Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένοπλος στα ΣΒΕΝ, ΣΠΕΝ για την "εμπειρία" και άοπλος σε όλη την υπόλοιπη θητεία όποιος σέβεται τον εαυτό του και την παιδεία του. Ακόμα και με τις άοπλες υπηρεσίες όπως μαγειρεία, προσφέρει κάποιος στο κοινωνικό σύνολο σε σχέση με τις ανούσιες σκοπιές. Επίσης, μπορείς να κάνεις και κάτι παραγωγικό τις ώρες του θαλαμοφύλακα / κάμερες π.χ. διάβασμα για την σχολή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, BeepBeepImaJeep είπε

Ένοπλος στα ΣΒΕΝ, ΣΠΕΝ για την "εμπειρία" και άοπλος σε όλη την υπόλοιπη θητεία όποιος σέβεται τον εαυτό του και την παιδεία του. Ακόμα και με τις άοπλες υπηρεσίες όπως μαγειρεία, προσφέρει κάποιος στο κοινωνικό σύνολο σε σχέση με τις ανούσιες σκοπιές. Επίσης, μπορείς να κάνεις και κάτι παραγωγικό τις ώρες του θαλαμοφύλακα / κάμερες π.χ. διάβασμα για την σχολή.

Πώς γίνεται ρε αρχηγέ να μπεις ένοπλος κανονικά και στη μέση να θυμηθείς ότι φοβάσαι τα όπλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JohnGTA είπε

Πώς γίνεται ρε αρχηγέ να μπεις ένοπλος κανονικά και στη μέση να θυμηθείς ότι φοβάσαι τα όπλα;

Είχαμε έναν τύπο τον οποίο τον έπιασε η έφοδος να μυρίζει και να γλύφει τον γεμιστήρα (έτσι μας είπε ο ανθυπασπιστής) .Τον έβγαλαν άοπλο μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, fernw_thn_souvla είπε

Είχαμε έναν τύπο τον οποίο τον έπιασε η έφοδος να μυρίζει και να γλύφει τον γεμιστήρα (έτσι μας είπε ο ανθυπασπιστής) .Τον έβγαλαν άοπλο μετά.

Από αυτό χίλιες φορές ένοπλο και δύο δουλίτσες πιο βαριές παρά άοπλο για να το παίζω ιδεολόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Παρουσιαζομαι μεγάλο πευκο. Ξέρετε αν ισχύουν οι ίδιες διαδικασίες στη πύλη ή αν είναι πιο αυστηρά εκει; Ρωτάω για να ξέρω πως να περάσω το κινητο. Μερικοί λένε στη βαλίτσα σε κάλτσες δε θα σε πιάσουν ποτε. Και άλλοι λένε πάνω σου γιατι ψάχνουν μόνο βαλίτσες και όχι εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Πώς γίνεται ρε αρχηγέ να μπεις ένοπλος κανονικά και στη μέση να θυμηθείς ότι φοβάσαι τα όπλα;

Είναι κάποιοι που στη βολή καταλαβαίνουν ότι δεν θέλουν.

11 ώρες πριν, BeepBeepImaJeep είπε

Ένοπλος στα ΣΒΕΝ, ΣΠΕΝ για την "εμπειρία" και άοπλος σε όλη την υπόλοιπη θητεία όποιος σέβεται τον εαυτό του και την παιδεία του. Ακόμα και με τις άοπλες υπηρεσίες όπως μαγειρεία, προσφέρει κάποιος στο κοινωνικό σύνολο σε σχέση με τις ανούσιες σκοπιές. Επίσης, μπορείς να κάνεις και κάτι παραγωγικό τις ώρες του θαλαμοφύλακα / κάμερες π.χ. διάβασμα για την σχολή.

Οι σκοπιές δεν είναι ανούσιες. Ένα στρατόπεδο έχει πολλά πράγματα αξίας (οικονομικής και μη) και όσο να ναι κάποιος πρέπει να τα φυλάει. Επίσης αποτελούν μέρος της εκπαιδεύσης, οι κινήσεις που κάνεις στο περίπολο/σκοπιά είναι αρκετά κοντά στο τι θα έκανες αν φύλαγες κάποια θέση σε καιρό πολέμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Πώς γίνεται ρε αρχηγέ να μπεις ένοπλος κανονικά και στη μέση να θυμηθείς ότι φοβάσαι τα όπλα;

Με τους απλούς κλασσικούς τρόπους χωρίς υπερβολές και καραγκιοζιλίκια.

1 ώρα πριν, Skerzos είπε

Οι σκοπιές δεν είναι ανούσιες. Ένα στρατόπεδο έχει πολλά πράγματα αξίας (οικονομικής και μη) και όσο να ναι κάποιος πρέπει να τα φυλάει. Επίσης αποτελούν μέρος της εκπαιδεύσης, οι κινήσεις που κάνεις στο περίπολο/σκοπιά είναι αρκετά κοντά στο τι θα έκανες αν φύλαγες κάποια θέση σε καιρό πολέμου.

Και μόνο που λες ότι αυτά θα "φύλαγα" σε καιρό πολέμου δεν θα κάτσω να σου αναλύσω τα αυτονόητα εν έτη 2021... Ο καθένας κάνει τις επιλογές του στην θητεία του (κάποιοι δεν κάνουν καν θητεία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Mpoir είπε

Καλησπέρα παιδιά. Παρουσιαζομαι μεγάλο πευκο. Ξέρετε αν ισχύουν οι ίδιες διαδικασίες στη πύλη ή αν είναι πιο αυστηρά εκει; Ρωτάω για να ξέρω πως να περάσω το κινητο. Μερικοί λένε στη βαλίτσα σε κάλτσες δε θα σε πιάσουν ποτε. Και άλλοι λένε πάνω σου γιατι ψάχνουν μόνο βαλίτσες και όχι εσένα.

Ποιος ξέρει τι ισχύει σε κάθε ΕΣΣΟ που μπαίνει..

Πάνω κάτω ισχύουν και τα δύο. Απ' όσο ξέρω βαλίτσες κοιτάνε, ίσως όχι εξονυχιστικά. Επίσης ξέρω ότι δε σου κάνουν σωματικό έλεγχο.

Παίζει και να έχουν χαλαρώσει τα πράγματα σε σχέση με το 2011 που μπήκα εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, BeepBeepImaJeep είπε

Με τους απλούς κλασσικούς τρόπους χωρίς υπερβολές και καραγκιοζιλίκια.

Και μόνο που λες ότι αυτά θα "φύλαγα" σε καιρό πολέμου δεν θα κάτσω να σου αναλύσω τα αυτονόητα εν έτη 2021... Ο καθένας κάνει τις επιλογές του στην θητεία του (κάποιοι δεν κάνουν καν θητεία).

Για αυτό μην κάτσεις. Σε αυτό το νήμα απαντάμε σε όσους μπαίνουν τώρα στρατό. Τα ιδεολογικά δεν έχουν θέση εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσες οι απαντήσεις για το ένοπλο vs άοπλο. Tnx παιδιά! 

Καταλαβαίνω πως ο καθένας το βλέπει διαφορετικά. Προσωπικά έφτασα 27 χρονών και, δυστυχώς, κάποιες δυσκολίες στη ζωή μου δεν μου επέτρεψαν να πάω νωρίτερα φαντάρος, που θα το προτιμούσα. Τώρα πάω απλά γιατί πρέπει. Προσωπικά, δεν αισθάνομαι πως θα προσφέρω ή πως θα πάρω και τίποτα το ιδιαίτερο. Τα όπλα δεν τα πολυσυμπαθώ εν γένει, αλλά θα 'θελα να δω την όποια χαζοεκπαίδευση θα κάνουν (έστω και μια βολή). Πάω που πάω, τουλάχιστον να κάνω και κάτι που δεν θα ξανακάνω στη ζωή μου.

Αν και «μεγάλος», όπως λένε, για στρατό, είμαι ευπροσάρμοστος τύπος γενικά και καλόβολος. Θα την παλέψω. Έχω προετοιμαστεί κυρίως για το ότι θα βαρεθώ απίστευτα, θα χαλάσω τον ύπνο μου και θα μου λείψει η κοπέλα μου κι οι φίλοι μου. Α και για το ότι μάλλον θα τσιμπήσω και μερικά κιλά (έξτρα απ' αυτά που χω ήδη!) 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Panos_B είπε

Ενδιαφέρουσες οι απαντήσεις για το ένοπλο vs άοπλο. Tnx παιδιά! 

 

Δεν υπαρχει σωστο η λαθος...Για αυτο ολοι σκοτωνονται. Υπαρχει κοσμος που λεει πωωω γουσταρο οπλο και ας καθομαι 2 ωρες ακινητος, και υπαρχει και αυτος που λεει εμενα μου αρεσουν τα μαγειρια, χαλαρα με καφε και μουσικη και ας πλενω δισκους 4 ωρες...Κανεις και παρεουλα με αλλους εκει και ολα κομπλε.

Εγω θεωρω ας πουμε την χειροτερη υπηρεσια, αυτη του θαλαμοφυλακα. Αν εισαι σε καμια μαχιμη μοναδα. Στον εβρο 7 το πρωι που σκαγαν τα στελεχη υπηρχαν 200+ οπλα που μπαινοβγαιναν σε μιση ωρα. Και λογω αυξημενων περιπολιων (λογω οτι ημουν εκει Μαρτιο-Μαιο 2020) γινοταν πανικος ολο το 24ωρο...

Σκεψουν σαν ενοπλος αλλα ελευθερος ορθοστασιας λογω ορθοπεδικων προβληματων, ζητηγα ανα  2 μερες να με βαζουν σκοπια πυλη η σε κατι αποθηκες για να χαλαρωνω και να περναω 2 ωρες χωρις να κανω τιποτα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μόλις βγήκε πρόγραμμα εξεταστικής κ έχω μια ερώτηση.

Λοιπόν, δίνω 5/2 στη 13:00.Η τελευταία μου θεωρία για πτυχίο...

Επειδή διαβάζω ότι η ορκομωσία γίνεται Παρασκευή 5/2, υπάρχει περίπτωση να προλάβω να το δώσω ; Ξέρετε τι ώρες γίνεται κ αν μετά σε αφήνουν απευθείας αδειούχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Madikas97 είπε

Παίδες μόλις βγήκε πρόγραμμα εξεταστικής κ έχω μια ερώτηση.

Λοιπόν, δίνω 5/2 στη 13:00.Η τελευταία μου θεωρία για πτυχίο...

Επειδή διαβάζω ότι η ορκομωσία γίνεται Παρασκευή 5/2, υπάρχει περίπτωση να προλάβω να το δώσω ; Ξέρετε τι ώρες γίνεται κ αν μετά σε αφήνουν απευθείας αδειούχο;

Γενικά ναι. Αμέσως μετά την ορκωμοσία φεύγεις με άδεια. Όμως τα πράγματα είναι περίπλοκα τώρα. Λογικά μέχρι τελευταία στιγμή θα σε βασανίζει το ερώτημα που εθεσες χωρίς κανένας να μπορεί να σου δώσει ξεκάθαρη απάντηση. Ούτε ο υπουργός. Καμία άδεια δεν είναι δεδομένη πλέον.

Επεξ/σία από Tsapinho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το άοπλος VS ένοπλος, παίζει μεγάλο ρόλο το κάθε στρατόπεδο. Πχ στο δικό μου, η λάντζα ήταν υπηρεσία στην οποία έμπαιναν όλοι κυκλικά, από 2 άτομα κάθε μέρα. Το κεπικ είχε ανατεθεί σε συγκεκριμένους φαντάρους μόνο. 
Οπότε ο άοπλος, ξύπναγε το πρωί, έκανε ότι κάναμε όλοι, στην αναφορά είχε απόλυτα ίση μεταχείριση με τους υπόλοιπους στο μοίρασμα των αγγαρειών και μετά το μεσημέρι ήξερε ότι θα κάνει μόνο κτιριοφύλακας.

Ούτε βάλε βγάλε όλη την ώρα όπλο στον οπλοβαστό σε κάθε γαμημένη φρουρά και αναφορά, ούτε γυάλισμα, ούτε καθάρισμα, ούτε λύσιμο δέσιμο σε επιθεωρήσεις στον θάλαμο, ούτε να πρέπει να ανοίξει η αποθήκη για να δώσεις και να πάρεις το όπλο σου κάθε φορά που θα χρειαστεί να λείψεις πάνω από 24 ώρες και πάνω από όλα, κάτι που ξεχνάνε οι περισσότεροι οπλοκαυλοι πιο πάνω...ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ. 
Το όπλο είναι τεράστια ευθύνη στον στρατό, πρέπει να το φροντίζεις και να είσαι πολύ προσεκτικός με τα μέτρα ασφαλείας μην γίνει καμια μαλακία, μην χάσεις σφαίρα κλπ

Ούτε οπλοασκήσεις, ούτε παραγγέλματα, ούτε ούτε ούτε.....η λίστα δεν έχει τελειωμό.

Από την δική μου εμπειρία, άοπλος δαγκωτό, ένιωθα χαζός κάθε φορά που είχα όπλο πάνω μου ενώ κάποιοι έκαναν ζωάρα και το χειρότερο....δεν αναγνωρίστηκε ποτέ αυτό ούτε σε άδειες ούτε σε χώσιμο. Με το όπλο δεν γλιτώνεις τίποτα, χωρίς αυτό γλιτώνεις πολλά.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...