και τραβήξτε .

    Εννοείται πως θα φύγετε από το αυτόματο WB .

Βλέπεις που έχεις τόσα πολλά ακόμη να μας πεις για να μάθουμε; Μείνε ενεργός λοιπόν και με φωτογραφίες σε παρακαλώ. Μόνο θετικά να δώσεις έχεις έστω και σε άγνωστους ανθρώπους. Ευχαριστούμε.

9 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Να βάλω και εγώ μία. Εμένα μου αρέσουν τα πουλιά, αλλά δυστυχώς εδώ που ζω δεν έχει κάτι ιδιαίτερο, εκτός από αυτό:

IMG-5567-web1400.jpg

Canon 80D, Canon 55-250 IS STM. Το παγώνι το "κυνηγούσα" ένα μισάωρο περίπου, μέχρι να καταφέρω να πάρω το κάδρο που ήθελα.

EDIT: Στο λίγο crop που ακολούθησε, φρόντισα να υπάρχει ισορροπία αριστερά - δεξιά, το ράμφος με το λοφίο.

Εξαιρετική μπράβο και το crop σου πετυχημένο. Όντως πολύ ισορροπημένη. Τώρα εγώ που είμαι ψυχαναγκαστική περίπτωση με ενοχλεί λίγο στη μέση του λαιμού δεξιά του ένα παράξενο δαχτυλίδι bokeh που δεν έχει σχέση με κύκλο. Αλλά αυτό είναι θέμα φακού χωρίς να έχεις κάνει κάτι λάθος εσύ. Πολύ όμορφη πάντως... Λες να πάρω τελικά και εγώ έναν παρόμοιο στην fuji τελικά; Δεν τους είχα πολύ σε εκτίμηση αλλά ακόμη και στο δρόμο χρησιμοποιούνται μια χαρά... Βέβαια τους τρομάζει τους γύρω ένας τέτοιος φακός λόγω μεγέθους αλλά χαλάλι. 🙂👏

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Και μετά μου λέτε να βάλω εδώ μέσα και εγώ φωτογραφία. 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/111949-photos-from-your-cameras/page/566/

Εδω βάζεις ; 

Βαζε σε αυτο το νήμα , εδω για να βάλεις φωτογραφία πρεπει με κατι να την συνοδεύσεις σαν σχόλιο αφου ειναι το νημα τέτοιο , στο παραπάνω απλα μοιράζεσαι ότι αγαπας χωρις πολλα πολλα .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που σου λενε για τα χρωματα οχι μονο ουρανου αλλα συνολικα προσπαθησε να τα κατανοησεις λογω της διαθλασης της ατμοσφαιρας της γωνιας του ηλιου (αρα και της μεγαλυτερης διαδρομης της ακτινοβολιας εντος της ατμοσφαιρας και της απορροφησης που υφιστανται τα διαφορα μηκη κύματος.
 

Με απλα λογια, νωρις το πρωι και αργα το απογευμα το φως ειναι εξαιρετικο για φωτογραφηση. Μετα μεσημερι ειδικα καλοκαιρι το φως ειναι σκληρο και οι σκιες εντονες. Η συννεφιά αν και σε πολλους δεν αρεσει δινει πολυ μαλακο διαχυτο φως με πολυ ενδιαφεροντα αποτελεσματα.

1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Και μετά μου λέτε να βάλω εδώ μέσα και εγώ φωτογραφία. Ρε εγώ δεν ξέρω που πάνε τα 4. Δεν είχα ιδέα για όλα αυτά. Πάντως είσαι ωραίος φιλτατε και ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!!

Βλέπεις που έχεις τόσα πολλά ακόμη να μας πεις για να μάθουμε; Μείνε ενεργός λοιπόν και με φωτογραφίες σε παρακαλώ. Μόνο θετικά να δώσεις έχεις έστω και σε άγνωστους ανθρώπους. Ευχαριστούμε.

Εξαιρετική μπράβο και το crop σου πετυχημένο. Όντως πολύ ισορροπημένη. Τώρα εγώ που είμαι ψυχαναγκαστική περίπτωση με ενοχλεί λίγο στη μέση του λαιμού δεξιά του ένα παράξενο δαχτυλίδι bokeh που δεν έχει σχέση με κύκλο. Αλλά αυτό είναι θέμα φακού χωρίς να έχεις κάνει κάτι λάθος εσύ. Πολύ όμορφη πάντως... Λες να πάρω τελικά και εγώ έναν παρόμοιο στην fuji τελικά; Δεν τους είχα πολύ σε εκτίμηση αλλά ακόμη και στο δρόμο χρησιμοποιούνται μια χαρά... Βέβαια τους τρομάζει τους γύρο ένας τέτοιος γάμος λόγω μεγέθους αλλά χαλάλι. 🙂👏

Ενας 55-250 θα σου δωσει πολυ ωραια close-up πορτρετα αλλα εχει ογκο και μπορει να ειναι και περιοριστικος μιας και σε crop ειναι 75mm στο wide.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...