Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε συ αν ήταν να μας κουράζει η πρωτείνη (if that is a thing :) ) να την αφήσουμε καλύτερα.

 

Απλά να μην το πω να κάνουμε έξυπνες επιλογές (γιατί δεν χρειάζεται και καμία εξυπνάδα), αλλά να μην κάνουμε χαζά πράγματα. Αν ξυπνάς και θες να πας γρήγορα γυμναστήριο ε δεν θα φας μοσχαρίσια μπριζόλα. Θα πιείς καμία whey. Αντίστοιχα αν ξέρεις ότι θα προπονηθείς 3-4 ώρες αφού έχεις φάει δεν θα πας να φας corn flakes και να πιείς whey. 

 

Μα γιατί να φας πρωτεΐνη πριν τα βάρη? Ότι και να φας θα καεί για να δώσει την απαραίτητη ενέργεια στον οργανισμό. Γιατί να ασχοληθείς με πρωτεΐνη που είναι λιγότερο κατάλληλη από υδατάνθρακα για αυτή την δουλειά?

 

Εγώ θα πρότεινα πριν τα βάρη μια ευκολοχώνευτη πηγή υδατάνθρακα, πχ μια μπανάνα που είναι ψιλοστάνταρ.  

 

(μην μου πεις αν δεν φας πρωτεΐνη θα κάψεις μυς καίγεσαι :D)

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Εφυγα παω Chamonix  με κουρασατε τα λεμε  απο βδομαδα .

Και εκει που θα ειμαι ομως θα κανω προπονηση και δεν  θα παραλειψω και το πρωτεινικο μου γευμα πριν την προπονηση .

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατί να φας πρωτεΐνη πριν τα βάρη? Ότι και να φας θα καεί για να δώσει την απαραίτητη ενέργεια στον οργανισμό. Γιατί να ασχοληθείς με πρωτεΐνη που είναι λιγότερο κατάλληλη από υδατάνθρακα για αυτή την δουλειά?

 

Εγώ θα πρότεινα πριν τα βάρη μια ευκολοχώνευτη πηγή υδατάνθρακα, πχ μια μπανάνα που είναι ψιλοστάνταρ.  

 

(μην μου πεις αν δεν φας πρωτεΐνη θα κάψεις μυς καίγεσαι :D)

Μάλλον δεν με κατάλαβες. Δεν εννοώ πρωτείνη πριν τα βάρη σαν όπως λέμε φάε μία μπανάνα πριν.  Όταν λέω πρωτείνη πριν τα βάρη το εννοώ σαν ολοκληρωμένο γεύμα. Δεν εννοώ π.χ. φάε το κανονικό σου γεύμα (που ούτως ή άλλως πρέπει να έχει πρωτείνη) και μισή ώρα πριν φάε/πιες κάτι πρωτεινούχο, όπως προτείνεται με υδ/ακες.

 

Εγώ απάντησα υπό το πρίσμα του "κανονικού γεύματος".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστρέφοντας σε τυπου παλεο διατροφη (δεν ειμαι εντελως αυστηρος ακομα), ειδα αμεσα σημαντικες διαφορες τοσο στην προπονηση (ξαναβρηκα σταθερο ρυθμο στο progression overload) οσο και στον καθρεφτη. Δε νομιζω να ξαναδοκιμασω αλλα πειραματα, ειμαι 99% οτι αυτη η διατροφη ειναι η βελτιστη για μενα.

 

Ειπα απο σημερα να αρχισω να μετραω και θερμιδες, να δω που κινουμαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατί να φας πρωτεΐνη πριν τα βάρη? Ότι και να φας θα καεί για να δώσει την απαραίτητη ενέργεια στον οργανισμό. Γιατί να ασχοληθείς με πρωτεΐνη που είναι λιγότερο κατάλληλη από υδατάνθρακα για αυτή την δουλειά?

 

Εγώ θα πρότεινα πριν τα βάρη μια ευκολοχώνευτη πηγή υδατάνθρακα, πχ μια μπανάνα που είναι ψιλοστάνταρ.  

 

(μην μου πεις αν δεν φας πρωτεΐνη θα κάψεις μυς καίγεσαι :D)

 

 

H μπανάνα περιέχει πολλές ίνες, διαλυτές και μη διαλυτές, κι αυτό τη καθιστά πολύ καλή επιλογή για παρατεταμένη άσκηση (στην αντισφαίριση που έκανα εγώ αποτελεί στερεότυπο γεύμα), αλλά αν μιλάμε για γυμναστήριο και μέχρι 60 λεπτά άσκησης, καλύτερα είναι να προτιμήσει κανείς άλλο φρούτο, λιγότερο ινώδες, που δεν θα καθυστερήσει το μεταβολισμό της τροφής...

 

...αυτό αν μιλάμε για γεύμα του τύπου "τσιμπάω κάτι και πάω gym"...αν το φας 45-60 λεπτά πριν την άσκηση, κι η μπανάνα κάνει μια χαρά.

 

...δεν είναι τόσο ευκολοχώνευτη δλδ η μπανάνα, γι αυτό τη προτιμούνε αθλητές "αντοχής" (πχ αντισφαίρισης, ποδηλασίας κοκ).

 

το έχω δει να το προτείνουν και για βάρη, αλλά εξαρτάται, από:

- την διάρκεια της άσκησης

- το χρόνο λήψης πριν την άσκηση.

 

...για γρήγορο γεύμα πριν και μέχρι 1ώρα άσκηση, καλύτερα κάτι με λιγότερες ίνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες μερικοί το αναλύετε τόσο που νομιζω οτι ειμαι σε κανα φόρουμ τεχνολογιας τροφιμων με users επαγγελματιες που ψαχνουν τη λεπτομερεια της λεπτομερειας ω λεπτομερεια!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κερκυραιε (γράψε ρε το όνομα σου μη σε λέω έτσι) είχα γράψει παλιότερα για ενα υποθετικό σενάριο: έχοντας φτιάξει μπριζόλα με σαλάτα πρεπει να προσθέσω υδατανθρακα (πχ ρύζι) ´η 2η μπριζόλα; Ε, ανακάλυψα οτι σε μένα ταιριάζει καλυτερα η 2η μπριζόλα. Αυτό εννοώ οταν λέω παλεο διατροφή. Τι μλκς γράφουν τα σάιτ δε με απασχολεί ;)

 

Κρεατινη; Μια χαρά, ξέρω γω... Θα δω αν έκανε διαφορα οταν κλείσει ο 1ος κύκλος τέλος Απριλίου και τη σταματήσω. Αν πέσει η απόδοση η/και η μυικοτητα, τότε ναι, είχε κάποια επίδραση. Αλλα πιο πολύ για placebo την κόβω, τουλάχιστον σε μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε πάιδες για πέιτε καμια συνταγή για στηθος κοτόπουλο η παραλαγή το έχω σιχαθεί ψητο το κατεβάζω με το ζόρι με λίγες θερμίδες να είναι είμαι σε γράμμωση..

τιποτα κατσαρολάτο σε στύλ λεμονάτο αλλά χωρίς πατάτες πχ παίζει? καλό είναι το ψητο αλλά το τρώω πάντα χθεσινό γιατί μαγειρευω 1 μέρα πρίν πάντα και το εχω σιχαθεί..οταν το τρωω εκεινη την ωρα ζεστό κάλό είναι αλλά χθεσινό....εχω δοκιμάσει πολλές παραλαγες σε μπαχάρια οπότε προτάσεις με το χ-ψ μπαχάρι απορίπτονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες κάτι σε λεμονάτο, καλύτερα να ακολουθήσεις μια οποιαδήποτε συνταγή για πρασοσέλινο αυγολέμονο κι αντί για χοιρινό - που χρησιμοποιούν συνήθως - να βάλεις κοτόπουλο.

 

Αλλά το στήθος κοτόπουλο, όπως και να το κάνουμε θα βγαίνει κάπως στεγνό...γι αυτό προσωπι΄κα προτιμό το φιλέτο μπούτι κοτόπουλο...δεν είναι τόσο χαμηλό σε θερμίδες, επειδή έχει λίγα παραπάνω λίπη, αλλά ποτέ δεν μου έχει βγει στεγνό, το ευχαριστιέμαι πολύ περισσότερο.

 

Τους τελευταίους μήνες το κάνω συχνά, παίρνω τη συνταγή για χοιρινό + πρασοσέλινο αυγολέμενο ή λάχανο με κόκκινη σάλτσα και μπούκοβο (γλύκισμα και τα δύο) και είτε τα φτιάχνω μόνα τους τα λαχανικά ως συνοδευτικό είτε βάζω ό,τι κρέας έχω διαθέσιμο (συχνά τα μαγειρεύω και χωριστά, γιατί το κρέας τελειώνει πιο γρήγορα και ξαναφτιάχνω για να συμπληρώσω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...