Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Veloudos Alexandros είπε

Εγώ στη Μονάδα που πήγα το χαρτί, στην ίδια θα απολυθώ. Άρα δεν υπάρχει καμία δικαιολογία ε?

Εαν η αιμοδοσια, για παραδειγμα εχει γινει στο Κεντρο: πρεπει να σου δωθει εκει,
αν στην Παραμεθωριο (π.χ. Εβρο) πρεπει εκει, κ.ο.κ... Προσεξε (αν και το ζητησα)
δεν εχω δει ποτε: ποιο σχετικο κανονισμο -διαταξη -οδηγια εφαρμοζουν ως προς
αυτη την εφαρμογη χορηγησης <κατα το δοκουν>(?!) απο αλλη - επομενη μοναδα!
🤮
Μπορει και να μην υπαρχει(...?) τιποτα τετοιο, η να γινεται στυλ...'εθιμικο δικαιο',
η ακομη και σαν φαση ~οπως στο γνωστο ανεκδοτο με τη..."σκοπια στο παγκακι"!

 

🤪
Λοιπον ΣΞ ΚΑΝΟΝΑΣ: εκτος απο τις αγραφες, ακομη και τις...γραμμενες τιμητικες, παρτε τες καλυτερα ΑΜΕΣΑ!
Αν μπορεις take the αδεια and run! Εκτος του οτι δεν ξερεις τι μπορει απολυτως να στραβωσει εκει αυριο, ειναι
καλυτερα να μην εχεις πολλες υπερ σου: γιατι δυσκολοτερα θα σου προσθεσουν (πολλες) αλλες -δεν μιλαμε για
βυσματικα σκηνικα παντως!- σε σχεση με να μην εχεις καμμια / οταν δεν εχεις πιθανα θα λαβεις [περισσοτερες]!
😈

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

11 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

Γενικά μιλώντας, από εδώ και στο εξής όσοι σκέφτεστε να βγάλετε τρελόχαρτο για να πάρετε Ι5 και να γλυτώσετε από τον στρατό, ίσως να το σκεφτείτε λίγο καλύτερα.

Χιλιάδες οδηγοί με σοβαρές ψυχικές ασθένειες -Έρχεται νομοθετική ρύθμιση

 

25 λεπτά πριν, -Dimitris- είπε

Γιατι φυσικα οποιος ειναι Ι1 δε μπορει να εκδηλωσει αργοτερα ψυχιατρικη νοσο.

Ή οποιος δεν παει στα 18 να κανει τη θητεία του, σαφως δεν μπορει να αποκτησει διπλωμα οδηγησης.

Εγκυροτατο site.

 

και φυσικά τα ψυχολογικά εμφανίζονται μόνο σε όσους έχουν πάρει χαρτί για Ι5, δε θεραπεύονται ποτέ και δεν εμφανίζονται στις γυναίκες, αφού δεν πάνε στρατό 😛 😛

ότι να 'ναι... 

λογικά αυξήθηκαν τελευταία τα μούφα Ι5 και βγάζουν φήμες για να τα μειώσουν.. όπως πριν τις ΕΣΣΟ που δεν μαζεύουν κόσμο που βγάζουν φήμες  ότι θα αυξηθεί η θητεία... 

α, και για να μην ξεχάσουμε το σοβαρό έλεγχο που γίνεται από γιατρούς πριν βγάλεις δίπλωμα: 

Παθολόγος: νιώθεις καλά; 

Καρδιολόγος: δεν έχουμε κάνα πρόβλημα, ε; 

Οφθαλμίατρος: εντάξει, έχεις λίγη μυωπία, αλλά δε θα στο βάλω για να μην χρειάζεται να έχεις γυαλιά πάντα μέσα στο αμάξι

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, christos4 είπε

λογικά αυξήθηκαν τελευταία τα μούφα Ι5 και βγάζουν φήμες για να τα μειώσουν.. όπως πριν τις ΕΣΣΟ που δεν μαζεύουν κόσμο που βγάζουν φήμες  ότι θα αυξηθεί η θητεία...

Ως επι το πλειστον, τετοιες δηλωσεις γινονται απο ατομα που δεν περασαν καλα στη θητεια τους και νιωθουν κοροιδα οταν ακουνε πως καποιος, απλα δεν πηγε.

Επεξ/σία από -Dimitris-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά, μιλάει ΚΑΙ για τους Ι5 το άρθρο, μεταξύ άλλων, δεν σημαίνει ότι δεν θα ελέγξουν και άλλες περιπτώσεις. Απλώς ανέφερα μόνο αυτό διότι εδώ είμαστε στο νήμα για τον στρατό.

11 λεπτά πριν, christos4 είπε

και φυσικά τα ψυχολογικά εμφανίζονται μόνο σε όσους έχουν πάρει χαρτί για Ι5, δε θεραπεύονται ποτέ και δεν εμφανίζονται στις γυναίκες, αφού δεν πάνε στρατό

 

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, -Dimitris- είπε

Γιατι φυσικα οποιος ειναι Ι1 δε μπορει να εκδηλωσει αργοτερα ψυχιατρικη νοσο.

Ή οποιος δεν παει στα 18 να κανει τη θητεία του, σαφως δεν μπορει να αποκτησει διπλωμα οδηγησης.

Εγκυροτατο site.

Φυσικά και μπορεί, ανά πάσα ώρα και στιγμή. Αλλά έχεις για πρώτη διαλογή αυτό το εργαλείο. Πετάς τα "χοντρά" στα μπαμ. Είναι θείο δώρο, εφόσον με την "συγκατάθεση" των παραλίγο οπλιτών να σου λένε να εγώ ί5 δεν είμαι καλά, πάρε μου το δίπλωμα στο μέλλον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Φυσικά και μπορεί, ανά πάσα ώρα και στιγμή. Αλλά έχεις για πρώτη διαλογή αυτό το εργαλείο. Πετάς τα "χοντρά" στα μπαμ. Είναι θείο δώρο, εφόσον με την "συγκατάθεση" των παραλίγο οπλιτών να σου λένε να εγώ ί5 δεν είμαι καλά, πάρε μου το δίπλωμα στο μέλλον!

Δηλαδη οποιος εχει διαταραχη ταυτοτητας φυλου/γενικευμενη αγχωδη διαταραχη/ψυχογενη ανορεξια/κα, που αξιολογειται Ι5, δεν θα εχει δικαιωμα οδηγησης.

Συγνωμη, αυτα που λετε τα σκεφτεστε;

Δεν ειναι ολα τα ψυχιατρικα Ι5 ιδια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, -Dimitris- είπε

Δηλαδη οποιος εχει διαταραχη ταυτοτητας φυλου/γενικευμενη αγχωδη διαταραχη/ψυχογενη ανορεξια/κα, που αξιολογειται Ι5, δεν θα εχει δικαιωμα οδηγησης.

Συγνωμη, αυτα που λετε τα σκεφτεστε;

Δεν ειναι ολα τα ψυχιατρικα Ι5 ιδια.

Ρε φίλε διάβασε λίγο το αρθράκι. Έχει πολύ στερεά λογική.

Αν φανεί στον στρατό ότι έχεις Ι5 (που κατά πάσα πιθανότητα θα είναι μούφα για να πάρεις απαλλαγή) για "ψυχολογικά προβλήματα" που αποκτούνται δια της γνωστής οδού τότε λογικό είναι (στα μάτια του κράτους) να μην μπορείς λόγω των ψυχιατρικών προβλημάτων που εσύ παρουσίασες να οδηγήσεις και θα είσαι κίνδυνος για τους διπλανούς σου συνοδηγούς.

Το θέμα τώρα είναι ότι ξεβρακώνονται όσοι πήραν Ι5 μούφα, που είναι πολλοί. Γιατί αν ρωτήσω εγώ έναν οποιονδήποτε άνθρωπο αν θα πρέπει ο πραγματικά ψυχασθενής να οδηγεί θα μου απαντήσει ένα ηχηρό όχι. Όμως επειδή στην Ελλάδα οι περισσότεροι ψυχασθενείς είναι ψυχασθενείς μόνο στα μάτια του ΕΣ, αυτό αλλάζει.

Προτείνω να πάτε στην λαϊκή να αγοράσετε καινούρια εσώρουχα που τα έχει και φτηνά. 😋

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το θέμα είναι να υπάρξει επανεξέταση σε περίπτωση που γίνει κάτι τέτοιο. Βέβαια εκεί θα χαλάσει κάποιους γιατί δεν θα "τιμωρηθούν" αυτοί που γλύτωσαν την θητεία με αυτό τον τρόπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα, διεκοψα την αναβολη μου και πλεον εμφανιζεται στο site της στρατολογιας οτι ειμαι υποχρεος καταταξης με τη  Ε ΕΣΣΟ τον Σεπτεμβριο. Λεει πως το μερεος και ο ακριβης χρονος δεν εχουν ακομα ορισθει. Ξερουμε κατι ποιιο συγκεκριμενο? πχ τ 1ο 10 ημερο του Σεπτεμβριου? Επισης, πως θα ενημερωθω και ποτε για την ακριβη ημερα και περιοχη που θα πρεπει να παρουσιασθώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Ρε φίλε διάβασε λίγο το αρθράκι. Έχει πολύ στερεά λογική.

Αν φανεί στον στρατό ότι έχεις Ι5 (που κατά πάσα πιθανότητα θα είναι μούφα για να πάρεις απαλλαγή) για "ψυχολογικά προβλήματα" που αποκτούνται δια της γνωστής οδού τότε λογικό είναι (στα μάτια του κράτους) να μην μπορείς λόγω των ψυχιατρικών προβλημάτων που εσύ παρουσίασες να οδηγήσεις και θα είσαι κίνδυνος για τους διπλανούς σου συνοδηγούς.

Το θέμα τώρα είναι ότι ξεβρακώνονται όσοι πήραν Ι5 μούφα, που είναι πολλοί. Γιατί αν ρωτήσω εγώ έναν οποιονδήποτε άνθρωπο αν θα πρέπει ο πραγματικά ψυχασθενής να οδηγεί θα μου απαντήσει ένα ηχηρό όχι. Όμως επειδή στην Ελλάδα οι περισσότεροι ψυχασθενείς είναι ψυχασθενείς μόνο στα μάτια του ΕΣ, αυτό αλλάζει.

Προτείνω να πάτε στην λαϊκή να αγοράσετε καινούρια εσώρουχα που τα έχει και φτηνά. 😋

Δεν είμαι ειδικός, αλλά δεν θεωρώ ότι το να έχεις κάποια θέματα ψυχικής υγείας που δεν σου επιτρέπουν να υπηρετήσεις στον στρατό σημαίνει ότι δεν μπορείς να οδηγήσεις. Και θα είναι άδικο να τιμωρησουν όλους τους ψυχικά ασθενείς επειδή κάποιοι βγάζουν μουφα ι5. Και κάτι άλλο, ακόμα και να κλείσει αυτό το παράθυρο, θα βρεθεί άλλο. 

Και λίγο άσχετο, αλλά αν θέλουμε να αρχίσουμε τους ελέγχους για τα ψυχολογικά κλπ, ας αφήσουμε για λίγο τα διπλώματα και ας πιάσουμε άλλους κλάδους (αστυνομικούς, στελέχη στον στρατό, δασκάλους στα σχολεία και γενικά όσους έχουν θέση ευθύνης και έρχονται σε επαφή με κόσμο). 

39 λεπτά πριν, Thresh είπε

Το θέμα είναι να υπάρξει επανεξέταση σε περίπτωση που γίνει κάτι τέτοιο. Βέβαια εκεί θα χαλάσε κάποιους γιατί δεν θα "τιμωρηθούν" αυτοί που γλύτωσαν την θητεία με αυτό τον τρόπο...

Απλά εφόσον ισχύει αυτό για τα διπλώματα θα πρέπει η εξέταση να επικεντρώνεται στο πρόβλημα υγείας σε συνδυασμό με την ικανότητα οδήγησης και όχι μόνο στο πρόβλημα υγείας. Ξαναλέω δεν είμαι ειδικός, αλλά δεν νομίζω ότι όλοι οι άνθρωποι που έχουν προβλήματα ψυχικής υγείας δεν είναι ικανοί να οδηγήσουν. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, christos4 είπε

Δεν είμαι ειδικός, αλλά δεν θεωρώ ότι το να έχεις κάποια θέματα ψυχικής υγείας που δεν σου επιτρέπουν να υπηρετήσεις στον στρατό σημαίνει ότι δεν μπορείς να οδηγήσεις. Και θα είναι άδικο να τιμωρησουν όλους τους ψυχικά ασθενείς επειδή κάποιοι βγάζουν μουφα ι5. Και κάτι άλλο, ακόμα και να κλείσει αυτό το παράθυρο, θα βρεθεί άλλο. 

Και λίγο άσχετο, αλλά αν θέλουμε να αρχίσουμε τους ελέγχους για τα ψυχολογικά κλπ, ας αφήσουμε για λίγο τα διπλώματα και ας πιάσουμε άλλους κλάδους (αστυνομικούς, στελέχη στον στρατό, δασκάλους στα σχολεία και γενικά όσους έχουν θέση ευθύνης και έρχονται σε επαφή με κόσμο). 

Απλά εφόσον ισχύει αυτό για τα διπλώματα θα πρέπει η εξέταση να επικεντρώνεται στο πρόβλημα υγείας σε συνδυασμό με την ικανότητα οδήγησης και όχι μόνο στο πρόβλημα υγείας. Ξαναλέω δεν είμαι ειδικός, αλλά δεν νομίζω ότι όλοι οι άνθρωποι που έχουν προβλήματα ψυχικής υγείας δεν είναι ικανοί να οδηγήσουν. 

Πιάνεις τις περιπτώσεις των περιπτώσεων.

Γενικά, θεωρείς ότι ένας ψυχασθενής μπορεί να οδηγήσει όπως ένας κανονικός άνθρωπος;
Αν δηλώσεις ο ίδιος ψυχασθενής για τον χ,ψ λόγο δεν σημαίνει ότι κατατάσσεις τον εαυτό σου με αυτούς;

Το οφφτοπικ σχόλιο σου δεν το πιάνω γιατί θα κλείσει το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreasgt21 είπε

Καλημέρα παιδιά!

Γνωρίζει κανείς αν είναι αυστηρός ο έλεγχος για κινητό στην αεροπορία στην Τρίπολη?

Ευχαριστώ !

το ίδιο ήθελα να μάθω και εγώ και είδα αρκετούς στο ίντερνετ να λένε πως ναι, δεν επιτρέπονται κινητά με κάμερα και είναι αυστηρός ο έλεγχος.

1 ώρα πριν, sennaferrari είπε

Παιδια καλησπερα, διεκοψα την αναβολη μου και πλεον εμφανιζεται στο site της στρατολογιας οτι ειμαι υποχρεος καταταξης με τη  Ε ΕΣΣΟ τον Σεπτεμβριο. Λεει πως το μερεος και ο ακριβης χρονος δεν εχουν ακομα ορισθει. Ξερουμε κατι ποιιο συγκεκριμενο? πχ τ 1ο 10 ημερο του Σεπτεμβριου? Επισης, πως θα ενημερωθω και ποτε για την ακριβη ημερα και περιοχη που θα πρεπει να παρουσιασθώ?

θα ενημερωθείς από το ίδιο site στο "πληροφορίες για την κατάταξη μου" κανένα 1+ μήνα πριν μπεις.

εγώ μπαίνω 20 Ιουλίου και μου έβγαλε πότε και που παρουσιάζομαι 35 μέρες πριν μπω.

για την ώρα που πρέπει να παρουσιαστείς θα ενημερωθείς από το σημείωμα κατάταξης σου που πρέπει να το εκτυπώσεις, για να αποκτήσεις πρόσβαση σε αυτό πρέπει να συνδεθείς στο site της στρατολογίας με τους κωδικούς του taxisnet σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Ρε φίλε διάβασε λίγο το αρθράκι. Έχει πολύ στερεά λογική.

Αν φανεί στον στρατό ότι έχεις Ι5 (που κατά πάσα πιθανότητα θα είναι μούφα για να πάρεις απαλλαγή) για "ψυχολογικά προβλήματα" που αποκτούνται δια της γνωστής οδού τότε λογικό είναι (στα μάτια του κράτους) να μην μπορείς λόγω των ψυχιατρικών προβλημάτων που εσύ παρουσίασες να οδηγήσεις και θα είσαι κίνδυνος για τους διπλανούς σου συνοδηγούς.

Το θέμα τώρα είναι ότι ξεβρακώνονται όσοι πήραν Ι5 μούφα, που είναι πολλοί. Γιατί αν ρωτήσω εγώ έναν οποιονδήποτε άνθρωπο αν θα πρέπει ο πραγματικά ψυχασθενής να οδηγεί θα μου απαντήσει ένα ηχηρό όχι. Όμως επειδή στην Ελλάδα οι περισσότεροι ψυχασθενείς είναι ψυχασθενείς μόνο στα μάτια του ΕΣ, αυτό αλλάζει.

Προτείνω να πάτε στην λαϊκή να αγοράσετε καινούρια εσώρουχα που τα έχει και φτηνά. 😋

Εαν διαβασεις τις προυποθεσεις για ''ψυχιατρικο'' Ι5, θα διαπιστωσεις οτι τα ψυχιατρικα νοσηματα εμφανιζουν αρκετα μεγαλη γκαμα.

Δεν ειναι μονο η σχιζοφρενεια και η μανια ψυχιατρικη νοσος.

Τι εχεις σχιζοφρενεια, τι εχεις πλαστο χαρτι, τι εχεις γενικευμενη αγχωδη διαταραχη/καταθλιψη, Ι5 για ψυχιατρικους λογους αναγραφεται.

Αν το θεμα ειναι να μη δινονται ευκολα απαλλαγες, θα μπορουσαν απλα οι στρατιωτικοι ιατροι να κανουν σωστα τη δουλεια τους,  χωρις να μη κοιτανε ποτε θα παρουν Παρασκευη απαλλαγη απο υπηρεσια για να το κανουν ΠΣΚ

Οσον αφορα την οδηγηση, σε μια ουτοπικη κοινωνια θα γινοταν μια φορα το χρονο ψυχιατρικη εκτιμηση σε ολους τους οδηγους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, -Dimitris- είπε

Εαν διαβασεις τις προυποθεσεις για ''ψυχιατρικο'' Ι5, θα διαπιστωσεις οτι τα ψυχιατρικα νοσηματα εμφανιζουν αρκετα μεγαλη γκαμα.

Δεν ειναι μονο η σχιζοφρενεια και η μανια ψυχιατρικη νοσος.

Τι εχεις σχιζοφρενεια, τι εχεις πλαστο χαρτι, τι εχεις γενικευμενη αγχωδη διαταραχη/καταθλιψη, Ι5 για ψυχιατρικους λογους αναγραφεται.

Αν το θεμα ειναι να μη δινονται ευκολα απαλλαγες, θα μπορουσαν απλα οι στρατιωτικοι ιατροι να κανουν σωστα τη δουλεια τους,  χωρις να μη κοιτανε ποτε θα παρουν Παρασκευη απαλλαγη απο υπηρεσια για να το κανουν ΠΣΚ

Οσον αφορα την οδηγηση, σε μια ουτοπικη κοινωνια θα γινοταν μια φορα το χρονο ψυχιατρικη εκτιμηση σε ολους τους οδηγους.

Προφανώς αναφέρεται σε αυτούς που φύτευαν μπανανιές, οδηγούσαν αόρατα μηχανάκια κτλπ.

Ακόμα και για πλάκα που τα έκαναν, ας τιμωρηθούν- ευνουχιστουν χωρίς δίπλωμα οδήγησης.

Τώρα άμα είναι κάποιος i5 παθολογικό τότε όχι, εκτός άμα έχει κάποια αναπηρία που ούτως ή άλλως ο στρατός δεν θα ήταν ο πρώτος που θα το αναγνωρίζε ή θα του έκοβε το δικαίωμα της οδήγησης.

Απλά τα πράγματα. 

Τουλάχιστον θα ξεσκαρταρουν σε πρώτη φάση τους πονηρούς.

Μακάρι για μένα. Θα ήταν πολύ καλό και μια ηχηρή απάντηση στους βολεμενους και μελλοντικά βολεμενους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...