Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 επαναλήψεις, και κάθε βδομάδα προσθέτω 1 επανάληψη.

Γενικά οι έλξεις είναι το δυνατό μου σημείο. Θέμα κατασκευής φαντάζομαι. Στα καθίσματα είμαι για κλάματα. Όταν θα φτάσω στη μυικότητα που θέλω θα είμαι σαν τον Χιου Τζάκμαν. Φορτωμένος απάνω, κοκκαλιάρης κάτω. Θα δίνω την εικόνα ότι σκιπάρω τα πόδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, yannis27gr είπε

10 επαναλήψεις, και κάθε βδομάδα προσθέτω 1 επανάληψη.

Γενικά οι έλξεις είναι το δυνατό μου σημείο. Θέμα κατασκευής φαντάζομαι. Στα καθίσματα είμαι για κλάματα. Όταν θα φτάσω στη μυικότητα που θέλω θα είμαι σαν τον Χιου Τζάκμαν. Φορτωμένος απάνω, κοκκαλιάρης κάτω. Θα δίνω την εικόνα ότι σκιπάρω τα πόδια.

Πιστευεις ειναι σημαντικο να προσθετουμε βαρος στις ελξεις για να ανεβουν οι επαναληψεις στις ελευθερες; Ή αρκει να κανω συχνα ελξεις ελευθερες; Ενα σετ μπορει να βγαζω ξερω γω 12-14 επαναληψεις (ειμαι 68 κιλα) αλλα αν κανω 4 σετ δυσκολα βγαζω ξερω γω κατι του τυπου 8-7-6-6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο χρόνο σου παίρνουν αυτές οι επαναλήψεις; Άλλο 12 επαναλήψεις σε 12 δευτερόλεπτα κι άλλο σε 42. Επίσης, κάνεις όλο το εύρος (κατεβαίνεις μέχρι να τεντώσουν εντελώς τα χέρια) ή σταματάς με τους αγκώνες λυγισμένους;

Αν κάνεις τις έλξεις σωστά (με αργή κίνηση και σε όλο το εύρος) θα κάνεις λίγες στην αρχή αλλά σύντομα θα δεις τα νούμερα να αυξάνονται σταθερά.

Δες εδώ το καλύτερο βίντεο για την άριστη τεχνική έλξεων. Επίσης, ο ρυθμός που ακολουθεί στην αρχή του βίντεο όπου και κάνει 3 συνεχόμενα pull ups είναι ο βέλτιστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, JcD είπε

Κρέας στεγνό χωρίς σάλτσες, πράσινες σαλάτες, καλά λιπαρά από ξηρούς καρπούς και ψάρια.

Δεν μπορώ δλδ να γραμμωσω με παγωτό και κρέμα ρυζιού? 

8 ώρες πριν, evabb είπε

για να γραμμωσεις πρεπει να χασεις λιπος δλδ διαιτα.

Θέλω να τρώω όμως και κάνα δυο σουβλάκια η πίτσα

Δεν γινεται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yannis27gr είπε

Πόσο χρόνο σου παίρνουν αυτές οι επαναλήψεις; Άλλο 12 επαναλήψεις σε 12 δευτερόλεπτα κι άλλο σε 42. Επίσης, κάνεις όλο το εύρος (κατεβαίνεις μέχρι να τεντώσουν εντελώς τα χέρια) ή σταματάς με τους αγκώνες λυγισμένους;

Αν κάνεις τις έλξεις σωστά (με αργή κίνηση και σε όλο το εύρος) θα κάνεις λίγες στην αρχή αλλά σύντομα θα δεις τα νούμερα να αυξάνονται σταθερά.

Δες εδώ το καλύτερο βίντεο για την άριστη τεχνική έλξεων. Επίσης, ο ρυθμός που ακολουθεί στην αρχή του βίντεο όπου και κάνει 3 συνεχόμενα pull ups είναι ο βέλτιστος.

Με αυτον τον ρυθμο κανω και πεφτει προς το τελος προφανως. Το ευρος κινησης ειναι αυτο που κανει και στο βιντεο. Αξιοποιω δηλαδη ολο το ευρος, θεωρω, σωστα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, HPPRO είπε

Δεν μπορώ δλδ να γραμμωσω με παγωτό και κρέμα ρυζιού? 

Θέλω να τρώω όμως και κάνα δυο σουβλάκια η πίτσα

Δεν γινεται? 

Γίνεται, If IT Fits Your Macros. Κάνε ένα google search και ψάξτο. Χτύπα τις θερμιδούλες, τις πρωτείνες , τον υδατάνθρακα , τα λίπη και τις φυτικές ίνες που χρειάζεσαι και γράμμωσε όσο γουστάρεις. Αν έχεις μυικότητα θα δείξεις και πολύ καλύτερος. Καλή τύχη με τα macroes της πίτσας .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, HPPRO είπε

Δεν μπορώ δλδ να γραμμωσω με παγωτό και κρέμα ρυζιού? 

Θέλω να τρώω όμως και κάνα δυο σουβλάκια η πίτσα

Δεν γινεται? 

μια φορα την εβδομαδα ελευθερο γευμα

16 λεπτά πριν, Dakonblackblade είπε

Γίνεται, If IT Fits Your Macros. Κάνε ένα google search και ψάξτο. Χτύπα τις θερμιδούλες, τις πρωτείνες , τον υδατάνθρακα , τα λίπη και τις φυτικές ίνες που χρειάζεσαι και γράμμωσε όσο γουστάρεις. Αν έχεις μυικότητα θα δείξεις και πολύ καλύτερος. Καλή τύχη με τα macroes της πίτσας .

τεχνικα φυσικα και γινεται απο την αλλη αν σου βγαινει να φας μια κουταλια παγωτο και μισο σουβλακι για να εισαι μεσα στα μακρος τον βλεπω να τον κοβει η λορδα την τριτη μερα. 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη το crow to handstand το κάνεις και reversed; Κατεβαίνεις πάλι σε crow ή προσγειώνεσαι απλώς κάτω; Πολύ εντυπωσιακό να μπορείς να το κάνεις αυτό, εμείς με το ζόρι κάνουμε μια τριγωνική στήριξη, μπράβο σου πραγματικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.png.5b7b8f54220195f83d1f29330e07e694.pngimage.png.ca0563fd5e71449eef83a0cce59a9154.png

image.png.c748052bd9819915ff6c3b1fdcc8e17f.png

image.png.6149abaf65a871f3b342d6c6bd22445a.png

@yannis27gr

οι πρώτες 4 εβδομάδες για να μη λέτε για πολυπλοκότητα χοχοχο

 

 

Επεξ/σία από Dakonblackblade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, yannis27gr είπε

10 επαναλήψεις, και κάθε βδομάδα προσθέτω 1 επανάληψη.

Γενικά οι έλξεις είναι το δυνατό μου σημείο. Θέμα κατασκευής φαντάζομαι. Στα καθίσματα είμαι για κλάματα. Όταν θα φτάσω στη μυικότητα που θέλω θα είμαι σαν τον Χιου Τζάκμαν. Φορτωμένος απάνω, κοκκαλιάρης κάτω. Θα δίνω την εικόνα ότι σκιπάρω τα πόδια.

2. Κάθε σετ το πάω μέχρι extreme fatigue. 

3. Δίνω έμφαση στο time under tension (γιατί αυτό δίνει ερέθισμα στο μυ να μεγαλώσει) κι όχι στον αριθμό επαναλήψεων.  Όταν φτάσω στο 1 λεπτό (είναι περίπου 12-13 καλές, αργές, με πλήρη έκταση επαναλήψεις) ήρθε η ώρα να προχωρήσω σε πιο δύσκολη άσκηση ή να αυξήσω το βάρος.

Μάλλον δεν είναι αρκετός ο όγκος προπόνησης για τα πόδια. Στην θέση σου αν δεν θέλεις να κάνεις βάρη για τα πόδια εγώ θα προσέθετα και πιο εκρηκτικές ασκήσεις που να περιλαμβάνουν άλματα και θα πήγαινα και μια μέρα για σπριντ. Τα πόδια αντέχουν σίγουρα παραπάνω όγκο.

Για το 2 γιατί έτσι; Δεν είναι και ότι καλύτερο να φτάνεις σε όλα τα σετ μέχρι αποτυχίας πλήρης ή όχι. Το αντισταθμίζεις με τον μικρό όγκο φαντάζομαι. Πόσο καιρό ακολουθείς αυτήν την μέθοδο;

Για το 3 πάλι νομίζω ότι θα πρέπει να προσθέσεις και ασκήσεις με γρήγορο tempo για να  γυμνάζεις και τις γρήγορες μυΪκές ίνες περισσότερο.                                           

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Μάλλον δεν είναι αρκετός ο όγκος προπόνησης για τα πόδια. Στην θέση σου αν δεν θέλεις να κάνεις βάρη για τα πόδια εγώ θα προσέθετα και πιο εκρηκτικές ασκήσεις που να περιλαμβάνουν άλματα και θα πήγαινα και μια μέρα για σπριντ. Τα πόδια αντέχουν σίγουρα παραπάνω όγκο.

Δεν μπορω να βάλω και 3η άσκηση. Ήδη με τις 2 βγαίνουν νοκ αουτ τα πόδια και με το ζόρι περπατάω την επόμενη ώρα. Εκρηκτικές ασκήσεις κάνω, πχ κάθισμα με άλμα και βάρος. Έγραψα πώς είναι η προπόνηση σήμερα, όχι γενικά.

Για το 2 γιατί έτσι; Δεν είναι και ότι καλύτερο να φτάνεις σε όλα τα σετ μέχρι αποτυχίας πλήρης ή όχι. Το αντισταθμίζεις με τον μικρό όγκο φαντάζομαι. Πόσο καιρό ακολουθείς αυτήν την μέθοδο;

Πολύ καιρό.

Για το 3 πάλι νομίζω ότι θα πρέπει να προσθέσεις και ασκήσεις με γρήγορο tempo για να  γυμνάζεις και τις γρήγορες μυΪκές ίνες περισσότερο.     

Συμφωνώ μαζί σου, γι αυτό την 1η βδομάδα κάθε μήνα ακολουθώ άλλο πρόγραμμα όπου δίνω έμφαση στην ταχύτητα, πχ 100 κάμψεις σε 6', κτλ.            

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, HPPRO είπε

Δεν μπορώ δλδ να γραμμωσω με παγωτό και κρέμα ρυζιού? 

Τι είναι η κρέμα ρυζιού? Δεν ξέρω κολλητέ μου, θα κάνω καμιά δοκιμή και θα σου πω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/8/2019 στις 6:37 ΜΜ, yannis27gr είπε

10 επαναλήψεις, και κάθε βδομάδα προσθέτω 1 επανάληψη.

Γενικά οι έλξεις είναι το δυνατό μου σημείο. Θέμα κατασκευής φαντάζομαι. Στα καθίσματα είμαι για κλάματα. Όταν θα φτάσω στη μυικότητα που θέλω θα είμαι σαν τον Χιου Τζάκμαν. Φορτωμένος απάνω, κοκκαλιάρης κάτω. Θα δίνω την εικόνα ότι σκιπάρω τα πόδια.

2 ώρες πριν, yannis27gr είπε
10 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Μάλλον δεν είναι αρκετός ο όγκος προπόνησης για τα πόδια. Στην θέση σου αν δεν θέλεις να κάνεις βάρη για τα πόδια εγώ θα προσέθετα και πιο εκρηκτικές ασκήσεις που να περιλαμβάνουν άλματα και θα πήγαινα και μια μέρα για σπριντ. Τα πόδια αντέχουν σίγουρα παραπάνω όγκο.

Δεν μπορω να βάλω και 3η άσκηση. Ήδη με τις 2 βγαίνουν νοκ αουτ τα πόδια και με το ζόρι περπατάω την επόμενη ώρα. Εκρηκτικές ασκήσεις κάνω, πχ κάθισμα με άλμα και βάρος. Έγραψα πώς είναι η προπόνηση σήμερα, όχι γενικά.

         

Σ' αυτή τη περίπτωση, εγώ θα έβαζα πάντα πρώτες τις ασκήσεις των ποδιών και θα προσέθετα τουλάχιστον μία ημέρα ακόμη μόνο για τα πόδια. Σίγουρα θέλουν παραπάνω ζόρισμα για να φτάσεις σε μια αρμονική εικόνα άνω/κάτω σώματος. Δούλεψέ το όσο είναι λίγο νωρίς πριν φτάσει να κάνει μπαμ η διαφορά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφήστε το Γιάννη ρε, ξέρει τι κάνει. Ottermode , σώμα μοντέλου με λεπτά πόδια για να δείχνει σωστό το παντελόνι. 

Γιάννη μάστορα δείχνεις το δρόμο, μη τους ακούς ζηλεύουν 😁 

Πάντως αυτό που είπα ισχύει

Εδώ θα ήθελα όπως και εγώ σαν οικογενειάρχης να ρωτήσω το Γιάννη, αν το δικό του παράδειγμα ώθησε και τη σύζυγό ή και τα παιδιά και αν έχει δει κάποιες διαφορές στην εμ... έλξη του προς τη σύζυγό βεβαίως βεβαίως

Επεξ/σία από Dakonblackblade
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...