Προς το περιεχόμενο

[MEGATHREAD] Εξελιξη παραγγελιων των προσφορων απο ολα τα Amazons (.com, .co.uk, .de, .fr, .es, .it)


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, matrixxx said:

Το εχουμε ξαναπει οτι σχολιαζεις χωρις να εχεις εικονα και να γνωριζεις. Πριν ενα μηνα. Τωρα παλι τον Μαρτιο. 😛 

βασικα γραφονταν και υπερβολες και μου φανηκε οτι απλα καποιοι ειναι κακομαθημενοι ειτε εχουν πολυ υψηλες προσδοκιες. Ο φιλος πιο πανω τα εβαλε ολα σε ενα σωστο πλαισιο, με στοιχεια και χωρις φανφαρες. Οντως καλυτερα να μη στελνει καθολου οπως κανουν σε μερικα προιοντα, παρα αυτη η κατασταση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Δυστυχως ή ευτυχως οι μονες υπερβολες που εχουν υπαρξει στο τοπικ, ή οι συχνοτερες εν πασει περιπτωσει και οι πλεον ακυρες, ειναι οσα γραφουν καποιοι που δεν εχουν καμια επαφη με τον τιτλο του θεματος, οπως για παραδειγμα εσυ (χωρις παρεξηγηση, δεν θυμαμαι μαλιστα κανεναν αλλο). Ειχα πει και τοτε το λεω και τωρα, οτι το θεμα ειναι για οποιον εχει εμπειρια και θελει να γραψει την εξελιξη ή να ρωτησει για αυτην. Δεν ειναι για να μας λεει καποιος τα πιστευω του ή να εκθιαζει (καθε τρεις και λιγο μαλιστα) τα απαραδεκτα ουτε να δινει μια ανυπαρκτη πλεον εικονα σαν τρεχουσα για τους οποιους δικους του λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά για σύγκριση:

Παραγγελία από Banggood (CN, priority direct) στις 28/01 παραληφθηκε χτες στις 17/02.

Παραγγελία από Banggood (CZ, EU priority direct) στις 28/01 παραληφθηκε στις 13/02

Λογικά το Banggood πρέπει να είναι τεράστιος οργανισμός σε σχεση με το Amazon (!!!!!) για να έχει τόσο προνομιακή μεταχείριση από τις μεταφορικές. Σωστά? Πλάκα κάνουμε μου φαίνεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία από Amazon.com
Έγινε στις 9/2, με AmazonGlobal Expedited Shipping
Shipped 12/2, με Aramex
Αναμενόμενη μέρα παράδοσης 12/3

Βλέπω στη σελίδα της Aramex με το Tracking, ότι η διεύθυνση παράδοσης είναι διαφορετική ( στον ίδιο νομό, διαφορετικό μέρος) από αυτή που έβαλα στο Amazon. 

Αυτό τον καιρό, όταν μπαίνει το δέμα στην Ελλάδα ποιος αναλαμβάνει μετά ; 

Θα είναι συστημένο το δέμα με νέο Tracking ; Αν είναι έτσι θα μπορέσω να τους βρω τηλεφωνικά και να βγάλουμε άκρη.
Αν δεν έχει όμως νέο Tracking, δύσκολα τα πράγματα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, volleyball είπε


Βλέπω στη σελίδα της Aramex με το Tracking, ότι η διεύθυνση παράδοσης είναι διαφορετική ( στον ίδιο νομό, διαφορετικό μέρος) από αυτή που έβαλα στο Amazon. 
 

Τι βρίσκεται στη διεύθυνση που βλέπεις; Ρίξε μια ματιά με το Google street. Μήπως κάποια τοπική courier που θα αναλάβει την τελική επίδοση;

 

Επεξ/σία από frap73
typo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά είναι ένα χωριό 20 χλμ. από εμένα. Δεν έχει τίποτα σχετικά με courier κτλ. Σε μένα μοιάζει με μια άστοχη καταχώρηση από την Aramex. 

Αν όταν φτάσει Ελλάδα το πάρει courier με νέο αριθμό αποστολής και τον μάθω, ίσως βγάλω άκρη τηλεφωνικά. Αν έρθει με ΕΛΤΑ, ως απλό δέμα που πάνε και το αφήνουν, παίζει να πάει στην άκυρη διεύθυνση δωράκι σε κάποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , να πω και εγώ την άποψη μου για το amazon.de .

Παραγγελία στις 3 ΦΕΒ 2020  στις 10:05 το πρωί .

Παραλαβή (σπίτι μου) στις 4 ΦΕΒ 2020 στις 17:30 το απόγευμα .

Για τους άπιστους Θωμάδες (και εγώ μέσα - γιατί μου ήρθε sms την ίδια μέρα ότι αύριο παραλαμβάνω !!! ) έχω τα παραστατικά !!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς 2021 και σου ξέφυγε, οκ, αλλά παίξε κι ένα Τζόκερ

Αν όντως ήθελες να γράψεις 2020, δεν ξέρω που κολλάει στο συγκεκριμένο thread. Όχι μόνο είναι προ black Friday, είναι και προ Covid

1 ώρα πριν, lazkal είπε

Καλημέρα , να πω και εγώ την άποψη μου για το amazon.de .

Παραγγελία στις 3 ΦΕΒ 2020  στις 10:05 το πρωί .

Παραλαβή (σπίτι μου) στις 4 ΦΕΒ 2020 στις 17:30 το απόγευμα .

Για τους άπιστους Θωμάδες (και εγώ μέσα - γιατί μου ήρθε sms την ίδια μέρα ότι αύριο παραλαμβάνω !!! ) έχω τα παραστατικά !!!

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/2/2021 στις 3:58 ΜΜ, Crus είπε

Updates σε σχεση με τα παραπανω. Το δέμα μου ειναι απο τις 09/02 Ελλαδα, συγκεκριμενα στον εκτελωνιστικο κεντρο στα Σπατα. Το κεντρο αυτο δεν αφορα την UPS που εχει μονο το δικο μου δεμα, αλλα οτιδηποτε μπαινει Ελλαδα απο χωρες εκτος ΕΕ και αξιας μεγαλυτερης των 22 ευρω.

Μετα απο μερες που προσπαθουσα να επικοινωνησω με την UPS προκειμενου να δω τι χρειαζεται απο πλευρας μου, σημερα ενημερωθηκα οτι το δεμα μου αναμενει ελεγχο απο τελωνειο και αυτο μπορει να κανει καμια βδομαδα ακομα... Συγκεκριμενα μου ειπαν οτι σημερα ελεγχουν δεματα που εφτασαν στις 04/02...

Συνεπως οσοι εχουν παραγγειλει απο Amazon UK με standard μεθοδο, πλεον υπολογιστε ΚΑΙ αυτη την εξτρα καθυστερηση, περαν δηλαδη της καθυστερησης αποστολης δεματων απο Amazon αλλα και το πιθανο κολλημα για μερικες μερες στα συνορα (Αγγλιας-Γαλλιας).

Προσωπικα ημουν σχετικα τυχερος στα 2 πρωτα μιας και η παραγγελια μου εγινε 25/01 με αποστολη απο Αγγλια 29/01 (οδικως), 03/02 περασε τα συνορα (στις 04/02 ηταν ηδη Γερμανια) και εφτασε 09/02 στο τελωνειο Ελλαδας. Ε την μεγαλυτερη καθυστερη την εχω φαει στο Ελληνικο τελωνειο. Με βαση τους προχειρους υπολογισμους της UPS, θα ειμαι τυχερος αν ο εκτελωνισμος γινει μεχρι τις 19/02 για παραλαβω πλεον απο την επομενη εβδομαδα. ΔΗΛΑΔΗ 10 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ.

Μιλησα σημερα με το Amazon.UK για το θεμα της (πολλαπλης) καθυστερησης. Αρχισανε τα σε καταλαβαινουμε, εχεις δικιο κλπ, ενταξει τι να πουν και αυτοι οταν το κεντρο εκτελωνισμου στα Σπατα βρισκεται πισω τουλαχιστον 5 εργασιμες (με τασεις προς 10 εργασιμες). Τουλαχιστον μου πιστωσανε τα εξοδα παραδοσης (14 λιρες).

Εαν δεν υπηρχε η καθυστερηση στο κομματι του εκτελωνισμου θα ειχα παραλαβει μεχρι τις 09-10/02, το οποιο σε σχεση με την παραγγελία μου στις 29/01, ειναι 12-13 μερες. Λογιζοντας οτι η παραγγελια μου ηταν με standard τροπο παραδοσης, θεωρω οτι θα ηταν μια χαρα. Παραπονο λοιπον απο το Amazon προσωπικα δεν εχω.

Συμπερασματικα, ενω φαινεται να εχει φτιαξει το θεμα καθυστερησης αποστολης απο Amazon Αγγλιας για in stock προϊοντα αλλα και το θεμα καθυστερησης στα συνορα Αγγγλιας-Γαλλιας, πλεον αντιμετωπιζουμε το νεο (?) προβλημα που αφορα την εισαγωγη και εκτελωνισμο των προϊοντων στην Ελλαδα οπου προηγουμενως δεν υπηρχε.

Τα αναφερω ολα αυτα για οποιον σκεφτεται να παραγγειλει απο Amazon εκτος Ευρωπης (Αγγλια, Αμερικη κλπ).

amazon.png.4191f3615166d0db5d5cc68d89d463b7.png

 

Επεξ/σία από Crus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, Crus είπε

 

Εαν δεν υπηρχε η καθυστερηση στο κομματι του εκτελωνισμου θα ειχα παραλαβει μεχρι τις 09-10/02, το οποιο σε σχεση με την παραγγελία μου στις 29/01, ειναι 12-13 μερες. Λογιζοντας οτι η παραγγελια μου ηταν με standard τροπο παραδοσης, θεωρω οτι θα ηταν μια χαρα.

Συμπερασματικα, ενω φαινεται να εχει φτιαξει το θεμα καθυστερησης αποστολης απο Amazon Αγγλιας για in stock προϊοντα αλλα και το θεμα καθυστερησης στα συνορα Αγγγλιας-Γαλλιας, πλεον αντιμετωπιζουμε το νεο (?) προβλημα που αφορα την εισαγωγη και εκτελωνισμο των προϊοντων στην Ελλαδα οπου προηγουμενως δεν υπηρχε.

Ναι γιατι σου ετυχε ups. Δεν ξερω αν πλεον τα στελνουν ολα με ups (δυσκολο με βαση το ιστορικο), αλλα υπηρχαν χρονια και αλλες συνηθεστερες μαλιστα αποστολες απο UK: iparcel και royal. Εκει δεν θα ειχες 12-13 μερες. Μια βδομαδα κανει χοντρικα η ups, οι αλλες κανουν 2-3-4 βδομαδες. Οποτε θα εφτανες στις 3-5 απο την παραγγελια χωρις τις οποιες επιπλεον καθυστερησεις λογω τελωνειου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Ναι γιατι σου ετυχε ups. Δεν ξερω αν πλεον τα στελνουν ολα με ups (δυσκολο με βαση το ιστορικο), αλλα υπηρχαν χρονια και αλλες συνηθεστερες μαλιστα αποστολες απο UK: iparcel και royal. Εκει δεν θα ειχες 12-13 μερες. Μια βδομαδα κανει χοντρικα η ups, οι αλλες κανουν 2-3-4 βδομαδες. Οποτε θα εφτανες στις 3-5 απο την παραγγελια χωρις τις οποιες επιπλεον καθυστερησεις λογω τελωνειου.

Aντιλαμβανομαι αυτο που λες και δεν διαφωνω. Βεβαια, για αντικειμενα καποιας αξιας (πχ πανω απο 100-150 ευρω), σπανια μου εχει ερθει δεμα με οτιδηποτε αλλο περαν της UPS απο το νησι στα οσα χρονια αγοραζω απο Amazon. Οι επιλογες με αλλα courier services γινεται συνηθως για αντικειμενα χαμηλοτερης αξιας.

Αξιζει επισης να αναφερθει πως το standard shipping με UPS ειναι με φορτηγο μεχρι τον τελικο προορισμο και οχι με αεροπλανο, ενω πχ τα πακετα της royal πανε με φορτηγο στο κεντρο διαχειρισης της Royal αλλα απο εκει πανε με αεροπλανο στην χωρα προορισμου κατευθειαν (συνηθως). Εκει οντως μπορει να καθυστερησει η μεταφορα απο το Amazon collection point μεχρι την αποστολη με αεροπλανο, αλλα εχει το πλεονεκτημα οτι φτανει την ιδια η επομενη μερα Ελλαδα.

Αντιθετως, η αποστολη με φορτηγο μπορει να εχει ταχυτερη αποκριση στο collection (εμενα εκανε 4 μερες) αλλα καθυστερει η μεταφορα απο Αγγλια μεχρι την χωρα προορισμου. Πιο συγκεκριμενα εμενα εφυγε 30/01 απο το νησι και εφτασε Ελλαδα στις 09/02, το οποιο ειναι 10 μερες. Δεν το λες και λιγο..

Η φαση ειναι Σκυλα-Χαρυβδη για το τι θα σου ερθει τελικα πιο γρηγορα (UPS ή με αλλο courier service), αλλα η καθυστερηση στο τελωνειο πλεον θεωρειται δεδομενη και ειναι ισως πιο σημαντικη.

 

Υ.Γ: Ξεχασα να αναφερω παραπανω πως η αποστολη απο Amazon εγινε στις 29/01, η παραγγελια μου ειχε γινει στις 25/01, το οποιο σημαινει οτι το collection (4 μερες) ηταν σχετικα γρηγορο σε σχεση με αυτα που διαβαζω (μεχρι και μηνα γραψανε μερικοι). Εκει παιζει (θετικο) ρολο η UPS αλλα αρνητικο το γεγονος οτι η μεταφορα παιρνει και 10 μερες μεχρι να φτασει Ελλαδα.

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, saxos55 είπε

Αν εννοείς 2021 και σου ξέφυγε, οκ, αλλά παίξε κι ένα Τζόκερ

Αν όντως ήθελες να γράψεις 2020, δεν ξέρω που κολλάει στο συγκεκριμένο thread. Όχι μόνο είναι προ black Friday, είναι και προ Covid

 

Χμ... 

Ναι εχεις δίκιο ...

Προφανώς οι ημερομηνίες είναι 2021 .

Με τον covid ξεχάσαμε ότι άλλαξε η χρόνια ...😀😀😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έβαλα κάτω. Παρήγγειλα 1/2/2021 από Amazon.de προϊόν με pre-order. Κυκλοφόρησε 2/2 και επικοινώνησα καμία βδομάδα μετά μου λέει ο agent ναι όλα καλά θα έχει έρθει μέχρι τις 27 Φεβρουαρίου που λέει στο σύστημα. Κοιτάζω μετά από κάποιες μέρες και γράφει "Does not ship to your address" . Λέω τι στο καλό αφού προχώρησε και στο checkout αποκλείεται. Στέλνω σήμερα και μου λέει άλλος agent ότι από τη στιγμή που το γράφει αυτό δεν θα σας αφήσει να προχωρήσετε με το checkout. Της ξανά εξηγώ ότι η παραγγελία έχει γίνει και μου λέει ναι μπορεί να γίνει αυτό. Ακυρώστε την παραγγελία σας ή θα ακυρωθεί τις επόμενες μέρες έτσι κι αλλιώς. 🙃. Απογοήτευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα μετα απο 48 σελιδες τοπικ και σχεδον 3 ολοκληρους μηνες απο το ΒΦ υπαρχει ακομα καποιος που περιμενει να του ερθει παραγγελια απο την εβδομαδα του ΒΦ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, giorginho είπε

Τελικα μετα απο 48 σελιδες τοπικ και σχεδον 3 ολοκληρους μηνες απο το ΒΦ υπαρχει ακομα καποιος που περιμενει να του ερθει παραγγελια απο την εβδομαδα του ΒΦ???

Απο BF εμένα 2 δεν μου ήρθαν ποτέ. Έγινε Refund. Σιγά μην περιμένει κανείς μετά από 3 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...