Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Είσαι εξαιρετικός, τι άλλο παραπάνω να προσθέσω !😅

Προς Θεού, εσύ καλά τα λες, ο γιαλός είναι στραβός.

Σοβαρό χιούμορ και σοβαρά επιχειρήματα.

Το παιδί που έγραψε για την ΕΥ και εχει προσωπική εμπειρία σαν εργαζόμενος της εταιρείας δε βλεπω να αμφισβητείς καθολου ομως. Μάλλον λεει αλήθειες;

Αν θες να πεις κατι, χρησιμοποίησε δεδομένα, αλλιώς ρίξτο στην ειρωνεία.

Οπως ειπε και κάποιος σοφός:

Ας αποφεύγουμε την ειρωνεία όταν κάνουμε κριτική. Απο όλες τις προδιαθέσεις, η ειρωνεία ειναι η λιγότερο έξυπνη.

Charles Augustin Saints Beuve, Γάλλος κριτικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, merkon είπε

[...]

Αξιζει μια μάτια στην παρακάτω έρευνα για να καταλαβει κανεις αν η Ελλάδα ειναι ο,τι χειρότερο εργασιακά, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων ή οχι και γιατι τοοοοσοι άνθρωποι μετακινήθηκαν στο εξωτερικο την τελευταία 10ετια. Τα νούμερα μιλούν απο μόνα τους.

https://dir.icap.gr/mailimages/promos/2019/5th_HCS/G.ILIOPOULOU_BRAIN_DRAIN_5th HCS_06_06_2019.pdf

Καλή συνέχεια.

Ευχαριστώ παρα πολυ που επιβεβαιώνεις όσα λέω γιατι ειχα αρχίσει να τα χανω και να νομίζω οτι δε ξερω τι λέω και οτι ζω σε άλλη πραγματικότητα.

Τα λέω όπως τα βλέπω, το συγκεκριμένο κομμάτι ήταν σχεδόν ταυτόσημη εμπειρία. Να λένε πάλι καλά οι senior auditors στην Ελλάδα εφόσον οι μισθοί έχουν όντως παραμείνει από το 2013 έως σήμερα στα στα 1100 ευρώ, και δεν έχουν πέσει κιόλας, αν και δεδομένου του πληθωρισμού τα πράγματα θα είναι μάλλον χειρότερα στο καλάθι.

 

Ολίγον άσχετο, αλλά έριξα μια γρήγορη ματιά στην παρουσίαση που μοιράστηκες και τη βρήκα σχετικά κωμικοτραγική. Απορώ πως παρουσιάστηκε/δημοσιεύτηκε και δη από senior manager της ICAP αυτό το πράγμα με τα γραφικούλια επιπέδου δημοτικού. Είναι προφανές ότι αγνοείται παντελώς η ύπαρξη combo chart σε Excel ή και Sheets, πόσο μάλλον το layering...Δεν μιλάω καν για PowerBI που είναι και δωρεάν ή άλλα πιο εξεζητημένα εργαλεία....Για τις στρατηγικές τους γνώσεις τους πληρώνουν όλους; 

Επεξ/σία από Feregorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, merkon είπε

Θα σου ξαναγραψω ακριβως το ιδιο που εγραψα και πιο πανω, τονιζοντας το σημαντικο.
Οσο για τα soft skills νομιζω λεμε το ιδιο πραγμα με αλλα λογια. Η εταιρεια θα σε παει μεχρι ενα σημειο, απο εκει και περα πρεπει να αφιερωσεις χρονο και να εχεις την θεληση να ασχοληθεις μονος σου, κατι που θα πρεπει ηδη να εχεις κανει εκ των προτερων απο νωρις για να εισαι σε θεση να διεκδικησεις εναν ρολο σε μια επιχειρηση.
 Αρα λεμε το ιδιο πραγμα.

Αρα μαντεψε, λεμε το ιδιο πραγμα ακριβως.

Σε προηγουμενο ποστ μου αναφερω το αντικειμενο στο οποιο εργαζομαι, επομενως μπορεις να ανατρεξεις εκει, σελ. 26.
Η αληθεια ειναι πως ουτε εγω εχω ακουσει το αντικειμενο στο οποιο εργαζεσαι, τις σπουδες σου και περιπου τι μισθο θα λαμβανεις, επομενως θα το εκτιμουσα δεοντως.

Ναι σιγουρα δε σημαινει αυτο, αλλα οταν μιλαμε πχ για μια απο τις Big4 (που ειναι παγκοσμιου βεληνεκους εταιρεια και εχει και τρελη δουλεια και στην Ελλαδα) ο Senior Auditor για παραδειγμα παιρνει στο UK £2600 το μηνα και στην Ελλαδα η ιδια θεση αμοιβεται με 1195 ευρω (χρησιμοποιω νουμερα απο glassdoor, αν υπαρχει λαθος συγχωρεστε με) κατι παει λαθος. Ιδια εταιρεια, μεγαλη αποκλιση μισθου. Ιδια εταιρεια που ομως στο UK τηρει το ωραριο εργασιας, στην Ελλαδα βαζει τους υπαλληλους της να δουλευουν εως και τα μεσανυχτα φυσικα χωρις πληρωμη υπερωριας ή δυνατοτητα να παρεις μερες πισω σε αδεια. Ιδια εταιρεια που ομως στο UK σε εκπαιδευει και σε παρεχει δυνατοτητες εξελιξης, ενω στην Ελλαδα σε χαντακωνει γιατι υπαρχουν οι γερολυκοι που ειναι εκει μεσα 40 χρονια και δεν εχεις λογο εσυ ουτε πιθανοτητα προαγωγης. Το ιδιο παραδειγμα υπαρχει και με αλλες μεγαλες πολυεθνικες οχι μονο στο financial χωρο αλλα και στο food and drink industry και αλλου.

Και μη μου πειτε για αλλη ακριβεια στο UK και αλλο κοστος ζωης, τα ενοικια το δεχομαι οτι ειναι πιο ακριβα οταν μιλαμε για Λονδινο μονο - γιατι εκτος Λονδινου ειναι σε οκ επιπεδα ισως παραπλησια με της Αθηνας, αναφερομαι σε σπιτι για οικογενεια και οχι σε δωματιο πχ για εργενη ή σε συγκατοικηση - αλλα πραγματα οπως η βενζινη, το σουπερ μαρκετ, οι λογαριασμοι, η κινητη τηλεφωνια, ο ρουχισμος, τα αγαθα, τα τελη κυκλοφοριας, η φορολογια κλπ ειναι ολα σε επιπεδα χαμηλοτερα απο την Ελλαδα. Για αυτο ακριβως τον λογο λεω οτι μπορει να γινει συγκριση μεταξυ των δυο χωρων, των μισθων και των κοστων ζωης στην καθε χωρα.

 

1 ώρα πριν, Feregorn είπε

Αυτό που περιγράφεις είναι πολύ κοντά σε δική μου εμπειρία και ειδικά ΕΥ. Μου έχει μείνει ακόμα το δώρο που μας είχαν κάνει, μια μικρή ελιά σε βαζάκι πριν κάμποσα χρόνια.

Στο ΗΒ, πέρα από το ενοίκιο, επίσης είναι μεγαλύτερο το κόστος ασφάλισης αυτοκινήτου και αστικών συγκοινωνιών σε σύγκριση με Ελλάδα. Στα υπόλοιπα πράγματα, όπως και σε λογαριασμούς, σε παρόμοια επίπεδα ή και φθηνότερα.

Το θέμα εδώ βέβαια, δεν είναι η οποιαδήποτε προσωπική αντιπαράθεση εμπειριών και συγκρίσεων από εξωτερικό, αλλά η κατάθεση εμπειριών διαβίωσης στην Ελλάδα που έχουν χρησιμότητα ακόμα και σε όσους ζουν εξωτερικό και σκέφτονται να γυρίσουν.

Εγώ προσωπικά δεν έχω πολλά να συνεισφέρω σε αυτό το κομμάτι, γιατί προς το παρόν η δική μου οπτική είναι αρκετά απομακρυσμένη από την ελληνική πραγματικότητα

 

Στους μισθούς των Big 4 όμως πχ δεν υπάρχει απόκλιση μόνο ανάμεσα σε Ελλάδα και Αγγλία αλλά και ανάμεσα σε Αγγλία και άλλες χώρες της Ευρώπης και αντίστοιχη ανάμεσα σε Αγγλία και ΗΠΑ (με την Αγγλία να είναι εκεί ριγμένη). Όλες οι επιχειρήσεις θα πληρώνουν μισθούς αγοράς στη χώρα δραστηριοποίησης, παντού συμβαίνει αυτό, όχι ειδικά στην Ελλάδα. Η δουλειά μπορεί να είναι η ίδια αλλά για την ίδια δουλειά άλλο θα πληρώσει η Barclays και άλλο η Πειραιώς.

Ούτε τα άλλα που γράφονται ισχύουν (ή δεν ισχύουν πλέον), και τα ωράρια τηρούνται (με την έννοια ότι υπερωρίες πληρώνονται) και οι προαγωγές είναι πρακτικά αυτόματες κάθε έτος και το μόνο ζήτημα είναι αν θα είναι κανονική ή "διπλή".

Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι οι μισθοί είναι ικανοποιητικοί για το επίπεδο εξειδίκευσης και προσπάθειας (ειδικά στα χαμηλά κλιμάκια σίγουρα δεν είναι). Απλά αυτό απέχει από το να λέμε ότι "δεν πα να χεις όσα προσόντα θες, στην Ελλάδα είσαι καταδικασμένος να παίρνεις 900 ευρώ μέχρι τη σύνταξη", που μπορεί να το διαβάζει και κάποιος φοιτητής τώρα και ν' αποθαρρύνεται άδικα.  

Επεξ/σία από obby
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Strigla είπε

Συγνώμη στην Ελλάδα ζεις; Μιλάμε για Ελλάδα; Δεν μπορώ να σε καταλάβω. Μήπως είσαι τρόλ;

Όχι μόνο ζω Ελλάδα, αλλά είναι γνωστό ευρύτερα στο φόρουμ και το επάγγελμά μου (και 1-2 σελίδες πίσω το αναφέρω ξανά ο ίδιος), καθώς και η περιοχή στην οποία κατοικώ.

Κανονικότατα γίνεται. Όταν λέω πως μου περισσεύουν, σαφώς και δεν εννοώ πως έχω καλύψει κάθε μου επιθυμία. Απλά έχω ένα περίσσευμα διαθέσιμο είτε για αποταμίευση, είτε για κάποια έκτακτα έξοδα προκειμένου να μην χρειαστώ κάποιο δάνειο ή κάτι παρεμφερές. Αλλά με σωστό προγραμματισμό και ιεράρχηση των αναγκών, γίνεται.

Όταν λόγω υποχρεώσεων έχω χρόνο για να βγω με φίλους μόνο το ΣΚ (εάν δεν έχω υπηρεσία ή άλλες δουλειές), όταν δεν καπνίζω και δεν πίνω, όταν δεν έχω κανένα δάνειο κτλ., θα το θεωρούσα τουλάχιστον ηλίθιο από μέρους μου το να παίρνω τέτοιον μισθό και να μην βγαίνω.

Σίγουρα δεν έχω την ευχέρεια σε κάθε τετραήμερο/γιορτή να πηγαίνω ταξίδια, αλλά δεν έχω τέτοια ανάγκη. Σίγουρα δεν έχω την ευχέρεια να κυκλοφορώ με δίλιτρη Mercedes, αλλά δεν έχω τέτοια ανάγκη. Σίγουρα δεν έχω την ευχέρεια να νοικιάσω τεσσάρι, αλλά δεν έχω τέτοια ανάγκη.

Συνεπώς, ναι, τις πραγματικές μου ανάγκες καθώς και όσα εγώ προσωπικά θεωρώ απαραίτητα για εμένα τα καλύπτω μια χαρά με μισθό 1100€ και αυτό θα έλειπε να μην μπορούσα να τα καλύψω. Μόνος είμαι, δεν έχω σύζυγο ή/και παιδιά προς το παρόν.

Οικογένεια συναδέλφου με τρία παιδιά τα βγάζουν πέρα μια χαρά με μισθό αντίστοιχο του δικού μου (+170€ νομίζω λόγω των τριών παιδιών). Αλίμονο εάν δεν μπορώ εγώ να τα βγάλω πέρα με τόσα που είμαι μόνος προς το παρόν.

Επεξ/σία από magnam
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, merkon είπε

Σοβαρό χιούμορ και σοβαρά επιχειρήματα.

Το παιδί που έγραψε για την ΕΥ και εχει προσωπική εμπειρία σαν εργαζόμενος της εταιρείας δε βλεπω να αμφισβητείς καθολου ομως. Μάλλον λεει αλήθειες;

Αν θες να πεις κατι, χρησιμοποίησε δεδομένα, αλλιώς ρίξτο στην ειρωνεία.

Οπως ειπε και κάποιος σοφός:

Ας αποφεύγουμε την ειρωνεία όταν κάνουμε κριτική. Απο όλες τις προδιαθέσεις, η ειρωνεία ειναι η λιγότερο έξυπνη.

Charles Augustin Saints Beuve, Γάλλος κριτικός

Φίλε, να επιχειρηματολογήσω απέναντι σε ποιον; Σε σένα; Αφού έχεις προαποφασίσει τι είναι το σωστό για σένα και τι το λάθος. Έχεις φτιάξει μια πραγματικότητα, όπως εσύ την θες (για τους δικούς σου λόγους, πιθανολογώ για να αποδείξεις πόσο σοφή ήταν η επιλογή σου να πας Η.Β., που καλώς το έπραξες). Από κει και πέρα, τι παραπάνω να σου πούμε εμείς οι της Ελλάδος οι δύσμοιροι; Δεν έχεις διάθεση να ακούσεις! Διαβάσαμε σε πόσες πολυεθνικές δούλεψες, άλλες πόσες σου έκαναν πρόταση και και και. 

Είπαμε, όλα καλώς διατυπωμένα από πλευράς σου και ο γιαλός είναι στραβός.

(Τώρα, κάτι τσιτάτα όπως αυτά που παρέθετεις προς τέρψιν του φιλοθεάμονος κοινού είναι να 'χαμε να λέγαμε και να'χαμε να πούμε / αφού αποφάσισες ότι σε ειρωνεύομαι, από εκεί και πέρα ξεκίνησε το χάος)

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, forgotten είπε

εξοδα του μονος 

300 ενοικιο

ρευματα νερα κοινοχρηστα 100

30 ιντερνετ καλη γραμμη

εξοδα μεταφορας  προς εργασια  60 ευρω

εξοδοι κλπ  100

φαγητο 240

συνολο 830

οποτε με ενα 900αρη  στη δικη μου περιπτωση θα επιβιωνε.

 

1 ώρα πριν, forgotten είπε

δεν μενω πλεον μονος εχω οικογενεια ομως τα εξοδα μου μονος σε μια φαση ηταν τοσα , τοτε επαιρνα αρκετα πιο πανω  και αυτο μου επετρεψε να αγορασω το αυτοκινητο μου χωρις δανειο σε ενα χρονο...

αφου μπορεσες και εβγαινες και γνωρισες και την γκομενα σου με μονο €100, συμπεριλαμβανομενων και των καφεδων με φιλους, μπραβο σου.

Επισης ξεχασες να συμπεριλαβεις τα χρηματα για το κινητο , για τελη κυκλοφοριας (φανταζομαι με το δωρο των χριστουγεννων...) και ασφαλιστρα, ρουχα, καμια ηλεκτρονικη συσκευη (κινητο, bluetooth...) και διαφορα πραγματα για το σπιτι.

στα €240 εχεις υπολογισει και καθαριστικα, χαρτικα για το σπιτι ή ηθελες τοσο μονο για το φαγητο σου?

Προσωπικη γνωμη: με €900 και ενοικιο ζεις αλλα με πολλους συμβιβασμους. Αλλα προφανως ειναι θεμα επιλογων, προτεραιοτητων και της ατιμης της αδικιας στη ζωη

1 ώρα πριν, Feregorn είπε

Τα λέω όπως τα βλέπω, το συγκεκριμένο κομμάτι ήταν σχεδόν ταυτόσημη εμπειρία. Να λένε πάλι καλά οι senior auditors στην Ελλάδα εφόσον οι μισθοί έχουν όντως παραμείνει από το 2013 έως σήμερα στα στα 1100 ευρώ, και δεν έχουν πέσει κιόλας, αν και δεδομένου του πληθωρισμού τα πράγματα θα είναι μάλλον χειρότερα στο καλάθι.

Ολίγον άσχετο, αλλά έριξα μια γρήγορη ματιά στην παρουσίαση που μοιράστηκες και τη βρήκα σχετικά κωμικοτραγική. Απορώ πως παρουσιάστηκε/δημοσιεύτηκε και δη από senior manager της ICAP αυτό το πράγμα με τα γραφικούλια επιπέδου δημοτικού. Είναι προφανές ότι αγνοείται παντελώς η ύπαρξη combo chart σε Excel ή και Sheets, πόσο μάλλον το layering...Δεν μιλάω καν για PowerBI που είναι και δωρεάν ή άλλα πιο εξεζητημένα εργαλεία....Για τις στρατηγικές τους γνώσεις τους πληρώνουν όλους

Εσυ τι λες? Να τους πληρωνουν και να τους δινουν managerial θεσεις επειδη ξερουν καλο powerpoint?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το κόστος ζωής, με βρίσκει απολύτως σύμφωνο. Είχα κάνει και μια ανάλυση στις πρώτες αναρτήσεις μου, που με πολλές παραχωρήσεις έβγαινε χοντρά χοντρά στα 700€, χωρίς προσωπικά έξοδα, εβδομαδιαία διασκέδαση και έξοδα παιδιού/ών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, gasgounis είπε

αφου μπορεσες και εβγαινες και γνωρισες και την γκομενα σου με μονο €100, συμπεριλαμβανομενων και των καφεδων με φιλους, μπραβο σου.

Επισης ξεχασες να συμπεριλαβεις τα χρηματα για το κινητο , για τελη κυκλοφοριας (φανταζομαι με το δωρο των χριστουγεννων...) και ασφαλιστρα, ρουχα, καμια ηλεκτρονικη συσκευη (κινητο, bluetooth...) και διαφορα πραγματα για το σπιτι.

στα €240 εχεις υπολογισει και καθαριστικα, χαρτικα για το σπιτι ή ηθελες τοσο μονο για το φαγητο σου?

Προσωπικη γνωμη: με €900 και ενοικιο ζεις αλλα με πολλους συμβιβασμους. Αλλα προφανως ειναι θεμα επιλογων, προτεραιοτητων και της ατιμης της αδικιας στη ζωη

Εσυ τι λες? Να τους πληρωνουν και να τους δινουν managerial θεσεις επειδη ξερουν καλο powerpoint?

Προφανώς μιλάμε για εξοδα του να ζεις μόνος , τωρά έαν το πόσο σου φαίνεται λίγο τότε δικό σου θέμα  ο μισθος μου εκεινο τον καιρό ήταν αρκετά καλός αλλά με 6ημερη εργασία και πιεστικο ωραριο και να θελα να βγω περίσοτερο δεν θα αποδιδα στην δουλειά . Μιλάμε για πρώτα βήματα στην ζωή θα ζοριστει κάποιος με τα εξοδα ώστε να κάμει κόκκαλο για να μπορεί αργότερα να κάμει και τα ταξιδια του και το κινητό του να αγοράσει όταν έχει πλέον backup χρημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

!😅

Προς Θεού, εσύ καλά τα λες, ο γιαλός είναι στραβός.

Βασικά, στην Ελλάδα, στραβός είναι ο γιαλός.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω τοσα σε αυτό το θεμα, τοσες διαφορετικες και αντικρουόμενες αποψεις...

Μεταξυ 2010 - 2013 εμενα με την τοτε κοπελια, ο μισθος μου ηταν 650Ε και ο δικος της περιπου 200. Ειχαμε 270Ε νοικι, χωρια όλα τα υπολοιπα (νερο, κοινόχρηστα, ΔΕΗ, ιντερνετ, πολλες βενζίνες, τροφιμα κλπ). Καταφερνα κάθε μηνα και εκανα αποταμιευση από 50 εως 100Ε.

Τα τελευταια 3 χρονια ο μισθος μου είναι 1.400Ε και της νυν κοπελιας ~ 500Ε. Δεν εχουμε νοικι, οι βενζίνες μας είναι σχεδόν μηδαμινες αφου οι εργασιες μας είναι κοντα στο σπιτι, εχουμε μονο ρευμα, τροφιμα κλπ. Δεν εχουμε παιδι, ουτε δανειο να τρεχει, τιποτα. Η απόταμιευση που κανω είναι ελαφρως μεγαλυτερη απο αυτην που περιγραφω παραπανω! Θα ρωτησει καποιος και με το δικιο του, ΠΩΣ;;;

Η απαντηση δεν είναι άλλη παρα μια μονο: Συνήθειες. Αυτές εχουν αλλαξει, ο τροπος ζωης προσαρμόζεται αναλόγως το εισοδημα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τα όσα έχω διαβάσει μόνο εμείς ζούμε με 1300€ (ζευγαρι και με παιδί). Δέχομαι ότι βοηθάει που δεν έχουμε νοίκι φυσικά. Α και για την Αγγλία που όλοι την έχουν για παράδεισο αυτή τη στιγμή μην πω που κάθονται απάνω... Και αυτό που έχω πει  και θα ξαναπώ αν δεν είσαι τεμπέλης ζεις. Και κανονικά κιόλας. 

Επεξ/σία από john_petrucci7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα είναι πολύ σχετικά παιδιά. 

Μένεις μόνος, έχεις αμάξι; Είναι στο όνομα σου; Πληρώνεις εσύ τους φόρους; Μήπως το παίρνουν και οι γονείς σου και το φουλαρουν ενώ εσύ βάζεις μόνο αν πάει στην τελευταία γραμμή; 

Μήπως περνάς από τους δικούς σου και παίρνεις φαγητό; 

Μήπως σου παίρνουν 5 κιλά κρέας κάθε 15 μέρες που πάνε λαϊκή;

Γιατρό πας ποτέ ή μόνο αν είσαι για νοσοκομείο;

Μήπως σε θεωρούν ακόμα παιδί και σου δίνουν Πάσχα και Χριστούγεννα κάνα 200αρι θείες και γιαγιάδες; Γενέθλια; (Από προσωπική εμπειρία που είμαι 30 και μου δίνουν δώρα οι γιαγιάδες αν είμαι στην πόλη μου)

Πας για κάνα φαγητό / ποτό / καφέ ή σε διασκεδάζει επαρκώς το νετφλιξ με ένα 10αρικο;

Κάνα σεμινάριο επί πληρωμή που και που κάνεις;

Μεταπτυχιακό ίσως;

Και πολλά πολλά ακόμα. 

Το θέμα είναι ότι το να μένεις μόνος ( όχι στο σπίτι των γονιών σου δηλαδή) σε βοηθάει σαν άνθρωπο στην εξέλιξη σου. 

Αν δεις ότι ΙΣΩΣ γίνεται να το κάνεις, καν το και ας αποτύχει με τα υπάρχοντα δεδομένα. Ξαναδοκίμασε όταν βελτιωθεί η κατάσταση ή δοκίμασε να βρεις συγκάτοικο.

Μη σου κόβουν τα φτερά όσοι θέλουν 1200€ για να μείνουν μόνοι (δεν το λέω για να τους κατηγορήσω, ο καθένας έχει τα γούστα του και τα έξοδα του) αν νομίζεις ότι μπορείς και με 800. 

  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

 

Αν δεις ότι ΙΣΩΣ γίνεται να το κάνεις, καν το και ας αποτύχει με τα υπάρχοντα δεδομένα.

Συμφωνώ με όλα όσα είπες, απλώς ενίσταμαι λιγάκι όσον αφορά τη συγκεκριμένη φράση. Προσωπικά θα τα υπολόγιζα πρώτα (όσο γίνεται) και εάν έβλεπα πως κατά πάσα πιθανότητα δεν βγαίνω, δεν θα επιχειρούσα κάτι τέτοιο. Ίσως να περίμενα λίγο περισσότερο μέχρι να εξασφαλίσω ένα κάποιο κεφάλαιο ασφαλείας ή τουλάχιστον κάποιον συγκάτοικο.

Κατά τ' άλλα τα λες πολύ καλά και είναι όντως μία από τις σπουδαιότερες εμπειρίες!

Επεξ/σία από magnam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...