Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Θέλω να δώσω από αυτήν την παροχή, για το καζανάκι είναι, νερό σε πλυντήριο. ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος; τι βάνα χρειάζεται; 

Screenshot_20201001-131117_Memoria.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Spect~ said:

Θέλω να δώσω από αυτήν την παροχή, για το καζανάκι είναι, νερό σε πλυντήριο. ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος; τι βάνα χρειάζεται; 

Screenshot_20201001-131117_Memoria.jpg

Μήπως αλλαγή σε τριπλό γωνιακό διακόπτη;

Υ.Γ.

Δεν είμαι ειδικός, αλλά νομίζω είναι μισής ίντσας

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

Θέλω να δώσω από αυτήν την παροχή, για το καζανάκι είναι, νερό σε πλυντήριο. ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος; τι βάνα χρειάζεται; 

Screenshot_20201001-131117_Memoria.jpg

Να πας σε έναν από τους δύο τελευταίους διακλαδωτές της πρώτης σειράς.

https://www.allwater.gr/category/ydraulika-eidi/diakladwtes

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, papoys1 said:

Να πας σε έναν από τους δύο τελευταίους διακλαδωτές της πρώτης σειράς.

https://www.allwater.gr/category/ydraulika-eidi/diakladwtes

υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μη μπορεί να το βιδώσει (να βρίσκει με τον τοίχο) χωρίς να βγει η βάνα που υπάρχει ήδη

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μη μπορεί να το βιδώσει (να βρίσκει με τον τοίχο) χωρίς να βγει η βάνα που υπάρχει ήδη

Η βάνα και βέβαια θα βγει θα πάρει και τα απαραίτητα εξαρτήματα θα το βιδώσει στον τοίχο και μετά θα βάλει τη βάνα για το καζανάκι και μία δεύτερη για το πλυντήριο.Αυτή είναι η σωστή δουλειά ώστε να μην έχει κανένα πρόβλημα μελλοντικά.

Εγώ στη βεράντα που είχα βρύση και ήθελα να  βάλω και πλυντήριο έβαλα μία τέτοια διπλή βρύση και έκανα τη δουλειά μου. Δεν νομίζω πω για εκεί που το θέλει ο TS βολεύει κάτι τέτοι.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Η βάνα και βέβαια θα βγει θα πάρει και τα απαραίτητα εξαρτήματα θα το βιδώσει στον τοίχο και μετά θα βάλει τη βάνα για το καζανάκι και μία δεύτερη για το πλυντήριο.Αυτή είναι η σωστή δουλειά ώστε να μην έχει κανένα πρόβλημα μελλοντικά.

η λογικη ειναι να μπει ο διακλαδωτης εκει που ειναι τωρα ο σωληνας απο το καζανακι. το θεμα ειναι να γλιτωσω να βγαλω ολη τη βανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spect~ είπε

η λογικη ειναι να μπει ο διακλαδωτης εκει που ειναι τωρα ο σωληνας απο το καζανακι. το θεμα ειναι να γλιτωσω να βγαλω ολη τη βανα

Και πως θα τον βιδώσεις από τη στιγμή που η σωλήνα έχει 1,2 πόντου απόσταση από το πλακάκι;;;; Αν δεν βγει η βάνα θεωρώ πως δύσκολα θα γίνει σωστή δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παιζει να μπορει καποια βανα να στριφογυρισει στο χωρο αναμεσα στο πλακακι και την υποδοχη. Πας κατευθειαν για αντικατασταση της βανας που εχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αν καταλαβαίνω σωστά, ίσως να του κάνει κάτι τέτοιο.

%CE%A4%CE%91%CE%A6-%CE%95%CE%A3%CE%A9%CE

Οχι δεν κάνει.

https://www.zarkaditools.gr/proion/ydraylika-vryses-filtra/banes-sfairikes-kanoules-eksartimata/stauros-plintiriou-remer/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παίρνεις το διπλό που είπαμε ένα μαστό τέτοιο  δύο μετατροπές σαν αυτές  μία βάνα πλυντηρίου ΄και την άλλη που έχεις  (να πεις πλυντηρίου γιατί η έξοδο του νερού είναι μεγαλύτερη από την είσοδο) τεφλόν ή κανάβι  και είσαι έτοιμος για εγκατάσταση.😄😁 Είσοδος μισή ίντσα έξοδο 3/4

Τώρα αν δυσκολεύεσαι κάντο με το δικό σου τρόπο.😉

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Λοιπόν παίρνεις το διπλό που είπαμε ένα μαστό τέτοιο  δύο μετατροπές σαν αυτές  μία βάνα πλυντηρίου ΄και την άλλη που έχεις  (να πεις πλυντηρίου γιατί η έξοδο του νερού είναι μεγαλύτερη από την είσοδο) τεφλόν ή κανάβι  και είσαι έτοιμος για εγκατάσταση.😄😁 Είσοδος μισή ίντσα έξοδο 3/4

Τώρα αν δυσκολεύεσαι κάντο με το δικό σου τρόπο.😉

Με την φωτό πάει σε κατάστημα με υδραυλικά και του δίνουν ότι χρειάζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να φτιάξω ένα μακρόστενο άνοιγμα σε μια χοντρή μεταλλική λάμα.  Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να το κάνω?

Συγκεκριμένα έχω μια φαρδιά λάμα (περίπου 10 x 40 εκατοστά) με πάχος 4-5 χιλιοστά.  Θέλω με αυτή να προστατέψω την κλειδαριά μιας εξώπορτας.  Χρειάζομαι όμως να φτιάξω στη λάμα τρύπα για να περάσει ο μύλος.  

Η πόρτα είναι ξύλινη, εισόδου πολυκατοικίας.  Ο μύλος σχετικά απλός.

large_20190123164316_mylos_kylindros_asf

 

Ο σιδεράς πρότεινε να το πάμε στη Σίνδο Θεσσαλονίκης, σε κάποιο συνεργείο που κάνουν κοπή με leizer.  Αλλά είναι μακριά και δε βλέπω να πηγαίνει σύντομα μόνο για εμένα.  Βρήκα κοντά σε εμένα ανάλογο συνεργείο αλλά μου λένε είναι φασαρία να βγει σχέδιο (για τον υπολογιστή), δεν αξίζει τον κόπο.  Με στείλανε σε μηχανουργείο.  Κι εκεί τα ίδια, μου λένε θα κοστίσει πολλά, δεν αξίζει τον κόπο.

Μου λένε να το κάνει ο σιδεράς με τρυπάνι, να ανοίξει δηλαδή δύο τρύπες και μετά πάλι με τρυπάνι να τις ενώσει.  Ο σιδεράς αρνείται να το κάνει αυτό.

Θεωρητικά θα μπορούσα να το κάνω εγώ, το έχω κάνει πολλές φορές.  Αλλά ποτέ σε σίδερο πάχους 5 χιλιοστά.  Φοβάμαι μη ταλαιπωρήσω πολύ τα εργαλεία μου, με αμφίβολο αποτέλεσμα.

Επεξ/σία από bobptz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...