Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, robert8891 είπε

Αν υπάρχει κάποια απάντηση σχετικά με το θέμα πού παρέθεσα πιο πάνω, θα ήμουνα πολύ ευγνώμων......

Μαύρο φάση (L) μπλε ουδέτερος (Ν) κίτρινο γείωση. Τον πιλότο αν θες τον συνδέεις στη φάση στο λαμπάκι. 
Απλα σου ξανατονιζω αν δεν έχεις ρελε στον πίνακα βάλε χθες...

 

εαν δεν καταλαβαίνεις κάτι από όλα αυτά φέρε επαγγελματία να στο φτιάξει. Δε παίζουμε με αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, paylidis είπε

Μαύρο φάση (L) μπλε ουδέτερος (Ν) κίτρινο γείωση. Τον πιλότο αν θες τον συνδέεις στη φάση στο λαμπάκι. 
Απλα σου ξανατονιζω αν δεν έχεις ρελε στον πίνακα βάλε χθες...

εαν δεν καταλαβαίνεις κάτι από όλα αυτά φέρε επαγγελματία να στο φτιάξει. Δε παίζουμε με αυτα

 

Μόλις τώρα, robert8891 είπε
2 ώρες πριν, paylidis είπε

Μαύρο φάση (L) μπλε ουδέτερος (Ν) κίτρινο γείωση. Τον πιλότο αν θες τον συνδέεις στη φάση στο λαμπάκι. 
Απλα σου ξανατονιζω αν δεν έχεις ρελε στον πίνακα βάλε χθες...

εαν δεν καταλαβαίνεις κάτι από όλα αυτά φέρε επαγγελματία να στο φτιάξει. Δε παίζουμε με αυτα

Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση, για το ρελε διάβασα και έμαθα, δεν το είχα υπόψιν να πω την αλήθεια και θα το δω. Μια διευκρίνιση, να το συνδέσω σε ποιά θέση την 2 ή 3 , χωρίς να αποσυνδεσω το λαμπάκι θερμοσίφωνα, να το βιδωσω σαν επιπλέον αγωγό...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, robert8891 είπε

Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση, για το ρελε διάβασα και έμαθα, δεν το είχα υπόψιν να πω την αλήθεια και θα το δω. Μια διευκρίνιση, να το συνδέσω σε ποιά θέση την 2 ή 3 , χωρίς να αποσυνδεσω το λαμπάκι θερμοσίφωνα, να το βιδωσω σαν επιπλέον αγωγό...?

Εγώ δε θα το έβαζα έτσι για να είμαι ειλικρινής είναι παρωχημένο σαν λογικη. Τη θέση θα πρέπει να τη βρεις (ποια δίνει φάση)-κ το βάζουν συνήθως σαν επιπλέον αγωγό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Εγώ δε θα το έβαζα έτσι για να είμαι ειλικρινής είναι παρωχημένο σαν λογικη. Τη θέση θα πρέπει να τη βρεις (ποια δίνει φάση)-κ το βάζουν συνήθως σαν επιπλέον αγωγό. 

Αν είδες στην φωτογραφία του θερμοστατη έχει μόνο 4 θέσεις, η 1και η 4 είναι φάση και το ουδέτερο και η 2 και 3 έχει βιδωμενους τους αγωγούς λυχνίας δεν υπάρχει κάποια άλλη υποδοχή...

Μόλις τώρα, robert8891 είπε

Αν είδες στην φωτογραφία του θερμοστατη έχει μόνο 4 θέσεις, η 1και η 4 είναι φάση και το ουδέτερο και η 2 και 3 έχει βιδωμενους τους αγωγούς λυχνίας δεν υπάρχει κάποια άλλη υποδοχή...

Δηλαδή αν κάνω δοκιμαστικά τη σύνδεση υπάρχει περίπτωση  να προκληθεί σοβαρή επιπλοκή???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χαμηλό ταβάνι σε τουαλέτα (Ισόγειο) που πιάνει μούχλα τον χειμώνα στις άκρες , τι προτείνεται ;

Σκέφτομαι να το περάσω πλαστικό αντιμουχλικό Λευκό ... vivechrom ή isomat ( με αστάρι πρώτα).

Υπάρχει κάτι άλλο , οικονομικό που μπορεί να έχει αποτέλεσμα  ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, robert8891 είπε

Αν είδες στην φωτογραφία του θερμοστατη έχει μόνο 4 θέσεις, η 1και η 4 είναι φάση και το ουδέτερο και η 2 και 3 έχει βιδωμενους τους αγωγούς λυχνίας δεν υπάρχει κάποια άλλη υποδοχή...

δε μιλάμε για υποδοχή, ουσιαστικά η λογική αυτού του καλωδίου/ενδεικτικού είναι ότι όταν ανάβει ο θερμοστάτης Την αντίσταση να βλέπεις οτι ανάβει και όταν σβήσει να ξέρεις ότι είναι ετοιμο το νερό σου. Ήταν μόδα τη δεκαετία 80-90 αυτή η συνδεσμολογία, πλέον έχω να τη δω χρόνια.

4 λεπτά πριν, robert8891 είπε

Δηλαδή αν κάνω δοκιμαστικά τη σύνδεση υπάρχει περίπτωση  να προκληθεί σοβαρή επιπλοκή???

Φυσικά. Με κυριότερη να σε βαρέσει το ρεύμα (και χωρίς ρελε διαρροής να μη σε ξαναδούμε να γράφεις εδώ). 

Μόλις τώρα, maxdore217 είπε

Για χαμηλό ταβάνι σε τουαλέτα (Ισόγειο) που πιάνει μούχλα τον χειμώνα στις άκρες , τι προτείνεται ;

Σκέφτομαι να το περάσω πλαστικό αντιμουχλικό Λευκό ... vivechrom ή isomat ( με αστάρι πρώτα).

Υπάρχει κάτι άλλο , οικονομικό που μπορεί να έχει αποτέλεσμα  ;

Ένα αντιμουχλικο πλαστικό είναι οκ γενικά. Εάν έχεις μεγάλο θέμα κάθε χειμώνα υπάρχουν και κάποια φάρμακα αλλά δεν είμαι πολύ πεπεισμένος για το ότι όντως δουλεύουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ένα αντιμουχλικο πλαστικό είναι οκ γενικά. Εάν έχεις μεγάλο θέμα κάθε χειμώνα υπάρχουν και κάποια φάρμακα αλλά δεν είμαι πολύ πεπεισμένος για το ότι όντως δουλεύουν 

Μεγάλο θέμα δεν έχω αλλά όπως και να το κάνεις η μαυρίλα δίπλα από το φενιζόλ ( τύπου γύψινο ) στις άκρες σε χαμηλό ταβάνι βγάζει μάτι... οπότε καλά το σκέφτομαι έτσι ;

Το vivecrom για κουζίνα & Μπάνια (Πλαστικό Εσωτερικό είναι ποιοτικό ) ή έχουμε αντιπρόταση σίγουρη ( και δουλεμένη )? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, paylidis είπε

δε μιλάμε για υποδοχή, ουσιαστικά η λογική αυτού του καλωδίου/ενδεικτικού είναι ότι όταν ανάβει ο θερμοστάτης Την αντίσταση να βλέπεις οτι ανάβει και όταν σβήσει να ξέρεις ότι είναι ετοιμο το νερό σου. Ήταν μόδα τη δεκαετία 80-90 αυτή η συνδεσμολογία, πλέον έχω να τη δω χρόνια.

Φυσικά. Με κυριότερη να σε βαρέσει το ρεύμα (και χωρίς ρελε διαρροής να μη σε ξαναδούμε να γράφεις εδώ). 

Εντάξει το ρεύμα θα το εχω κλειστό κατα τη συνδεσμολογία είπαμε 😬 , θα προκληθεί κάποιου είδος ζημιά τεχνική ή εννοείς αν κάνω μπάνιο, μα θα τον εχω κλείσει, είσαι κατανοητός αλλά το θέμα είναι πού βιδωνει αυτός ο αγωγός...αυτά 😉 ευχαριστώ παντός όπως και να έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, maxdore217 είπε

Υπάρχει κάτι άλλο , οικονομικό που μπορεί να έχει αποτέλεσμα  ;

Εξαερισμός μετά τη χρήση.

7 λεπτά πριν, maxdore217 είπε

Το vivecrom για κουζίνα & Μπάνια (Πλαστικό Εσωτερικό είναι ποιοτικό )

👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει Παράθυρο ( το οποίο μένει ανοικτό , ακόμα και στις δύσκολες μέρες προσπαθώ 20~25 λεπτά να μπαίνει φρέσκος αέρας) ... το πρόβλημα δημιουργείτε  από το χαμηλό ύψος που έχει το ταβάνι και τους υδρατμούς από το ζεστό νερό του μπάνιο...εφόσον είναι καλό θα δούμε πως θα τα πάει ;)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, robert8891 είπε

Εντάξει το ρεύμα θα το εχω κλειστό κατα τη συνδεσμολογία είπαμε 😬 , θα προκληθεί κάποιου είδος ζημιά τεχνική ή εννοείς αν κάνω μπάνιο, μα θα τον εχω κλείσει, είσαι κατανοητός αλλά το θέμα είναι πού βιδωνει αυτός ο αγωγός...αυτά 😉 ευχαριστώ παντός όπως και να έχει.

Εάν δε μπορείς να βρεις τη φάση σε μια από τις δυο θέσεις που βιδώνει το λαμπάκι να μη το κανείς. Όπου για να βρεις τη φάση εξυπακούεται Ότι θα πρέπει να είναι ανοιχτός κ να βάλεις δοκιμαστικό όποτε δε τίθεται θέμα κατά την ώρα της συνδεσμολογίας αλλά αφού συνδέσεις το θερμοσίφωνο. Για εμένα άσε το λαμπάκι εφοσον δε ξέρεις ή αν ντε κ καλά το θες φώναξε κάποιον ηλεκτρολόγο της γειτονιάς δέκα βαριά δεκαπέντε ευρώ θα σου πάρει είναι 2’ δουλειά. 
 

μια άλλη Εύκολη λύση αν θες ντε κ καλά να κάνει κάτι το λαμπάκι είναι να το συνδέσεις μαζί με το μαύρο όποτε θα σου ανάβει το λαμπάκι όποτε έχεις ανοιχτή την ασφάλεια του θερμοσίφωνου.  
 

εγω στη θέση σου επειδή δε το κατέχεις θα σου έλεγα μην πλησιάζεις καν, η ζωή σου αξίζει Παραπάνω από 10-15€

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, maxdore217 είπε

Υπάρχει Παράθυρο ( το οποίο μένει ανοικτό , ακόμα και στις δύσκολες μέρες προσπαθώ 20~25 λεπτά να μπαίνει φρέσκος αέρας) ... το πρόβλημα δημιουργείτε  από το χαμηλό ύψος που έχει το ταβάνι και τους υδρατμούς από το ζεστό νερό του μπάνιο...εφόσον είναι καλό θα δούμε πως θα τα πάει ;)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Από πάνω έχει πατάρι; μήπως είναι πολύ κρύο και σου κάνει υγροποιήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, maxdore217 είπε

Το vivecrom για κουζίνα & Μπάνια (Πλαστικό Εσωτερικό είναι ποιοτικό ) ή έχουμε αντιπρόταση σίγουρη ( και δουλεμένη )? 

To vivechrom θα σου προτεινα και εγω, το ιδιο θα παρω να περασω και το δικο μου μπανιο που ηρθε ενας αλμπανης μπογιατζης και το περασε απλο πλαστικο και σε 3-4 σημεια ξεφλουδισε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, paylidis είπε

To vivechrom θα σου προτεινα και εγω, το ιδιο θα παρω να περασω και το δικο μου μπανιο που ηρθε ενας αλμπανης μπογιατζης και το περασε απλο πλαστικο και σε 3-4 σημεια ξεφλουδισε...

Εγώ Μ αυτη τη σειρά της Βιβεχρώμ, έβαψα όλα τα ταβάνια του σπιτιού, μιας και είμαι στον τελευταίο όροφο πολυκατοικίας του 70. Τώρα κλείνω 1 χρόνο και φαίνονται όλα καλά προς το παρόν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...