Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για κακή ανάδευση λέτε. Αλλά εγώ βάζω το νερό μέσα στο σκαφάκι και το ανακατέβω εκεί μέσα με κάποιο ξυλάκι.

Γενικότερα όμως βάζω πολύ λίγο νερό, και ίσως αυτό έχει σημασία.

Ίσως είναι στο χρώμα και να θέλει κάτι το ιδιαίτερο ή μπορεί να είναι δύσκολο το χρώμα λόγω της απόχρωσης του.

Ο τοίχος πάντως δε φαίνεται και στα καλύτερα του. Δεν έχεις υγρασία εκεί στο δωμάτιο έτσι;

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αρκετή υγρασία αλλά έχει ασταρωθεί όλος. Επίσης η ανάδευση γίνεται στον αρχικό κουβά στον οποίο έρχεται το χρώμα με κάτι σαν μεγάλη κουτάλα. Ανακατεύω αρκετή ώρα  και με αρκετή δύναμη. Το αποτέλεσμα αυτό στο τοίχο υπήρχε και με αραίωση 10% και με αραίωση 5%. Το βάψιμο έχει γίνει από ερασιτέχνη αλλά με άλλο χρώμα σε άλλο δωμάτιο στο ίδιο σπίτι δεν υπάρχει αυτό το αποτέλεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, rooter είπε

Έχει αρκετή υγρασία αλλά έχει ασταρωθεί όλος. Επίσης η ανάδευση γίνεται στον αρχικό κουβά στον οποίο έρχεται το χρώμα με κάτι σαν μεγάλη κουτάλα. Ανακατεύω αρκετή ώρα  και με αρκετή δύναμη. Το αποτέλεσμα αυτό στο τοίχο υπήρχε και με αραίωση 10% και με αραίωση 5%. Το βάψιμο έχει γίνει από ερασιτέχνη αλλά με άλλο χρώμα σε άλλο δωμάτιο στο ίδιο σπίτι δεν υπάρχει αυτό το αποτέλεσμα

Τι χρώμα είναι; Μάρκα και "μοντέλο".

(Αν και μάλλον θέμα ανάδευσης είναι.)

Για δοχείο 3 λίτρων, το κλείνεις καλά και το κουνάς δυνατά προς όλες τις κατευθύνσεις.

Για το 10 λίτρων+, δράπανο με χαμηλή ταχύτητα και

https://www.skroutz.gr/c/3142/anadeytires-gia-drapana.html?keyphrase=χρωματος&o=αναδευτηρας+χρωματος&order_by=pricevat&order_dir=asc

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Για κακή ανάδευση λέτε. Αλλά εγώ βάζω το νερό μέσα στο σκαφάκι και το ανακατέβω εκεί μέσα με κάποιο ξυλάκι.

Γενικότερα όμως βάζω πολύ λίγο νερό, και ίσως αυτό έχει σημασία.

Ίσως είναι στο χρώμα και να θέλει κάτι το ιδιαίτερο ή μπορεί να είναι δύσκολο το χρώμα λόγω της απόχρωσης του.

Ο τοίχος πάντως δε φαίνεται και στα καλύτερα του. Δεν έχεις υγρασία εκεί στο δωμάτιο έτσι;

Λάθος,  και εγώ έχει τύχει να κάνω αντίστοιχα λάθη στο αραίωμα παλαιότερα.

όπως σου έγραψε και ο doubt από πάνω, η ανάδευση τη κάνεις στο δοχείο το ίδιο μέσα είτε με αναδευτήρα σε χαμηλή ταχύτητα όπως έγραψε ο doubt είτε, για μικρότερο κουβά με το χέρι αλλά όχι με απλά κυλινδικό ξυλάκι

εγώ πχ χρησιμοπποιω μια παλιά σπάτουλα μαγειρικής

κάτι τέτοιο

 

4212_1.jpg.pagespeed.ce.DXqe6OBEeK.jpg

.

κάνει διαφορά.

έχω δει και "ειδικά αναδευτήρια χειρός" αλλά είναι υπερβολή μπας και τα αγοράσει κάποιος που έχει άγχος ότι δε θα κάνει σωστά.

πέρα από το ότι δε μπορείς στο σκαφάκι να ανακατέψεις καλά, ποτέ δε μπορείς να πετύχεις το ίδιο μείγμα όταν ξαναγεμίσεις το σκαφάκι.

.

Κάποια  χρωματοπολεία αν τους το ζητήσεις θα σου προσθέσουν αυτοί το νερό μέσα πριν το βάλουν στη μηχανή χρώματος και γίνεται μια χαρά.

Μου έχει τύχει να μου το αρνηθούν γιατί τάχα δε θα μπορούν να "εγγυηθούν" ότι θα γίνει καλά ή ότι το χρώμα θα είναι έτσι όπως το νομίζω κλπ κλπ ... απλά δε ξανααγόρασα ποτέ χρώμα από αυτά.

 

 

2 ώρες πριν, rooter είπε

Έχει αρκετή υγρασία αλλά έχει ασταρωθεί όλος. Επίσης η ανάδευση γίνεται στον αρχικό κουβά στον οποίο έρχεται το χρώμα με κάτι σαν μεγάλη κουτάλα. Ανακατεύω αρκετή ώρα  και με αρκετή δύναμη. Το αποτέλεσμα αυτό στο τοίχο υπήρχε και με αραίωση 10% και με αραίωση 5%. Το βάψιμο έχει γίνει από ερασιτέχνη αλλά με άλλο χρώμα σε άλλο δωμάτιο στο ίδιο σπίτι δεν υπάρχει αυτό το αποτέλεσμα

Αυτό που βλέπουμε είναι το 1ο χέρι ή το 2ο;

Αν ξεκινάς με πολύ βρεγμένο ρολό, στην αρχή θα βγάινει αρκετά "νιανια" το χρώμα.

και εγώ βλέπω - από όσο μπορώ να καταλάβω - ότι υφή του τοίχου δεν είναι ομοιόμορφή. Παίζει να φταίει και αυτό. αλλού δηλαδή "τραβάει" περισσότερο αλλού λιγότερο αν και δε νομίζω ότι είναι αυτό το πρόβλημα. Είναι πολύ σαφές ότι έχει άλλη "υφή" το χρώμα όχι ανάλογα με τη περιοχή του τοίχου αλλά με τη "βουρτσιά".

Νομίζω ότι και η "τεχνική" του τύπου που το έβαψε είναι λίγο περίεργη, αν κρίνω και από πως έχει βάψει τα σοβατεπι ή την ένωσή με το δίπλα τοίο και για το ότι βάφει με το διακόπτη πάνω (έστω και μασκαρισμένο υποθέτω), μάλλον δεν το έχει κάνει αρκετές φορές.

... πχ γιατί να σταματήσει τη "ρολλιά" στη μέση του τοίχου τόσο απότομα. μου κάνει σαν να βάζει παχιά μπογιά πάνω στο ρολό και απλά να το ακουμπάει σε μικρά σχετικά σημεία στο τοίχο. Πέρα δηλαδή της ανομοιογένειας να μη το "απλώνει" και αρκετά με αποτέλεσμα ακόμα μεγαλύτερη ανομοιογένεια.

και εγώ πάντως μαζί με την "απειρία" το βλέπω κυρίως σαν κακή ανάδευση.

Επεξ/σία από DrLo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες πόσο εύκολο είναι να φτιάξω αυτό το σημείο και τι χρειάζομαι;

Είμαι σε μια μέση κατάσταση όσον αφορά το πόσο "πιάνουν τα χέρια" μου.

IMG_20201019_153633.jpg

 

Επεξ/σία από majnun
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rooter είπε

Craft eco είναι η μάρκα, ήταν αρκετά ακριβό

Τώρα το πήρες ή το έχεις καιρό;;

Αν μείνει αρκετό καιρό το χρώμα, διαχωρίζονται τα συστατικά του και κάνει "επίπεδα". Αν γίνει αυτό μετά θέλει ανακάτεμα "turbo".

Για να βάψεις σωστά τώρα, πρέπει να το ξαναπεράσεις όλο 2 χέρια με πολύ καλό ανακάτεμα πριν την χρήση και τις 2 φορές.

Το νερό δεν παίζει ρόλο στην απόχρωση αλλά στο πόσο εύκολα δουλεύεται και αν κάνει τρεξίματα/σταξίματα.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, rooter είπε

Όταν λέτε κακή αραίωση εννοείτε λίγο ή πολύ νερό? το κακή ανάδευση το κατάλαβα, η ανάδευση έγινε με το χέρι

Φίλε αν πάρουμε παράδειγμα από τη πρίζα και το σοβατεπί  δεν τόχεις άρα όσο και αν προσπαθήσεις τέλειο δεν θα το κάνεις.

Το περνάς ένα χέρι ακόμη αφού το αφήσεις μία μέρα τυουλάχιστον να στεγνώσει γιατί υπάρχει πολύ υγρασία στην ατμόσφαιρα και είσαι εντάξει. Όταν στεγνώσει καλά θα δεις ότι θα στρώσει αρκετά η απόχρωση οι ατέλειες όμως θα μείνουν.

Και κάτι ακόμη. Το καλό και όμορφο βάψιμο ξεκινάει από τις λεπτομέρειες και όχι από τη μεγάλη επιφάνεια του τοίχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα βαλει κρεμαστρα για μπουφαν - παλτα και θελω να αλλαξω θεση. Υπαρχει καποια σιλικονη που να φρασει τρυπες απ τις βιδες? Θα τη βαλω μετα και σε μια σπαστικη ρωγμη στον τοιχο κιολας και σκεφτηκα οτι με το "πιστολι" θα βαλω πιο ευκολα στις τρύπες καιβστη ρωγμουλα..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panosno1com είπε

Ειχα βαλει κρεμαστρα για μπουφαν - παλτα και θελω να αλλαξω θεση. Υπαρχει καποια σιλικονη που να φρασει τρυπες απ τις βιδες? Θα τη βαλω μετα και σε μια σπαστικη ρωγμη στον τοιχο κιολας και σκεφτηκα οτι με το "πιστολι" θα βαλω πιο ευκολα στις τρύπες καιβστη ρωγμουλα..?

Ακρυλικός στόκος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, panosno1com είπε

Ειχα βαλει κρεμαστρα για μπουφαν - παλτα και θελω να αλλαξω θεση. Υπαρχει καποια σιλικονη που να φρασει τρυπες απ τις βιδες? Θα τη βαλω μετα και σε μια σπαστικη ρωγμη στον τοιχο κιολας και σκεφτηκα οτι με το "πιστολι" θα βαλω πιο ευκολα στις τρύπες καιβστη ρωγμουλα..?

https://www.skroutz.gr/s/16509693/Ακρυλικός-Στόκος-σπατουλαρίσματος-0-25L.html

Με μία σπατουλίτσα βάζεις στην τρύπα αφού βγάλεις φυσικά το ούπα και όταν στεγνώσει περνάς λίγο ακόμη αφού συρρικνώνεται. Στην ρωγμή το ίδιο εκτός και είναι σε γωνία τότε περνάς το στόκο με το δάχτυλο. Στρώνει καλύτερα.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, DrLo είπε

 

Αυτό που βλέπουμε είναι το 1ο χέρι ή το 2ο;

Αν ξεκινάς με πολύ βρεγμένο ρολό, στην αρχή θα βγάινει αρκετά "νιανια" το χρώμα.

 

Να είσαι καλά για το κόπο που έκανες να γράψεις τόσα και μάλιστα χωρίς να ειρωνευτείς. Είναι το πρώτο χέρι. Το ρολό ήταν βρεγμένο πράγματι αλλά αυτός στη φωτογραφία  είναι ο δεύτερος τοίχος. Προηγουμένως είχε βαφτεί μια γυψοσανίδα με το ίδιο χρώμα με καλύτερο αποτέλεσμα. Κι εγώ με παρόμοιο εργαλείο ανακάτευα.

Επεξ/σία από rooter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, rooter είπε

Να είσαι καλά για το κόπο που έκανες να γράψεις τόσα και μάλιστα χωρίς να ειρωνευτείς. Είναι το πρώτο χέρι. Το ρολό ήταν βρεγμένο πράγματι αλλά αυτός στη φωτογραφία  είναι ο δεύτερος τοίχος. Προηγουμένως είχε βαφτεί μια γυψοσανίδα με το ίδιο χρώμα με καλύτερο αποτέλεσμα. Κι εγώ με παρόμοιο εργαλείο ανακάτευα.

κανε αυτο που σου ειπα, αναδευτηρας δραπανου και πολυ καλη αναδευση στο αργό... και οχι αραιωση στο σκαφακι, χανεις τον ελεγχο...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...