Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Μετά θέλω να το βάψω στο χρώμα του τοίχου. Προφανώς το πλαστικό δε θα κρατήσει τη μπογιά.

Βάφεται, pvc είναι.

 

10 λεπτά πριν, villasg είπε
Καλημέρα .
Ετοιμάζομαι να βάψω τους εξωτερικούς τοίχους του σπιτιού οι οποίοι είναι με πεταχτο σοβά .
Ποιος είναι ο πιο καλος τρόπος γιατί εχω ακούσει πολλά
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

W57O0cy.jpg

mKhgVSd.jpg

(για μένα)

Καλύτερα να σοβατιστεί, είτε με έτοιμο σοβά, είτε με μια καλή κόλα πλακιδίων και μετά κάνεις ότι θα έκανες σε απλό εξωτερικό τοίχο.

Υ.Γ. είμαι στη διαδικασία που το κάνω στο διαμέρισμα μου, αλλά οι τοίχοι (πρόσοψη) είναι σχετικά εύκολα προσβάσιμοι κι κάποια σημεία που δεν είναι, απλά θα μείνουν ως έχουν.

Υ.Γ. 2 χωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιος, μόνο με πιστόλι θα έχεις καλό αποτέλεσμα, αν τελικά επιμένεις να κρατήσεις το πεταχτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, villasg είπε
Καλημέρα .
Ετοιμάζομαι να βάψω τους εξωτερικούς τοίχους του σπιτιού οι οποίοι είναι με πεταχτο σοβά .
Ποιος είναι ο πιο καλος τρόπος γιατί εχω ακούσει πολλά
  Απόκρυψη περιεχομένων

W57O0cy.jpg

mKhgVSd.jpg

Φίλε ο πιο καλός είναι με πιστόλι βαφής αέρα σε αυτήν την περίπτωση γιατί το πεταχτό δεν βάφεται διαφορετικά. Θα μπορούσε με βούρτσα αλλά θα πασαλείψεις όλο τον τόπο και πάλι δεν θα βάψεις την επιφάνεια 100% 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, Doubt said:

Βάφεται, pvc είναι.

Θα το δοκιμάσω έτσι αρχικά. Αλλά σε περίπτωση που μου χτυπάει άσχημα στο μάτι, μπορεί να γίνει αυτό που ανέφερα πριν; Θα κρατήσει το στόκο πάνω στο τριμμένο πλαστικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Θα το δοκιμάσω έτσι αρχικά. Αλλά σε περίπτωση που μου χτυπάει άσχημα στο μάτι, μπορεί να γίνει αυτό που ανέφερα πριν; Θα κρατήσει το στόκο πάνω στο τριμμένο πλαστικό;

Εγώ θα το δοκίμαζα απλά, όπως βάφεις και το τοίχο - με λίγο τριψημο πρωτα να "αγριέψει" λίγο - μετά κανονικά αστάρι και χρώμα.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Θα το δοκιμάσω έτσι αρχικά. Αλλά σε περίπτωση που μου χτυπάει άσχημα στο μάτι, μπορεί να γίνει αυτό που ανέφερα πριν; Θα κρατήσει το στόκο πάνω στο τριμμένο πλαστικό;

Αν το τρίψεις βάφεται ακόμα πιο εύκολα, δε χρειάζεται στόκος. Το ίδιο υλικό είναι με αυτό που φτιάχνουν τις υδρορροές, βάφεται χωρίς πρόβλημα, μη δυσκολεύεις τη ζωή σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις σίτες που είναι σε ρολά και ξετυλίγονται κάθετα, υπάρχουν οδηγοί εκατέρωθεν ώστε να καρατάνε γραμμή κ να μην ξεφεύγουν. Σε αυτούς τους οδηγούς υπάρχουν "βουρτσάκια" τα οποία μπαίνουν συρταρωτά. Αυτά τα βουρτσάκια πώς σταθεροποιούνται για να μην παίζουν πάνω κάτω με την κίνηση της σίτας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, zoranb είπε

Στις σίτες που είναι σε ρολά και ξετυλίγονται κάθετα, υπάρχουν οδηγοί εκατέρωθεν ώστε να καρατάνε γραμμή κ να μην ξεφεύγουν. Σε αυτούς τους οδηγούς υπάρχουν "βουρτσάκια" τα οποία μπαίνουν συρταρωτά. Αυτά τα βουρτσάκια πώς σταθεροποιούνται για να μην παίζουν πάνω κάτω με την κίνηση της σίτας;

Τσίμπησε τα με  ελάχιστη κόλλα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Ανομοιόμορφο αποτέλεσμα σε κάθε νέα "παρτίδα" που παρασκευάζει in situ (πρέπει να είναι πάρα πολύ ακριβής στις αναλογίες των επιμέρους χρωμάτων) και δεύτερον, αδυναμία αναπαραγωγής της ίδιας απόχρωσης σε περίπτωση τοπικών επιδιορθώσεων ή "φρεσκαρίσματος" μετά από κάποιο Χ χρονικό διάστημα. 

Απλή λογική.

Ναι απλα ενας μου ελεγε γιατι πηρα διαφορετικα χρωματα και οχι λευκο φτιαχνει τις αποχρωσεις και οτι ειναι πεταμενα χρηματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ναι απλα ενας μου ελεγε γιατι πηρα διαφορετικα χρωματα και οχι λευκο φτιαχνει τις αποχρωσεις και οτι ειναι πεταμενα χρηματα. 

Τα χρώματα που αγοράζουμε είναι βάσεις με κάποιες χρωστικές για να βγει το ανάλογο χρώμα. Ανάλογα αν η απόχρωση που θέλουμε είναι ανοιχτόχρωμη η σκουρόχρωμη υπάρχει η ανάλογη βάση. Δεν είναι απλά άσπρο χρώμα που το χρωματιζουμε. 

Κάποιες εταιρίες πουλάνε χρωστικές σε σύριγγες για να μπορέσεις να φτιάξεις το δικό σου χρώμα αλλά και αυτές είναι πανάκριβες, οπότε δεν τίθεται θέμα κόστους. Το καλύτερο αποτέλεσμα βγαίνει όταν την απόχρωση την βγάζει το μηχάνημα. Γι αυτό και αρκετά μαγαζιά στον κωδικό του χρώματος γράφουν ποιας εταιρίας είναι ο κωδικός και η μηχανή που έκανε την ανάμειξη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mihanikos1 είπε

Γι αυτό και αρκετά μαγαζιά στον κωδικό του χρώματος γράφουν ποιας εταιρίας είναι ο κωδικός και η μηχανή που έκανε την ανάμειξη.

Έτσι είναι. Αν είναι διαφορετικές οι πρώτες ύλες ή το μηχάνημα, υπάρχουν μικροδιαφορές ακόμα και με κωδικό να πας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ναι απλα ενας μου ελεγε γιατι πηρα διαφορετικα χρωματα και οχι λευκο φτιαχνει τις αποχρωσεις και οτι ειναι πεταμενα χρηματα. 

Άλλος ένας φωτεινός παντογνώστης στην πιάτσα (στον "έναν" αναφέρομαι).

Εσένα πώς σου φάνηκε όμως, ως άποψη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Άλλος ένας φωτεινός παντογνώστης στην πιάτσα (στον "έναν" αναφέρομαι).

Εσένα πώς σου φάνηκε όμως, ως άποψη; 

Δε πιστευω οτι ειναι μεγαλη η διαφορα στη τιμη και νομιζω πως ειναι αδυνατον να πετυχεις ακριβεια της μηχανης με το χερι. Για να πουλανε ομως σε συριγγες χρωστικες πιστευω σε καποιες περιπτωσεις θα εχει νοημα να το κανεις. Απλα θυμηθηκα οτι ειχα δει μια παρομια συζητηση παλαια καπου εδω στο φόρουμ που ελεγε καποιος να παιρνεις μονο ασπρο γιατι ειναι πιο δυνατα κατι τετοιο.

Αυτος που μου το ειπε δουλευε σε χρωματοπωλειο χρονια αλλα ισως λογο ηλικιας 60+ εχει μεινει στα παλαια

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Δε πιστευω οτι ειναι μεγαλη η διαφορα στη τιμη και νομιζω πως ειναι αδυνατον να πετυχεις ακριβεια της μηχανης με το χερι. Για να πουλανε ομως σε συριγγες χρωστικες πιστευω σε καποιες περιπτωσεις θα εχει νοημα να το κανεις. Απλα θυμηθηκα οτι ειχα δει μια παρομια συζητηση παλαια καπου εδω στο φόρουμ που ελεγε καποιος να παιρνεις μονο ασπρο γιατι ειναι πιο δυνατα κατι τετοιο.

Αυτος που μου το ειπε δουλευε σε χρωματοπωλειο χρονια αλλα ισως λογο ηλικιας 60+ εχει μεινει στα παλαια

Να φανταστείς οι παλιές μηχανές ανάμειξης ήταν χειροκίνητες αλλά υπήρχαν 50-100 βασικές αποχρώσεις. Τώρα με τις χιλιάδες που υπάρχουν που οι διαφορές είναι απειροελαχιστες μεταξύ τους είναι δύσκολο να πετύχεις το αποτέλεσμα. Αν δεις μηχάνημα την ώρα που ρίχνει τις χρωστικές θα δεις ότι σε 15κιλο μπορεί να ρίξει μια σταγόνα, αντε τώρα υπολόγισε τι θα ρίξεις αν θες συμπλήρωμα 1 κιλό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, villasg said:
Καλημέρα .
Ετοιμάζομαι να βάψω τους εξωτερικούς τοίχους του σπιτιού οι οποίοι είναι με πεταχτο σοβά .
Ποιος είναι ο πιο καλος τρόπος γιατί εχω ακούσει πολλά
  Reveal hidden contents

W57O0cy.jpg

mKhgVSd.jpg

Εναλλακτικά από το πιστόλι βαφής, αν δεν θες να μπεις σε έξοδα προτείνω ρολο με μακριά τρίχα...απλά αυξάνει λιγο η κατανάλωση χρώματος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...