Προς το περιεχόμενο

Courier και Ελλαδα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο δω και περα μονο με αντικαταβολη. Δε θελω να πληρωνω με καρτα και μετα να ψαχνω το δεμα μου και να ασχολουμαι με διαδικασιες για να παρω τα λεφτα μου πισω.

Επεξ/σία από dimlevi
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χθεσινη αποστολη απο Αττικη σε θεσσαλονικη,καλαμαρια,εφτασε σημερα και παραδοθηκε σπιτι μου στις 11 το πρωι με ευγενεστατο τηλεφωνο απο τον κουριερ δεκα λεπτα πριν την παραδοση

 

Ελτα κουριερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πράγματα είναι απλά , δεν μπορούνε να έχουνε 50 ντιλιβεραδες , το δέχομαι είναι πολλά τα έξοδα τις επιχείρησης και εγώ μαγαζί έχω καταλαβαίνω , κανένα πρόβλημα να μου στείλουνε sms να πάω να το παραλάβω από το κοντινότερο κατάστημα τους , όχι να μου λένε περάσαμε δεν σε βρήκαμε και άλλες τέτοιες κουτοπονηριές , αυτό το φάγαμε μια φορα το παραμύθι δεν μπορεί να γίνετε συνεχεια , να παραλάβω ο ίδιος όμως να πληρώσω και τα μισά χρήματα , όπως κάνουνε στη πόρτα πόρτα , παραλαβή από γραφείο τους μιση τιμή , όχι να πληρώσω 14 ευρώ να το παραλάβω σε 3 μέρες από το γραφείο τους , τότε να χέσ@ για κούριερ , αυτό είναι απάτη , χρεώνουνε μια υπηρεσία την οποια δεν παρέχουν , τόσο κάνει και το απλό ταχυδρομείο συστημένο με 3 ευρώ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πακέτο παραδόθηκε στην  ACS την Δευτέρα 13 και έφτασε επαρχία στις 15 και το κορυφαίο είναι ότι μόλις μου παρέδωσαν το πακέτο στο καπάκι ήρθε sms απο ACS ότι θα παραλάβω δέμα μέσα στην μέρα. 😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από Γενική μεταφορική περίμενα 14 μέρες για κάτι παπούτσια,πήρα τηλ τον προμηθευτή,μου είπε νούμερο αποστολής κ ειδα ότι βρίσκονται στη γενική μια βδομάδα κ αδυναμία επικοινωνίας ενώ δεν με πήραν 8. Έπαιρνα τηλ 2 μέρες κ το έχουν κατεβασμένο κ έτσι πήγα από κει κ τα πήρα.Ουτε τηλ να σηκώσουν να δώσουν μια βοήθεια η μία εξήγηση.. 

Επεξ/σία από xrist0s4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Jiakometi είπε

Αυτό δεν ισχύει..

Φυσικά και έχεις την δυνατότητα επιλογής της εταιρίας μεταφοράς.

Οταν αγοράζεις κάτι επιλέγεις «παραλαβή από το κατάστημα» και στέλνεις εσύ στο κατάστημα την εταιρία της επιλογής σου να το παραλάβει.

ΓΊνεται συχνά. 

Άνοιξα να το διαβάσω αλλά είδα ότι το υπογράφει ο Μουλαρίνος και το άφησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mr.robot είπε

Γνωρίζει κανείς εάν Μεγάλη Παρασκευή + Μεγάλο Σάββατο οι κούριερ κάνουν διανομές;

Ευχαριστώ όσους θα πατήσουν ΧΑΧΑ! 

Σαββατο ετσι κ αλλιως δε γινονται παραδοσεις παντως,μονο οσες εχουν πληρωθει ειδικα για παραδοση Σαββατου.
For the record.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από την ACS μάγκες. Είναι απλά απαράδεκτοι...15-20 ημέρες για παράδοση δέματος απόστασης 20km με την κλασική δικαιολογία. Απλά απαράδεκτοι. Μ’αρέσει που ήθελαν και αύξηση στο τσίρκο.  
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπω από παραγγελίες του καταστήματός μου ότι το πρόβλημα το έχουν  οι κουριερ στην Αθήνα. Τα δέματα μένουν επί μέρες στα κέντρα διακομιδής μέχρι να πάνε στην πόλη παράδοσης. Αντίθετα, επαρχία την επόμενη μέρα έχουν παραλάβει (τρελό).

2 ώρες πριν, xrist0s4 είπε

Από Γενική μεταφορική περίμενα 14 μέρες για κάτι παπούτσια,πήρα τηλ τον προμηθευτή,μου είπε νούμερο αποστολής κ ειδα ότι βρίσκονται στη γενική μια βδομάδα κ αδυναμία επικοινωνίας ενώ δεν με πήραν 8. Έπαιρνα τηλ 2 μέρες κ το έχουν κατεβασμένο κ έτσι πήγα από κει κ τα πήρα.Ουτε τηλ να σηκώσουν να δώσουν μια βοήθεια η μία εξήγηση.. 

Η γενική δεν παίρνει ποτέ τηλέφωνο. Παίρνει το μηχανάκι τα δέματα, πηγαίνει στη διεύθυνση, χτυπάει κουδούνι. Αν πάρει απάντηση καλώς. Αν δεν πάρει, έφυγε. Αν δεν σε βρει, πάλι έφυγε. Αν δεν βρει το όνομα στο κουδούνι, πάλι έφυγε. Τηλέφωνο ξέρω ότι παίρνουν μόνο αν είναι χωριό χωρίς διευθύνσεις. Σε καμία άλλη περίπτωση. Πλέον το λέω κι εγώ στους πελάτες μου να το ξέρουν ότι τηλέφωνο δεν γίνεται.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1comment είπε

Η γενική δεν παίρνει ποτέ τηλέφωνο. Παίρνει το μηχανάκι τα δέματα, πηγαίνει στη διεύθυνση, χτυπάει κουδούνι. Αν πάρει απάντηση καλώς. Αν δεν πάρει, έφυγε. Αν δεν σε βρει, πάλι έφυγε. Αν δεν βρει το όνομα στο κουδούνι, πάλι έφυγε. Τηλέφωνο ξέρω ότι παίρνουν μόνο αν είναι χωριό χωρίς διευθύνσεις. Σε καμία άλλη περίπτωση. Πλέον το λέω κι εγώ στους πελάτες μου να το ξέρουν ότι τηλέφωνο δεν γίνεται.

Εμένα είναι μαγαζί κ είναι απ' τις 6:30- 23:00 ανοικτά σε κεντρικό δεν παίζει να μη με βρούνε,απλά απαράδεκτοι .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, talibanakos είπε

Σαββατο ετσι κ αλλιως δε γινονται παραδοσεις παντως,μονο οσες εχουν πληρωθει ειδικα για παραδοση Σαββατου.
For the record.

Και Σάββατο και Κυριακή κάνουν παραδόσεις και χωρίς να το έχεις πληρώσει. Μου έτυχαν και τα 2 την προηγούμενη βδομάδα με την ΑCS

6 ώρες πριν, coffeex είπε

Πακέτο παραδόθηκε στην  ACS την Δευτέρα 13 και έφτασε επαρχία στις 15 και το κορυφαίο είναι ότι μόλις μου παρέδωσαν το πακέτο στο καπάκι ήρθε sms απο ACS ότι θα παραλάβω δέμα μέσα στην μέρα. 😂 

Έχουν προσλάβει καινούργιους Courier και δεν έχουν περάσει ακόμα την εκπαίδευση 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, TELE είπε

είναι πολλά τα έξοδα τις επιχείρησης

το μεγαλο προβλημα το δημιουργουν οι «μαμα» εταιρειες που δινουν τη δουλεια σε franchisee οι οποιοι μερικοι ειναι για τον λουτσο καβαλα.

επισης, οι «μαμα» εταιρειες δεν αφηνουν οικονομικα τους franchisee να ανασανουν. τους υποχρεωνουν να αγοραζουν συγκεκριμένα παπακια, scanner, μεχρι και συγκεκριμενο software για τους υπολογιστες τους (και μη μου πει κανεις πως και απο συτα δεν βγαζει η μαμα εταιρεια).

η πλειοψηφια των franchisee ειναι μεροδουλι-μεροφαι και μερικοι απο αυτους κανουν και αλλες δουλειες για να επιβιωσουν και γιαυτο με τη σειρα τους προσλαμβανουν κοσμο με πολυ χαμηλο μισθο και ειναι τακτικη τους μετα απο 3 μηνες να τους απολυουν και να παιρνουν αλλους.

το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι και οι «μαμα» εταιρειες ειναι αυτες που εχουν το μεγαλο μεριδιο ευθυνης για το μπαχαλο που επικρατει εδω και πολλα χρονια απλα τωρα βγηκε στην επιφανια.

 

Επεξ/σία από POS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

DHL Μοναχο -> Αθηνα (ογκωδεις κουτες) 5 εργασιμες. Ο τυπος μου ειπε οτι στην Ελλαδα, απο μεγαλο καταστημα που διακινουν τις παραγγελιες του, τους εχουν βαλει πλαφον. Δε παιρνουν ατελειωτες κουτες προς παραδοση, μονο οσες μπορουν να παραδωσουν

Ελτα Courier Πατρα -> Αθηνα μια βδομαδα, ο courier τα χε παιξει, αφου του δωσα μπουκαλακι νερο

ACS Μαρουσι -> 8 χιλιομετρα πιο βορεια -> 20 μερες and counting

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...