Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, paylidis είπε

κανε αυτο που σου ειπα, αναδευτηρας δραπανου και πολυ καλη αναδευση στο αργό... και οχι αραιωση στο σκαφακι, χανεις τον ελεγχο...

Σ' ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έγω έγραψα ότι ανακατεύω μέσα στο σκαφάκι (και ας έχω αναδευτήρα για το δράπανο). Το κάνω μόνο και μόνο γιατί βαριέμαι να το κάνω διαφορετικά, και γιατί ουδέποτε είχα το οποιοδήποτε πρόβλημα κάθε χρόνο που ανανεώνω τους τοίχους (είτε με ίδιο είτε με διαφορετικό απαλό χρώμα).

Μην μπερδεύετε αυτό που έγραψα εγώ με αυτά που κάνει ο @rooter.

Επεξ/σία από thodoris1985
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.skroutz.gr/s/13773331/Total-TS1141856-1400W.html?from=account_favorites#specs

https://www.skroutz.gr/s/15112819/Bulle-63499-1300W.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/4755658/Bosch-PKS-55-1200W-0603500000.html?from=account_favorites

Καλησπέρα, ετοιμάζομαι να αγοράσω το πρώτο μου δισκοπριονο. Έχετε να με συμβουλευσετε σχετικά;

Έχετε δοκιμάσει κάποιο ή κατέχετε;

Ποια διάμετρος δίσκων είναι πιο κοινή/μεγαλύτερη ποικιλία; 

Κλίνω προς το bulle ως μια οικονομική λύση για αρχή με δίσκο 190μμ που βρίσκω περισσότερους, δίνει μεγαλύτερο βάθος κοπής μιας και θέλω να φτιάξω και έναν οδηγό οπότε θα χάσω κανένα πόντο

 

Επεξ/σία από panostom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panostom είπε

https://www.skroutz.gr/s/13773331/Total-TS1141856-1400W.html?from=account_favorites#specs

https://www.skroutz.gr/s/15112819/Bulle-63499-1300W.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/4755658/Bosch-PKS-55-1200W-0603500000.html?from=account_favorites

Καλησπέρα, ετοιμάζομαι να αγοράσω το πρώτο μου δισκοπριονο. Έχετε να με συμβουλευσετε σχετικά;

Έχετε δοκιμάσει κάποιο ή κατέχετε;

Ποια διάμετρος δίσκων είναι πιο κοινή/μεγαλύτερη ποικιλία; 

Κλίνω προς το bulle ως μια οικονομική λύση για αρχή με δίσκο 190μμ που βρίσκω περισσότερους, δίνει μεγαλύτερο βάθος κοπής μιας και θέλω να φτιάξω και έναν οδηγό οπότε θα χάσω κανένα πόντο

Έχω τον Bosch και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Δεν έχω μέτρο σύγκρισης όμως γιατί είναι το μόνο δισκοπρίονο που έχω δουλέψει ποτέ.

Για το βάθος που λες και εγώ σκεφτόμουν για οδηγούς κλπ ... τελικά δεν έκανα τίποτα. Ο οδηγός του στο πλάι με έχει βολέψει. Έχει υπάρξει μία μόνο περίπτωση που όντως θα βόλευε να ηταν ο δίσκος του 1 πόντος μεγαλύτερος σε βάθος κοπής, όταν είχα κόψει μια παλιά ξύλινη μπαλκονόπορτα (για να μπει laminate) και ενώ τη πόρτα τη κάλυπτε κανονικά στο κεντροκό σημείο που ενόνονται τα 2 φύλλα και το 1 από τα 2 έχει αυτή τη προσθετη "πατούρα" για να θυλικώσει μέσα το άλλο χρειαζόμουν ~5 μμ πιο βαθύ δίσκο. και αυτό γιατί τότε δεν χρησιμοποιούσα τον πλαινό δίσκο κοπής αλλά στελέωνα ένακομμάτι laminate στα αριστερά του δισκοπορίονου και έφερνα πάνω του τη μεταλλική βάση χρησιμοποιόντας το ως οδηγό. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μη μπορείς να κατεβάσεις το βάθος τέρμα γιατί τότε δε περνά το μοτέρ (που είναι στα αριστερά) πάνω από το laminate. Αν είχε βάλει το πλαινό οδηγό θα το έβγαζα κανονικά νομίζω απλά τότε δε το χρησιμοποιούσα και γιατί το "φοβομουν" (αποδείχθηκε λάθος) αλλά και γιατί δεν είχα καταλάβει ότι μπορεί να ρυσθμιστεί τόσο "λίγο", να κόψει δηλαδή 1cm μέσα από τον οδηγό... νόμιζα ότι ο οδηγός ξεκινά έξψ από τη βάση (πράγμα που δεν ισχύει τελικά) ... (δε ξέρω αν στο περιέγραψα καλά)

Κατά τα άλλα δε με προβλημάτισε ποτέ.

(btw: Μεγαλύτερη διάμετρος δίσκου δεν ισοδυναμεί απαραίτητα με ίση αυξηση του βάθους κοπής. Δε βλέπω πόσο είναι στο καθένα από αυτά).

Αν υπάρχει κάτι πιο συγκεκριμένο που σε απασχολεί ρώτα.

.

fun fact:

Το είχα πάρει από το kentrovidas ... που το είχα κατλάβει σαν όνομα , τύπου Παναγιώτης Κεντροβιδάς :):):)

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/10/2020 στις 9:42 ΜΜ, hp8 είπε

το σφύριγμα είναι συνδυασμός του μπεκ και της ταχύτητας ροης του αέρα που μπαίνει απο τις τρύπες και εξέρχεται στο σημείο της φλόγας Αν κοιτάξεις στις στρόγγυλες τρύπες θα δεις το μπεκ ψεκασμού Δημιουργειται ένα τζιφαρι αέρα και σε συνδυασμό με ένα κατά κάποιο τρόπο στροβιλιστη (Αν βάλεις ένα ψιλο κατσαβίδι θα καταλάβεις τι λέω Το δικο μου έτσι είναι ) που έχει μέσα στη σωλήνα 3-4 πόντους πριν την φλογα έχουμε αυτόν το ήχο Άλλωστε γι αυτό λέγεται και   turbotorch σε αυτό αναφέρεσαι 

Τελικά δεν γράφει πάνω μάρκα ή τύπο. Θυμάμαι ότι το είχα πάρει περίπου 17€ αν και μπορεί να κάνω και λάθος 

A4A0D319-66C9-4285-A0F3-78C9D2C5EF07.jpeg

839E9CBF-2617-48D3-AD10-8895972EDBFC.jpeg

6F9A5A0A-86FE-4D78-8F9A-C4BF1EC0D491.jpeg

94D5FD32-E3EF-45C9-9588-E74D0CBB7890.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2020 στις 3:42 ΜΜ, majnun είπε

Παίδες πόσο εύκολο είναι να φτιάξω αυτό το σημείο και τι χρειάζομαι;

Είμαι σε μια μέση κατάσταση όσον αφορά το πόσο "πιάνουν τα χέρια" μου.

IMG_20201019_153633.jpg

Κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, majnun είπε

Κανείς;

Τι ειναι αυτο που βλεπουμε;

15 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Τελικά δεν γράφει πάνω μάρκα ή τύπο. Θυμάμαι ότι το είχα πάρει περίπου 17€ αν και μπορεί να κάνω και λάθος 

A4A0D319-66C9-4285-A0F3-78C9D2C5EF07.jpeg

839E9CBF-2617-48D3-AD10-8895972EDBFC.jpeg

6F9A5A0A-86FE-4D78-8F9A-C4BF1EC0D491.jpeg

94D5FD32-E3EF-45C9-9588-E74D0CBB7890.jpeg

Το leroy το εφερνε το ειχα και εγω.. Βεβαια οταν μονο το φλογιστρο το καλο εχει 50€+ κάποιο μειονεκτημα θα εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θελω απο μια πριζα να τραβηξω καλωδίο για να βαλω αλλη μια πριζα μερικα μετρα παρακατω στο γκαραζ, τι καλωδίο να πάρω; την εγκατάσαση θα την κανει ηλεκτρολογος οταν ερθει η ωρα απλα επειδη θα κλεισω τα σημεια που θα περναει το καλωδιο πρεπει να τα περασω τωρα γιατι μετα δεν θα μπορω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Θελω απο μια πριζα να τραβηξω καλωδίο για να βαλω αλλη μια πριζα μερικα μετρα παρακατω στο γκαραζ, τι καλωδίο να πάρω; την εγκατάσαση θα την κανει ηλεκτρολογος οταν ερθει η ωρα απλα επειδη θα κλεισω τα σημεια που θα περναει το καλωδιο πρεπει να τα περασω τωρα γιατι μετα δεν θα μπορω

ο ηλεκτρολογος ειναι ο πιο αρμοδιος να το απαντησει αυτο γιατι εξαρτάται:

α) τι καλωδιο ερχεται σε αυτη τη μπριζα

β) απο τι ασφαλεια;

γ) τι θα βαλεις στη μπριζα που θες να περάσεις;

 

το πιο safe εαν θες να κλεισεις τα σημεία ειναι να περάσεις τωρα μια σωλήνα πλαστική με ατσαλινα μεσα και να περασει επειτα ο ηλεκτρολογος το σωστο καλωδιο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Τι ειναι αυτο που βλεπουμε;

Μπάνιο. Ειναι το ταβάνι από το οποίο έχει φύγει το γύψινο κομμάτι (δε ξέρω πως ονομάζεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, paylidis είπε

ο ηλεκτρολογος ειναι ο πιο αρμοδιος να το απαντησει αυτο γιατι εξαρτάται:

α) τι καλωδιο ερχεται σε αυτη τη μπριζα

β) απο τι ασφαλεια;

γ) τι θα βαλεις στη μπριζα που θες να περάσεις;

το πιο safe εαν θες να κλεισεις τα σημεία ειναι να περάσεις τωρα μια σωλήνα πλαστική με ατσαλινα μεσα και να περασει επειτα ο ηλεκτρολογος το σωστο καλωδιο...

Για το (γ) φόρτιση για εργαλεία κατα κύριο λόγο δεν θα μπει τιποτα τρελό πανω.

για τα α + β θα πρέπει αν τα ψάξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βάλεις ένα καλώδιο τρίκλονο που να σηκώνει 3500 watt (δεν θυμάμαι διατομή αλλά είναι το πιο κοινό και όπου το ζητήσεις θα καταλάβουν). Είναι το καλώδιο που χρησιμοποιείται σε όλα τα πολύμπριζα και στο 99% των μπριζών.

Κατά πάσα πιθανότητα και εκτός ειδικών περιπτώσεων δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο. Ειδικά για φόρτιση εργαλείων κάτι πιο χοντρό θα ήταν overkill αλλά βάζεις αυτό που πρέπει ώστε να μπορείς να χρησιμοποιήσεις την πρίζα και για άλλες δουλειές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Για το (γ) φόρτιση για εργαλεία κατα κύριο λόγο δεν θα μπει τιποτα τρελό πανω.

για τα α + β θα πρέπει αν τα ψάξω

με ενα 3*1,5 εισαι οκ τοτε κατα 99% χωρις να ασχοληθείς περαιτερω (εαν το παρκινγκ εχει κατασκευαστει τα τελευταια 20 πχ χρονια λογικα θα ερχεται και εκει ήδη 3*1,5)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, majnun είπε

Μπάνιο. Ειναι το ταβάνι από το οποίο έχει φύγει το γύψινο κομμάτι (δε ξέρω πως ονομάζεται)

Μόνο γυψαδόρος μπορεί να το φτιάξει αυτό, δεν είναι τίποτα δύσκολο. Τα υπόλοιπα τρίψιμο και βάψιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...